Uczelnie w Zielonej Górze pragną zapewnić swoim studentom najwyższy komfort kształcenia. Dzięki temu studia medyczne w zakresie ratownictwa medycznego możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci regularny tryb spotkań i systematyczna nauka, weź pod uwagę studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz podjąć się studiowania w tygodniu, możesz wybrać studia zaoczne i spotkania weekendowe. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych tryb niestacjonarny studiów jest płatny.
Program kształcenia opiera się na naukach z zakresu biologii, chemii czy fizyki. Wielokrotnie odnosi się do anatomii i fizjologii człowieka. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
diagnostyka obrazowa,
-
położnictwo i ginekologia,
-
choroby wewnętrzne — stany nagłe w chorobach zakaźnych,
-
onkologia i stany nagłe w onkologii,
-
medycyna ratunkowa w laryngologii,
-
patofizjologia,
-
traumatologia narządu ruchu
-
i wiele innych.
Przedmioty są zarówno obowiązkowe, jak i kierunkowe. Nie brakuje także zajęć związanych z aktywnością fizyczną, bowiem kondycja fizyczna jest w przypadku ratownika medycznego niezwykle ważna.
Absolwenci kierunku ratownictwo medyczne zdobywają wiedzę z zakresu nauk medycznych i humanistycznych, dzięki którym są w stanie rozpoznać nagłe stany, określić ich rodzaj i stopień zagrożeń cywilizacyjno-środowiskowych. Zapoznają się z medycznymi skalami oceny stanu ogólnego i ciężkości urazów, a także dokonują ratowniczej oceny stanu ofiar awarii, wypadku czy katastrofy. Studenci potrafią odpowiednio rozdzielić obowiązki i dobrze zorganizować cały proces udzielania pomocy poszkodowanym. Rozwijają umiejętności komunikacyjne i empatyczne, które pozwolą im na lepszy kontakt z pacjentem, jego rodziną, a także całym personelem medycznym.
1. Dla kogo ten kierunek?
Grzegorz Nowak, doświadczony ratownik medyczny, stwierdził, że „nigdzie jak w ratownictwie medycy nie mają styczności z tak dużą liczbą drastycznych przypadków". Zawód ratownika medycznego traktuje jako specyficzną branżę medyczną, która nieustannie ma styczność z przypadkami nieprzewidzianymi, niebezpiecznymi dla samych ratowników, ale także takimi, które kończą się śmiercią pacjenta.
Kierunek ratownictwo medyczne w Zielonej Górze to bardzo odpowiedzialna dziedzina nauki, która kreuje najlepszych specjalistów, którzy w momencie zagrożenia życia lub zdrowia służą fachową pomocą. Idealni kandydaci powinni szybko i poprawnie reagować nawet w sytuacjach ekstremalnych, być odporni na stres, a także mieć predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych. Będzie idealnie, jeśli Twoja kondycja fizyczna pozwoli Ci swobodnie działać na rzecz przyszłych pacjentów.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Zielonej Górze realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak ratownictwo medyczne możesz z powodzeniem realizować na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnia zapewnia interdyscyplinarne wykształcenie w zakresie nauk medycznych, a wiedza ta jest użyteczna w pracy zawodowej i zachęca do dalszego rozwoju w przyszłości.
4. Praca po studiach
Studia medyczne w Zielonej Górze kształcą najlepszych specjalistów, którzy zajmują się ratowaniem życia i zdrowia. Absolwenci potrafią prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową bezprzewodowo i z użyciem sprzętu specjalistycznego czy też odpowiednich leków, rozpoznają stany utraty przytomności, zabezpieczają funkcje życiowe osoby nieprzytomnej, podejmują wszelkie działania, których celem jest ratowanie pacjenta w sytuacji, kiedy jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.
Absolwenci są przygotowywani do wykonywania czynności ratunkowych i działają w zespołach ratownictwa medycznego, lotniczym pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, a także w centrach powiadamiania ratunkowego. Studenci są przygotowywani także do prowadzenia kursów, szkoleń i pokazów, które odnoszą się do udzielania pierwszej pomocy. Absolwenci współpracują z całym personelem medycznym, a także komunikują się z chorymi i poszkodowanymi.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia zbudowany jest na biologii, chemii czy fizyce. Wśród przewidzianych zajęć wiele odnosi się do człowieka, takie jak anatomia czy fizjologia. W siatce przedmiotów znajdziesz na przykład: psychologię w ratownictwie medycznym, medycynę katastrof, medycynę sądową, kwalifikowaną pierwszą pomoc, higienę i epidemiologię, zdrowie publiczne, zdrowie seksualne, toksykologię, choroby wewnętrzne — stany nagłe w chorobach zakaźnych i wiele innych.
W programie studiów na kierunku ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
psychologię w ratownictwie medycznym
-
medycynę katastrof
-
medycynę sądową
-
kwalifikowaną pierwszą pomoc
-
higienę i epidemiologię
-
zdrowie publiczne
-
zdrowie seksualne