Program studiów i przedmioty
Program studiów, który oferowany jest przez uczelnie w Krakowie, ma bardzo rozbudowany charakter. Przedmioty, znajdujące się w ofercie studiów architektonicznych, można podzielić na dwie zasadnicze grupy: teoretyczne oraz praktyczne. Zagadnienia teoretyczne obejmują przykładowo:
Oczywiście podstawę kształcenia na studiach architektonicznych w Krakowie stanowi intensywna nauka przedmiotów ścisłych. Zatem studenci poświęcą wiele godzin na zgłębienie zagadnień związanych z matematyką, geometrią wykreślania, fizyką budowli, czy chemią wykorzystywaną do tworzenia materiałów budowlanych. Przyszli architekci będą zatem dysponować rozbudowaną wiedzą, obejmującą różnorodne aspekty tej dyscypliny.
Jak zapewne się domyślasz, studia architektoniczne, by przynosiły jak najlepsze efekty kształcenia, muszą przede wszystkim opierać się na rozwijaniu umiejętności praktycznych. Zatem na studentów czeka bogata oferta ćwiczeń, dzięki którym rozwiną oni wszystkie swoje umiejętności.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Przedmioty te mają sprawić, że absolwenci studiów architektonicznych w Krakowie, będą posiadać szereg praktycznych umiejętności, które będą mogły być wykorzystane przez nich z powodzeniem w przyszłej pracy. Kwalifikacje przyszłych architektów muszą obejmować wiele rozbudowanych aspektów, związanych z projektowaniem oraz tworzeniem już konkretnych konstrukcji.
Oprócz takich oczywistych umiejętności kierunkowych architekt musi świetnie odnajdywać się w pracy grupie, ponieważ końcowe powodzenie projektu nie jest zależne od jednej osoby, lecz od współpracy wielu osób, które reprezentują czasami bardzo odległe dyscypliny naukowe. Architekt musi czuć się dobrze w pracy, która na ogół wymaga działania pod presją czasu i wiąże się dużą odpowiedzialnością związaną z bezpieczeństwem wykonawczym. Wszystkie te umiejętności będą kształtowane przez studentów podczas studiów w Krakowie.
Wiedza przyszłych architektów musi być tak samo rozbudowana, jak ich umiejętności. Podstawa ich każdego działania praktycznego powinna być podparta odpowiednią wiedzą, jej umiejętnym wykorzystaniem podczas realizacji danego projektu. To niezwykle ważne, ponieważ wiedza architekta jest jego podstawowym narzędziem pracy, to ją wykorzystuje podczas każdego twórczego działania.
Nabywane umiejętności
Studenci architektury rozwijają swoje zdolności plastyczne, artystyczne i estetyczne, które niezbędne są do tworzenia podstawowych projektów budowli, wnętrz czy mebli. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu absolwenci tego kierunku potrafią organizować i kształtować przestrzeń użytkową w sposób zgodny z międzynarodowymi wymogami i trendami. Studenci architektury zdobywają najważniejszą wiedzę z zakresu geometrii, matematyki i fizyki. Dzięki temu przygotowani są oni do tworzenia projektów na podstawie norm przyjętych w środowiskach specjalistycznych na całym świecie.
W trakcie zajęć studenci poznawać będą różnorodne rozwiązania geometryczne, które ułatwią im projektowanie przestrzeni użytkowej. Studia na tym kierunku nauczą przyszłych specjalistów metod stosowanych w tworzeniu projektów architektonicznych, spełniających wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne. Studenci poszerzają swoją wiedzę m.in. z zakresu historii i teorii architektury, technologii, ochrony środowiska czy wzornictwa. Dzięki odpowiednio skonstruowanej ofercie dydaktycznej studenci znają zależności między działalnością i potrzebami człowieka a przestrzenią urbanistyczną.
Absolwenci architektury mogą szukać pracy np. w firmach wykonawczych, pracownikach architektonicznych, instytucjach administracji czy w pracowniach konserwatorskich. Architekci zatrudniani są również m.in. w produkcjach filmowych i teatralnych. Nabyte w trakcie studiów zdolności oraz wiedza umożliwiają absolwentom architektury aktywny udział w organizowaniu inwestycji, a także w handlu technologiami i materiałami budowlanymi. Absolwenci mogą odnaleźć się w projektowaniu i realizacji m.in.: wnętrz, wystaw i targów, scenografii teatralnej, filmowej i telewizyjnej, reklamy czy grafiki użytkowej.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek architektura w Krakowie
Architektura to wymagający kierunek. Dlatego o studiach tych warto myśleć, już nawet na etapie wyboru szkoły średniej. Najbardziej uniwersalna może okazać się nauka w liceum na profilu matematyczno-fizycznym, która zapewni przyszłym studentom bazę niezbędną do dobrego zdania matury.
