Zielarstwo i fitoterapia - Bydgoszcz

Zielarstwo i fitoterapia - Bydgoszcz

Zielarstwo i fitoterapia - Bydgoszcz

Studia w Bydgoszczy

zielarstwo i fitoterapia

Odkryj kierunek zielarstwo i fitoterapia w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Zielarstwo i fitoterapia studia Bydgoszcz 2021 | woj. pomorskie

Studia na kierunku Zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy to studia inżynierskiektórych program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku zielarstwo i fitoterapia, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym.

 

Zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy to unikatowy kierunek, który pozwoli Ci nabyć potrzebne umiejętności, niezwykle cenne w przypadku prowadzenia produkcji roślin zielarskich, suszarnictwa i przechowywania. Zgłębisz wiedzę na temat roślin leczniczych i ich zastosowania w lecznictwie, żywieniu i dietetyce. Studenci nabywają wiedzę z zakresu nauk rolniczych, leśnych, medycznych i weterynaryjnych.

Absolwenci mają szansę pracować w firmach zajmujących się obrotem, konfekcjonowaniem i sprzedażą produktów leczniczych pochodzenia krajowego oraz importowanych surowców zielarskich. Zajmują się uprawą roślin leczniczych i przyprawowych, suszeniem oraz przechowywaniem, standaryzacją i oceną jakości surowców zielarskich.

 

czytaj dalej wszystko o Zielarstwo i fitoterapia - Bydgoszcz

Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy jest kierunek zielarstwo i fitoterapia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Jednostka prowadząca

Zielarstwo i fitoterapia stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku zielarstwo i fitoterapia

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • geografia
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka

 

Kierunki studiów takie jak zielarstwo i fitoterapia czerpią swoje założenia przede wszystkim z nauk ścisłych. Dlatego też od kandydatów wymaga się, by już na poziomie rekrutacji zaprezentowali bardzo dobrą znajomość tych dziedzin. Jeżeli myślisz zatem o rozpoczęciu nauki na tym interesującym kierunku, to swoje przygotowania do egzaminu dojrzałości musisz zacząć odpowiednio wcześnie. W kręgu twoich szczególnych zainteresowań powinny znaleźć się przedmioty takie jak: matematyka, biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia lub nawet geografia. Zastanów się, który z nich przyniesie ci korzyści także podczas przyszłej nauki.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ZIELARSTWO I FITOTERAPIA BYDGOSZCZ STUDIA I STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ZIELARSTWO I FITOTERAPIA BYDGOSZCZ STUDIA STACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy

Jak wyglądają studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy?

1. Dla kogo ten kierunek

Współczesna medycyna jest w stanie zaoferować nam bardzo dużo – dziś spełniają się sny zarówno lekarzy, jak i pacjentów, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie byłoby możliwe. Zwiększa się także nasza świadomość odnośnie holistycznego podejścia do zdrowia. Wiemy, że warto zadbać o nie zanim potrzebna będzie nam pomoc profesjonalistów. Dbamy o dietę, odpowiednią ilość ruchu i coraz częściej sięgamy po to, co wyjęte żywcem z natury. Pragniemy połączyć nowoczesne rozwiązania z niezawodną wiedzą oraz intuicją naszych babek.

Nie od dziś wiadomo, że zioła mają leczniczą moc. Na żołądkowe problemy sięgamy po miętę, kiedy chcemy ukoić nerwy – parzymy melisę. Nasze babcie, by zachować piękną cerę, przemywały twarz naparem z bratków. Zioła od wieków mają tak samą dużą moc sprawczą, a my dziś dysponujemy narzędziami, które pozwalają w pełni wykorzystać ich potencjał. Jeżeli jesteś osobą, którą interesują nauki medyczne oraz przyrodnicze, ale chcesz z nich czerpać to, co naturalne, to studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy będą dla ciebie stworzone.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Gdzie studiować

Uczelnie w Polsce pilnie przyglądają się różnorodnym tendencjom społecznym, tak by zapewnić swoim studentom wykształcenia, które dostosowane jest do aktualnego zapotrzebowania rynkowego. Ostatni zwrot ku temu, co naturalne, zapoczątkował popularność kierunków studiów takich jak zielarstwo i fitoterapia. Jeżeli myślisz o rozpoczęciu nauki wyższej w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego, to studia na tym kierunku czekają na ciebie na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

 

4. Praca po studiach

Kierunki studiów takie jak zielarstwo i fitoterapia cieszą się zainteresowaniem w ostatnich latach ze względu na społeczne nastroje. Dziś coraz częściej chcemy wybierać naturalne sposoby polepszania swojej jakości życia oraz zdrowia. Warto uświadomić sobie, że w przypadku leczniczego korzystania z darów matki natury, potrzebna jest przy tym przede wszystkim wiedza specjalistów. Dlatego też absolwenci studiów na kierunku zielarstwo i fitoterapia mogą z powodzeniem odnaleźć się pracy związanej z świadomym propagowaniem wiedzy na temat zielarstwa.

