W czasie studiów na kierunku logopedia ogólna poznasz liczne zagadnienia z dziedziny nauk humanistycznych, medycznych, pedagogicznych oraz psychologicznych. Zostaniesz też kompleksowo przygotowywany do wykonywania w przyszłości zawodu logopedy, który wiąże się z prowadzeniem terapii zaburzeń mowy. Nauczysz się podejmować różnorodne działania profilaktyczne, mające na celu stymulację prawidłowego rozwoju kompetencji językowej.
Co więcej, w czasie studiów rozwiniesz też znacznie swoje kompetencje komunikacyjne, dzięki czemu będziesz w stanie pracować w przyszłości zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Pod okiem doświadczonej kadry akademickiej zdobędziesz szeroką wiedzę m.in. o biologicznych i lingwistycznych podstawach komunikowania się człowieka, a także o patologii mowy i słuchu.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logopedia ogólna możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
Podczas kształcenia na kierunku logopedia ogólna nauczysz się zróżnicowanych technik prawidłowej artykulacji i odpowiedniej dykcji, dzięki czemu będziesz w stanie pracować z osobami, które zawodowo pracują głosem, np. z aktorami, dziennikarzami czy politykami. Będziesz w stanie zapewnić specjalistyczną pomoc logopedyczną osobom z zaburzeniami neurologicznymi czy upośledzeniem umysłowym. Poznasz też zasady współpracy logopedy z psychologami, pedagogami oraz lekarzami w celu konsultowania diagnozy i terapii zaburzeń mowy.
Z uwagi na to, że głównym narzędziem Twojej pracy będzie język, pod okiem doświadczonych wykładowców zgłębisz tajniki gramatyki języka polskiego. Skupisz się również na poznaniu różnych zaburzeń mowy, taki jak m.in. jąkanie, afazja czy dyslalia. Dodatkowo, dzięki uczęszczaniu na przewidziane w planie zajęć lektoraty, opanujesz znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, a także poznasz specjalistyczne słownictwo branżowe.