Mechanika i budowa maszyn - Radom

Mechanika i budowa maszyn - Radom

Mechanika i budowa maszyn – studia Radom | woj. mazowieckie

Żyjemy w czasach dynamicznie rozwijającej się mechanizacji i elektrotechniki. Większość z nas przyzwyczaiła się do pomocy ze strony rozmaitych urządzeń mechanicznych do tego stopnia, że obecnie nie wyobraża sobie życia bez nich. Każde przeciętne gospodarstwo domowe posiada przynajmniej kilka maszyn, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków domowych, które niekoniecznie są źródłem przyjemności, staje się o wiele łatwiejsze. W związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów projektujących, konstruujących, wdrażających do obrotu i czuwających nad doskonaleniem istniejących już podzespołów maszynowych nieustannie rośnie.

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn są jednym z najstarszych kierunków technicznych, możliwych do podjęcia na wielu uczelniach w kraju. Kierunek ten został stworzony w celu wykształcenia grona kompetentnych inżynierów, którzy w fachowy sposób zadbają o rozwój przemysłu maszynowego. Studia inżynierskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn są bardzo chętnie wybierane przez absolwentów szkół średnich, którzy marzą o dobrze płatnej i przyszłościowej pracy w zawodzie.

Radom jest jednym z miast, w których kształcenie na opisywanym kierunku jest możliwe. Decydując się na aplikację musisz pamiętać, że chętnych do podjęcia tych studiów nie brakuje, dlatego jako kandydat prawdopodobnie zmierzysz się z dużą konkurencją.

 

Czego się nauczysz na studiach

Studia w Radomiu na kierunku Mechanika i budowa maszyn każdego roku kształcą specjalistów w swojej dziedzinie. Wszyscy absolwenci zostają uposażeni w szeroką i dobrze ugruntowaną wiedzę merytoryczną, uzupełnioną cennymi, niezbędnymi do podjęcia pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia, umiejętnościami praktycznymi. Wszystko dzięki siatce nauczania, która składa się między innymi z następujących przedmiotów:

 • podstawy zapisu konstrukcji,
 • geometria wykreślana,
 • elektrotechnika i elektronika,
 • podstawy automatyki i teorii maszyn,
 • laboratorium mechaniki płynów,
 • projektowanie technologii budowy maszyn.

 

Dla kogo te studia

Konstruowanie maszyn jest niezwykle złożonym procesem, którego specyfika zmienia się z miesiąca na miesiąc, bowiem postęp technologiczny następuje bardzo szybko. Dlatego też do zgłębiania esencji kierunku, jakim jest Mechanika i budowa maszyn w Radomiu, potrzeba odpowiednich predyspozycji i zainteresowań. Jeśli myślisz o podjęciu tego kierunku, powinieneś interesować się nowinkami technologicznymi, nauka matematyki powinna przychodzić ci z łatwością, a jednym z ważniejszych celów w życiu najlepiej, gdyby była chęć rozpoczęcia dobrze płatnej pracy.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Radom

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W RADOMIU JEST KIERUNEK MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Jednostka prowadząca

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Radomiu

Żeby dostać się na Mechanikę i budowę maszyn w Radomiu, należy uzyskać odpowiednią ilość punktów, która przekroczy wartość narzuconego progu. Ten natomiast jest determinowany przez osiągnięcia kandydatów. W praktyce oznacza to, że jeśli chętni do podjęcia tego kierunku będą mieli raczej mało punktów – próg będzie niższy. Jednak nie ma co liczyć na niepowodzenie konkurentów, lepiej skupić się na dążeniu do własnego sukcesu.

Matematyka jest przedmiotem mającym szczególne znaczenie w procesie rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn. Każdy kandydat ponadto powinien zadbać o dobre przygotowanie do rozszerzonej matury z języka angielskiego, fizyki oraz informatyki – każdy dodatkowy przedmiot dostarczy wiele cennych punktów, dlatego warto podejść do jak największej liczby przedmiotów. Regulamin w obrębie rekrutacji może się zmieniać, dlatego tuż przed aplikacją, postaraj się o zapoznanie z internetową stroną danej uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Termin rekrutacji I stopnia:
od 15.05.2020
do 30.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 15.05.2020
do 30.08.2020
Termin dodatkowej rekrutacji:
od 17.09.2020
do 27.09.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W RADOMIU

Jak wyglądają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Radomiu

Mechanika i budowa maszyn to bez wątpienia jeden z trudniejszych kierunków technicznych. Chcąc odpowiedzieć na potrzeby przyszłych studentów, uczelnie w Radomiu postanowiły zaoferować możliwość podjęcia większości kierunków w ramach trybu stacjonarnego i zaocznego. Żaden z tych trybów nie wpływa na możliwości zawodowe absolwentów, określa jedynie kwestie organizacyjne w zakresie zdobywania wyższego wykształcenia.

Studia stacjonarne są zwykle wybierane przez znacznie większą część kandydatów, dlatego zwykle progi punktowe w tym przypadku są nieco wyższe. Jeśli zdecydujesz się na ten tryb, przygotuj się na codzienne uczęszczanie na zajęcia i wykłady, odbywające się przez pięć dni roboczych każdego tygodnia. Niewątpliwym atutem studiów stacjonarnych jest ich bezpłatność oraz możliwość rozmowy z wykładowcą niemal codziennie.

Studia niestacjonarne charakteryzują się weekendowym, charakterem. Co to oznacza w praktyce? Studenci pobierają wiedzę kierunkową podczas całodziennych, weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnia. Studia zaoczne są ukłonem między innymi w kierunku osób pracujących na pełen etat lub tych, którzy chcieliby podjąć pracę równolegle ze zdobywaniem wyższego wykształcenia. Jeśli myślisz o rozpoczęciu Mechaniki i budowy maszyn w tym trybie, bądź gotów na obowiązek uiszczania opłat za czesne.