Poza tym studia w Bydgoszczy przygotowują swoich absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach, które zajmują się uprawą oraz przetwórstwem roślin. Specjaliści do spraw zielarstwa mogą zostać zatrudnieni w firmach biotechnologicznych oraz farmaceutycznych, które zajmują się produkcją środków kosmetycznych oraz leczniczych, w których wykorzystywane są naturalne składniki zielarskie.

 

5. Program studiów

Warto uświadomić sobie, że studia zielarskie mają charakter ścisły. Pasjonaci wykorzystywania roślin w praktyce swoją intelektualną przygodę zaczną od zgłębienia dwóch potężnych dyscyplin naukowych – chemii oraz biologii. To dopiero ich perfekcyjne opanowanie pozwoli na zgłębienie szczegółowych zagadnień związanych z zielarstwem oraz ziołolecznictwem. Program studiów na tym kierunku obejmuje między innymi przedmioty takie jak:

 • anatomia, morfologia i systematyka roślin;
 • podstawy uprawy roli;
 • podstawy uprawy roślin zielarskich;
 • czy nawet anatomia i fizjologia człowieka itd.

 

Przyszli absolwenci tego kierunku muszą otrzymać rozbudowaną wiedzę z zakresu nauk ścisłych oraz medycznych. Zioła mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz gdy są użyte niezgodnie z zaleceniami, mogą wywołać jedynie odwrotny skutek. Osoby, które zajmują się zielarstwem, muszą dysponować rzetelnymi kwalifikacjami, które pozwolą na świadomą pracę z klientami.

Studia w Bydgoszczy oferują bardzo dobre wykształcenie, które w przyszłości przełoży się na wysoki poziom zaufania społecznego, jakim obdarowywani będą wykwalifikowani zielarze. Wiedza w przypadku absolwentów tego kierunku stanowi punkt wyjścia dla umiejętności. Osoby, zajmujące się ziołolecznictwem, powinny przede wszystkim wiedzieć, jak wykorzystywać potencjał tkwiący w ziołach i w roślinach w praktyce. Nauka na tym kierunku wiąże się także z wybraniem jednej ze specjalizacji, która pozwoli na zdobywanie wiedzy w wąskim zakresie zielarstwa. Studenci mogą zdecydować się na naukę zastosowania roślin leczniczych lub na zgłębianie swoich kwalifikacji z technologii roślinnych substancji bioaktywnych.

Ile trwają studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy?

Studia na kierunku Zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Pasjonaci zielarstwa i fitoterapii swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczną w Bydgoszczy od studiów pierwszego stopnia. Trwają one siedem semestrów, podczas których studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu zielarstwa oraz przetwórstwa roślin. Dzięki temu absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą już po zakończeniu tego etapu kształcenia rozpoczynać pierwsze aktywności zawodowe. Studia w Bydgoszczy na tym kierunku mają charakter kształcenia technicznego, co w praktyce oznacza, że ich absolwenci otrzymują prestiżowe tytuły inżynierów.

Jaka praca po studiach na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy?

Współcześnie zdajemy sobie coraz bardziej sprawę z tego, że zbyt mocno zachłysnęliśmy się tym, co przetworzone i sztuczne. Przez to też ze zdwojoną siłą przypominają się nam mądrości naszych babek, które większość dolegliwości leczyły przy pomocy ziół. To one także wiedziały, jakie zioła mają moc upiększającą i jakie pozwolą nam utrzymać na dłużej zdrowy i piękny wygląd.

Dziś chcemy czerpać z tej wielowiekowej tradycji, wykorzystując przy tym najnowsze technologie oraz profesjonalną wiedzę medyczną. Towarzyszą nam przy tym wykwalifikowani specjaliści, którzy wykorzystują świadomie potencjał zielarstwa. Absolwenci tego interesującego kierunku mają szansę na zatrudnienie w przedsiębiorstwach, które zajmują się przede wszystkim uprawą oraz produkcją roślin zielarskich. Inżynierowie mogą w swojej pracy uczestniczyć nie tylko w procesie hodowli roślin, lecz także sprawdzać ich jakość oraz dbać o to, by ich przetwarzanie odbywało się na najwyższym poziomie.

