Program studiów i przedmioty
Studia medyczne we Wrocławiu w zakresie ratownictwa medycznego pozwolą Ci zdobyć wiedzę o człowieku. Poznasz jego anatomię i fizjologię, by zrozumieć procesy, które zachodzą w organizmie człowieka zdrowego i chorego.
W trakcie zajęć będziesz miał/a okazję nauczyć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaopatrywania ran, tamowania krwotoków, przyrządowego udrażniania dróg oddechowych. Poznasz aspekty prawne działań ratownika medycznego oraz konsekwencje ewentualnych błędów w postępowaniu lub związanych z zaniechaniem działań. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe. Zajęcia prowadzone są w przystosowanych do tego salach wykładowych i laboratoryjnych.
W programie studiów na kierunku Ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
anestezjologia
-
chirurgia urazowa
-
neurotraumatologia
-
medycyna ratunkowa
-
medycyna katastrof
-
ratownictwo specjalistyczne
-
podstawowe zabiegi medyczne
-
metodyka nauczania ratownictwa medycznego
-
ortopedia
-
ginekologia i położnictwo
Nabywane umiejętności
Ratownictwo medyczne przygotowuje studentów do wykonywania wszystkich czynności ratunkowych m.in. wobec osób poszkodowanych w wypadkach i katastrofach. Studenci ratownictwa medycznego zdobywają kompleksową wiedzę z zakresu podstawowych nauk medycznych oraz dyscyplin klinicznych. Ponadto studenci biorą czynny udział w praktycznych zajęciach poświęconych ratownictwu.
Studenci ratownictwa medycznego w pierwszych semestrach poznają podstawowe nauki medyczne, które pozwalają im m.in. na zrozumienie różnorodnych schorzeń czy rozpoznanie stanów zagrożenia zdrowia lub życia. Uczestnicy zajęć uczą się przeprowadzania wstępnej diagnozy poszkodowanego, a także skutecznych technik ratowniczych. Ponadto studenci tego kierunku zapoznani zostają ze społecznymi, psychologicznymi i prawnymi aspektami współczesnego ratownictwa medycznego. W trakcie nauki swoje zdolności mogą oni rozwijać podczas praktycznych zajęć poświęconych symulacjom zdarzeń.
Absolwenci ratownictwa medycznego mogą rozpocząć pracę w jednostkach ratownictwa medycznego. Specjaliści tej dziedziny mają szansę na znalezienie zatrudnienia m.in. w: szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego czy publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Kompetencje ratowników medycznych cenione są także w zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości oraz specjalnych służbach ratowniczych.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek ratownictwo medyczne we Wrocławiu
Na kierunku ratownictwo medyczne najlepiej odnajdą się absolwenci szkół średnich o profilu biologiczno-chemicznym. Wiedza z przedmiotów związanych z naukami przyrodniczymi, takich jak biologia i chemia, dostarcza im podstawowych umiejętności i wiedzy potrzebnych do zrozumienia zagadnień związanych z funkcjonowaniem organizmu ludzkiego.
Najczęściej wymaganymi przedmiotami na kierunek ratownictwo medyczne we Wrocławiu są biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia oraz matematyka. Dlatego na ten kierunek mogą aplikować także absolwenci klas matematyczno-fizycznych. Warto również podkreślić, że oprócz wiedzy teoretycznej, przyszli ratownicy medyczni powinni posiadać pewne predyspozycje, takie jak odporność na stres, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz zdolność do pracy w zespole.
Sprawdź
Czy studia na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu są trudne
Studia na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu mogą być uznane za wymagające, ze względu na specyfikę i intensywność programu nauczania. Ratownictwo medyczne to dziedzina, która wymaga solidnej wiedzy teoretycznej z zakresu nauk medycznych, a także umiejętności praktycznych, które są niezbędne w sytuacjach ratunkowych.
Program kształcenia obejmuje obszerny zakres przedmiotów, takich jak anatomia, fizjologia, patofizjologia, farmakologia, a także zajęcia praktyczne z technik ratowniczych, pierwszej pomocy i medycyny ratunkowej. Niektóre przedmioty w planie zajęć mogą być bardziej wymagające niż inne. Zajęcia praktyczne, również mogą stanowić wyzwanie. Kolejnym aspektem, który wpływa na trudność tych studiów, jest konieczność zdobycia praktycznych umiejętności ratowniczych.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na ratownictwie medycznym we Wrocławiu
Na studiach na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu najbardziej wymagającymi przedmiotami mogą być te, dotyczące ludzkiej anatomii, fizjologii oraz technik ratowniczych. Anatomia i fizjologia są często uznawane za najtrudniejsze, ponieważ wymagają dokładnego zrozumienia skomplikowanych struktur i funkcji organizmu ludzkiego.
Innym wymagającym przedmiotem jest patofizjologia, która skupia się na procesach chorobowych i mechanizmach prowadzących do różnych stanów patologicznych. Kolejnym trudnym aspektem są zajęcia praktyczne, w szczególności te z technik ratowniczych i medycyny ratunkowej. Studenci muszą opanować wiele procedur medycznych, takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, intubacja, zaawansowane techniki podtrzymywania życia oraz zarządzanie sytuacjami awaryjnymi.
Czy studia na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu to studia z przyszłością
Studia na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu bez wątpienia są studiami z przyszłością. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ratowników medycznych będzie rosnąć. Absolwenci kierunku ratownictwo medyczne mają szerokie możliwości zatrudnienia w różnych sektorach systemu ochrony zdrowia.
Mogą pracować w zespołach ratownictwa medycznego, na oddziałach ratunkowych szpitali, w jednostkach straży pożarnej, a także w służbach mundurowych, takich jak wojsko czy policja. Możliwości zatrudnienia obejmują także pracę w międzynarodowych organizacjach humanitarnych oraz w sektorze prywatnym, na przykład w firmach zajmujących się szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy. Ponadto, ratownicy medyczni mogą uzyskiwać certyfikaty i uprawnienia do prowadzenia szkoleń oraz pracować jako edukatorzy pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na ratownictwie medycznym we Wrocławiu
Dostanie się na studia na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu może być wyzwaniem, ze względu na dużą konkurencję. Kluczowym czynnikiem rekrutacyjnym są wyniki egzaminu maturalnego, a szczególnie z przedmiotów takich jak biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia oraz matematyka. Im wyższe wyniki z egzaminu dojrzałości, tym większa szansa na dostanie się na wymarzone studia.
Kandydaci na studia ratownicze powinni osiągać wysokie wyniki w tych przedmiotach, aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie. Warto zwrócić uwagę na progi punktowe z poprzednich lat. Przygotowanie do studiów na ratownictwie medycznym powinno rozpocząć się już na etapie szkoły średniej, poprzez wybór odpowiednich przedmiotów maturalnych.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu jest matematyka
Podczas studiów na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu w planie zajęciowym nie natkniesz się na przedmiot taki matematyka. Jednakże podstawowa znajomość tego przedmiotu może być przydatna. W programie studiów mogą pojawić się przedmioty, które wymagają umiejętności analitycznych i obliczeniowych, takie jak statystyka medyczna czy biofizyka.
Znajomość matematyki może okazać się pomocna przy analizie danych medycznych, obliczaniu dawek leków oraz w innych sytuacjach wymagających precyzyjnych obliczeń. Ponadto, w programie studiów możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, urologia, intensywna terapia, farmakologia z toksykologią, prawo medyczne, medycyna sądowa, procedury ratunkowe przedszpitalne czy medycyna taktyczna.