Praca socjalna to popularny kierunek obejmujący nauki humanistyczno-społeczne. Studia tego typu są idealne dla osób, które są otwarte na ludzi i pragną pomagać im w trudnych sytuacjach życiowych, z którymi muszą się mierzyć.
Studenci w trakcie zdobywanej edukacji mają okazję zdobyć wiedzę, obejmującą terminologię, teorie i metodologię pracy socjalnej. Nie zabraknie także treści związanych z psychologią, pedagogiką społeczną, metodologią badań społecznych, strukturą i organizacją pracy socjalnej.
Program kształcenia realizowany jest przez kadrę specjalistów i praktyków, którzy szczycą się wieloletnim doświadczeniem z dziedziny pedagogiki, psychologii, socjologii, filozofii, prawa.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Pracę socjalną możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Studia stacjonarne to studia dzienne. Odbywają się bezpłatnie od poniedziałku do piątku na uczelniach publicznych w siedzibie poszczególnych wydziałów. Na uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny jest płatny.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że ten tryb kształcenia jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Interdyscyplinarnie opracowany kierunek praca socjalna umożliwi Ci zdobycie wszechstronnego wykształcenia, które obejmuje wiedzę z zakresu psychologii i pedagogiki społecznej, aksjologii pracy socjalnej, prawa.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: psychologia społeczna, pedagogika społeczna, aksjologia pracy socjalnej, pedagogika specjalna, komunikacja interpersonalna w pracy socjalnej, metodyka pracy socjalnej, teoretyczne podstawy pracy socjalnej.
Rozwiniesz najważniejsze umiejętności, które sprowadzają się do udzielania pomocy w sytuacjach trudnych, zapobiegania i korekcji przejawów patologii społecznej, profilaktyki. Nauczysz się posługiwać poznanymi metodami pracy socjalnej w różnych obszarach pomocy społecznej. Wykształcisz również kompetencje społeczne odnoszące się do wrażliwości na problemy klientów.