Dobrym rozwiązaniem jest także wybór szkół, które oferują naukę na profilach architektonicznych lub plastycznych. Ten wybór może zapewnić podstawową wiedzę na temat architektury oraz wpłynie na rozwój umiejętności manualnych oraz zwiększy wrażliwość na sztukę. Odnalezienie się na studiach z architektury, może pomóc także wcześniejsza nauka w technikum budowlanym, która może okazać się pomocna przy pracy nad pierwszymi projektami na studiach.
Sprawdź
Czy studia na kierunku architektura w Krakowie są trudne
Studia z architektury to wymagający wybór, który wymagać będzie wielu poświęceń. To dlatego, że kierunek ten obejmuje szeroki zakres wiedzy. W programie można znaleźć zajęcia, które łączą w sobie takie dziedziny jak budownictwo, fizyka, inżynieria, matematyka, a także sztuka. Studia kładą nacisk na projekty praktyczne, dlatego też studenci muszą być gotowi na spędzanie wielu godzin nad rysunkami.
Architektura wymaga od swoich podopiecznych kreatywności, umiejętności rysunku i planowania przestrzennego. Aby jednak zrozumieć tę dziedzinę w pełni, studenci zagłębiają się w techniczne aspekty budownictwa. Pomimo trudności, miłośnicy architektury, poczują się na tym kierunku spełnieni.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na architekturze w Krakowie
Studia z architektury w Krakowie to nie droga dla każdego. Najlepiej odnajdą się tam osoby z umysłem ścisłym. To dlatego, że bazą studiów jest wiedza z obszarów matematyki, fizyki oraz inżynierii. Kierunek wymaga także wypracowanych umiejętności plastycznych. Dlatego trudność przedmiotów zależy od indywidualnych predyspozycji studenta.
Zdarzają się jednak przedmioty, które przez wszystkich studentów uważane są jako trudniejsze. Wśród nich wymienić można te, które skupiają się historii architektury i budowie miast, geometrii wykreślanej, mechanice czy fizyce budowli.
Czy studia na kierunku architektura w Krakowie to studia z przyszłością
Architektura to to dziedzina, która stale się rozwija, kładzie nacisk na innowacje i sama kreuje trendy. Architekci są szczególnie potrzebni w dynamicznie rozwijających się i dużych aglomeracjach. Jako architekt będziesz mógł pracować w nie tylko w biurach architektonicznych, ale także firmach deweloperksich czy instytucjach rządowych.
To zdecydowanie studia z przyszłością, patrząc także przez pryzmat rynku pracy. Interdyscyplinarna wiedza i umiejętności, które zdobędziesz na studiach mogą okazać się kluczowe podczas szukania zatrudnienia. Nawet przypadku konieczności przebranżowienia, absolwenci nadal mają przed sobą wiele możliwości.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na architekturę w Krakowie
Proces rekrutacyjny na architekturę w Krakowie, może okazać się bardzo wymagający. Główną przyczyną nie jest wysoki poziom wymagań maturalnych, a umiejętności praktyczne. Problemem może okazać się także niewielki limit miejsc i duże zainteresowanie, które może wpływać na zwiększenie wymagań.
Aby mieć jak największe szanse powodzenia, do rekrutacji należy podejść wielowymiarowo. Najlepiej jeśli kandydaci zdecydują się na zdawanie wymaganych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Kluczowe jest także stawianie na rozwój swoich umiejętności plastycznych i poszerzanie portfolio.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku architektura w Krakowie jest matematyka
Matematyka to podstawa architektury. Jako student tego kierunku w Krakowie, będziesz uczestniczył w zajęciach poświęconych tej dziedzinie, ale też takich, które wykorzystują jej dokonania. Matematykę można spotkać na zajęciach z konstrukcji budowlanych, analizy przestrzennej czy planowania przestrzennego.
Matematyka obecna jest także w rysunku technicznym, gdzie występuje pod postacią geometrii. Poziom matematyki na architekturze nie jest jednak tak zaawansowany, jak na innych kierunkach technicznych.
Czy warto iść na studia z architektury?
Studia na kierunku Architektura pozwalają pozyskać szerokie wykształcenie ogólne, techniczne oraz artystyczne, co wyraźnie pokazuje, iż kierunek ten adresowany jest do osób o jasno określonych zainteresowaniach oraz konkretnych zdolnościach. Architektura to kierunek niezwykle interesujący właśnie dlatego, że spotykają się w nim zagadnienia techniczne i artystyczne, a zatem kandydaci powinni być przygotowani na realizację zajęć z zakresu między innymi: rysunku, kompozycji, budownictwa oraz ekonomiki procesu inwestycyjnego.
Sprawdź czy warto iść na studia