Chcąc jak najbardziej ułatwić życie przyszłym i obecnym studentom uczelni w Szczecinie, niektóre uczelnie zdecydowały się na zaoferowanie możliwości podjęcia wybranego kierunku w dwojaki sposób – w ramach studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych. Pierwsza z opcji generuje obowiązek uczęszczania na zajęcia, odbywające się podczas całego tygodnia roboczego. Zapewni to regularność zdobywanej wiedzy.
Studia niestacjonarne to ukłon w stronę pracujących, często starszych studentów, mających na swoim koncie przynajmniej jeden tytuł naukowy. Jest to również doskonała opcja dla tych, którzy marzą o studiach weekendowych.
Studia filologiczne cieszą się nieustanną popularnością, implikacją której jest wychodzenie naprzeciw potrzebom przyszłych studentów poprzez zaoferowanie możliwości podjęcia kierunku o opisywanej tematyce na coraz większej liczbie uczelni.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku filologia w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Czego się nauczysz na studiach
Program oferowany przez studia filologiczne będzie ściśle uzależniony od tego, na jaką filologię ostatecznie się zdecydujesz. Jednego możesz być pewien – zgłębiana przez ciebie wiedza nie ograniczy się wyłącznie do zagadnień ściśle lingwistycznych. Każdy z przyszłych absolwentów zdobędzie szeroką wiedzę na temat kultury i literatury wybranego obszaru językowego, uzupełnioną o specjalistyczne kompetencje związane z tematyką specjalności do wyboru.
3. Dla kogo te studia
Specyfika studiów filologicznych ujawnia się między innymi w tym, że wymaganiom narzuconym przez ten kierunek będą w stanie sprostać jedynie nieliczni. Zatem po czym rozpoznać wymarzonego kandydata na jakąkolwiek z filologii?
Przede wszystkim po zamiłowaniu do nauk humanistycznych – nikt, kto choć trochę nie interesuje się historią świata, dorobkiem literackim wybranego kręgu kulturowego, a także nie posiada wrodzonego talentu do zgłębiania języków obcych, raczej nie odniesie sukcesu podczas swojej edukacyjnej przygody. Jeżeli uważasz, że twoja osobowość jest zaprzeczeniem tego opisu, to masz duże szanse na czerpanie satysfakcji z kierunku Filologia w Szczecinie!
4. Wiedza i umiejętności
W zależności od wybranej przez ciebie filologii, zakres materiału, którego zgłębienie zapewni ci uzyskanie stosownych kompetencji kierunkowych, będzie się znacznie od siebie różnił. Dla przykładu obrazującego tę myśl – wiedza zdobyta przez studentów anglistyki jest bardzo różna od tej, którą posiądą studenci filologii polskiej. Jednak kanon przedmiotów ogólnych będzie podobny dla niemal wszystkich istniejących filologii.
Na studiach najprawdopodobniej będziesz miał okazję zgłębić:
-
historię kultury i literatury wybranego obszaru językowego
-
podstawy gramatyki, fonetyki i translatoryki
-
podstawy pedagogiki w nauczaniu wybranego języka
Ponadto na późniejszym etapie każdej z filologii zdecydujesz się na jedną z poniższych specjalności, które ukierunkują cię pod kątem przyszłej pracy:
-
nauczycielska
-
tłumaczeniowa
-
mass media i komunikacja społeczna