Żegluga śródlądowa to nowoczesna propozycja studiów realizowana przez Wydział Nawigacyjny. Podstawą kształcenia staje się program zajęć opierający na konwencji STCW (międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht) na poziomie operacyjnym.
Studenci zdobywają potrzebną wiedzę i umiejętności, które będą niezwykle istotne w pracy w jednostkach pełnomorskich i śródlądowych. Po ukończeniu studiów tego typu masz możliwość uzyskania dyplomu, który uprawnia do zajmowania na stopniu oficerskim stanowiska na statkach żeglugi wielkiej. Zajęcia odbywają się zarówno w murach uczelni, jak i w terenie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Żegluga śródlądowa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
Żeglugę śródlądową możesz studiować na pierwszym stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) i kończą się tytułem inżyniera.
Stacjonarna (dzienna) forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi oraz praktykami zawodowymi.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych zazwyczaj są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek żegluga śródlądowa ma charakter interdyscyplinarny. Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie odnoszące się do eksploatacji jednostek śródlądowych, ale również do zarządzania śródlądowym procesem transportowym.
Masz szansę zdobyć wiedzę z zakresu spedycji i logistyki oraz z dziedzinami pokrewnymi branży śródlądowej. Dowiesz się także, na czym polega i jak wygląda przewóz ładunków ciekłych, gazów skropionych oraz obsługa terminali LNG.
Studenci mają okazję pracować na nowoczesnym sprzęcie, dzięki czemu zdobywają praktyczne umiejętności i potrzebną wiedzę. Będziesz miał/a do dyspozycji jedyny w Polsce symulator manewrowy jednostki śródlądowej, ale także symulator systemu antykolizyjnego ARPA, symulator łączności satelitarnej GMDSS oraz symulator wirtualnych przeglądów statku.