Wykwalifikowani zielarze mogą również podejmować owocną współpracę z różnego rodzaju przedsiębiorstwami farmaceutycznymi, które zajmują się produkcją leków oraz środków farmaceutycznych, wykorzystywanych nie tylko w medycynie, lecz także w kosmetyce. Studia w Bydgoszczy przygotowują także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dzięki której będzie można poszerzać społeczną wiedzę z zakresu zielarstwa i fitoterapii.

Gdzie studiować na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy?

Uczelnie na których można studiować kierunek zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy

 • Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy?

Studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia mogą być fascynującą ścieżką kształcenia dla fanów roślin i natury. Warto wziąć jednak pod uwagę, że nie odnajdzie się na nich każdy absolwent szkoły średniej. Z jednej strony jest to kierunek, który czepie z wielowiekowych tradycji ziołolecznictwa, a z drugiej wykorzystuje innowacyjne metody technologiczne. Osoby, które go wybierają, powinny mieć zatem świadomość, że są to studia przede wszystkim dla pasjonatów nauk ścisłych. Odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, by uniknąć rozczarowań w przyszłości:

 • Czy fascynuje cię świat roślin i przyrody?
 • Czy dostrzegasz możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie naturalnych surowców w życiu codziennym?
 • Czy nauka przedmiotów ścisłych takich jak biologia i chemia nie jest dla ciebie problemem?

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to najprawdopodobniej studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia czekają właśnie na ciebie. Zanim jednak rozpoczniesz studia w Bydgoszczy, musisz znaleźć się na listach osób przyjętych na studia. Co może to sprawić? Jedynie twoje doskonałe wyniki, które uzyskasz podczas egzaminu dojrzałości. Jak zapewne się domyślasz, w kręgu twoich zainteresowań muszą znaleźć się przedmioty ścisłe. Chemia, biologia, fizyka, fizyka oraz astronomia, czy geografia – pasjonaci zielarstwa mają w czym wybierać. Pamiętaj, że aby mieć szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych, wybrane przez siebie przedmioty powinieneś zdawać na poziomie rozszerzonym.

Prawdziwi amatorzy nauk ścisłych mogą także pomyśleć o wzięciu udziału w wybranej olimpiadzie przedmiotowej. To specyficzne konkursy, dedykowane wyłącznie dla najlepszych uczniów szkół średnich, których wiedza wyróżnia się na tle innych rówieśników. Poziom olimpiad jest bardzo wysoki, nauka jest jednak warta poświęcenia, ponieważ na laureatów oraz finalistów olimpiad czekają miejsca na listach osób przyjętych. W przypadku studiów na kierunku zielarstwo i fitoterapia możesz pomyśleć o olimpiadach przede wszystkim z przedmiotów ścisłych – biologii, chemii, czy fizyki.

Nie zapomnij także uiścić terminowo opłaty rekrutacyjne, ponieważ to dzięki nim twoja kandydatura zostanie rozważona. Gdy już dostaniesz się na wymarzone studia, to do dziekanatu będziesz musiał dostarczyć także zestaw podstawowych dokumentów, wśród których znajdą się skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz świadectwo dojrzałości.

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

kierunki studiów w Bydgoszczy

studia w Bydgoszczy

 

ZIELARSTWO I FITOTERAPIA - ważne informacje

zielarstwo i fitoterapia studia

studia biologiczne i przyrodnicze w Bydgoszczy

studia biologiczne i przyrodnicze w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia w Bydgoszczy?

Studia na kierunku zielarstwo i fitoterapia czerpią z wielowiekowej tradycji przy równoczesnym wykorzystaniu skomplikowanej wiedzy inżynieryjnej.

Dagmara, studentka trzeciego roku, mówi:

Od zawsze fascynował mnie stosunek mojej babci do ziół. To ona sprawiła, że zaczęłam wierzyć w ich niezwykłe działanie nie tylko lecznicze, ale i upiększające. Chciałam, żeby moja fascynacja przekuła się w rzetelne wykształcenie i dzięki studiom na tym kierunku jest to możliwe.

Kierunki biologiczne i przyrodnicze w Bydgoszczy


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)