 

Program studiów

Studenci opisywanego kierunku podczas całego procesu edukacyjnego zdobywają gruntowną wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wytwarzania i poprawnej eksploatacji maszyn, zgodnej z zasadami bezpieczeństwa. Zdobyte wykształcenie pozwala na zrozumienie zależności, występujących w świecie szeroko rozumianych technologii, a przede wszystkim umożliwia podjęcie pracy w dowolnym sektorze gospodarczym, ściśle związanym z tematyką kształcenia na opisywanym kierunku.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN RADOM STUDIA STACJONARNE

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN RADOM STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Radomiu

Techniczne kierunki studiów w Radomiu zazwyczaj składają się z dwóch komplementarnych cykli kształcenia – nie inaczej jest w przypadku Mechaniki i budowy maszyn. Studia pierwszego stopnia na tym kierunku trwają trzy i pół roku, podczas których studenci zdobywają wykształcenie umożliwiające napisanie i obronę pracy inżynierskiej.

Magisterskie studia drugiego stopnia to doskonała opcja dla ambitnych, chcących poszerzyć posiadane już kompetencje i zagwarantować sobie szanse na zdobycie lepiej płatnej pracy. Ukończenie tego etapu zajmie inżynierom półtora roku.

Podsumowując – łączny czas, jaki należy przeznaczyć na ukończenie dwóch stopni Mechaniki i budowy maszyn w Radomiu wynosi pięć lat. Warto zadbać o uzyskanie tytułu magistra ze względu na lepsze perspektywy na przyszłość.

Czas trwania studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn na poszczególnych uczelniach

I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu stac. I stopnia:
3,5 roku
(inżynier)
II stopnia:
2 lata
(magister inżynier)
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
3,5 roku
(inżynier)
II stopnia:
2 lata
(magister inżynier)
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN RADOM STUDIA I STOPNIA

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN RADOM STUDIA II STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn na poszczególnych uczelniach

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Przedmioty:

chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Radomiu

Zanim aplikujesz na Mechanikę i budowę maszyn w Radomiu, warto, abyś upewnił się, że jest to kierunek skrojony na miarę twoich potrzeb i przyszłych oczekiwań. Odpowiedź na kilka poniższych pytań powinna nieco rozjaśnić ciemne chmury niepewności.

 • Nauka matematyki nie stanowi dla ciebie najmniejszego problemu?
 • Twoim konikiem są nauki techniczne i to właśnie z nimi chcesz związać przyszłość?
 • Interesujesz się szeroko rozumianą komputeryzacją i przemysłem maszynowym?

Jeśli „tak” wydobyło się z twoich myśli trzykrotnie, raczej nie musisz się dłużej głowić – Mechanika i budowa maszyn powinna sprostać twoim oczekiwaniom. Pamiętaj jednak, że jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów, w związku z czym przygotowania do egzaminu maturalnego powinieneś rozpocząć już dzisiaj. Źródłem cennych punktów podczas rekrutacji będzie dobrze zdana matura z przedmiotów ścisłych i języka obcego na poziomie rozszerzonym.

Udział w olimpiadach i tematycznych konkursach przedmiotowych znacznie zwiększy twoje szanse na możliwość rozpoczęcia opisywanego kierunku studiów. Zatem jeżeli jesteś ponadprzeciętnie uzdolniony i masz duże szanse na odniesienie sukcesu na jednej z olimpiad, przystąp do udziału. Pod uwagę możesz wziąć:

 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Informatyczną.

 

Proces rekrutacji i dokumenty

Pierwszym etapem rekrutacji jest poinformowanie uczelni o chęci podjęcia wybranego kierunku studiów, w tym przypadku Mechaniki i budowy maszyn. W tym celu odwiedź internetową stronę danego ośrodka akademickiego i wypełnij znajdujący się tam formularz swoimi danymi osobowymi i wynikami uzyskanymi na ścieżce kształcenia.

Pamiętaj, że rekrutacja nie kończy się na wywieszeniu list przyjętych na studia. Jeśli twoje nazwisko znajdzie się na jednej z nich, musisz pamiętać o terminowym dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów, w przeciwnym razie twoja kandydatura zostanie wykluczona. Zdjęcie do legitymacji, formularz zgłoszeniowy oraz ksero świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia to wszystko, czego będziesz potrzebował.

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Radomiu

Interdyscyplinarność Mechaniki i budowy maszyn sprawia, że jej absolwenci mogą podjąć pracę w niemal każdej gałęzi przemysłu zarówno krajowego, jak i zagranicznego. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie opisywanego kierunku, a ponadto uda ci się go z powodzeniem ukończyć, będziesz mógł pomyśleć o pracy w następujących instytucjach:

 • biurach projektowych i konstrukcyjnych,
 • jednostkach naukowo – badawczych,
 • międzynarodowych korporacjach,
 • własnej działalności gospodarczej,
 • placówkach oświatowych i szkolnictwie wyższym.

Jak sam widzisz, wachlarz możliwości zawodowych, stwarzanych przez Mechanikę i budowę maszyn, będzie niezwykle szeroki. Niezależnie od wybranej na studiach specjalności, absolwenci pewnym krokiem wejdą na niezwykle wymagający rynek pracy, zdobywając dobrze płatną pracę. Zatem jeśli wybór twojego przyszłego kierunku kształcenia jest podyktowany możliwościami zawodowymi, jakie generuje, Mechanika i budowa maszyn może okazać się najlepszym z możliwych wyborów!

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Radomiu

Mechanika i budowa maszyn otwiera czołówki rankingów najchętniej wybieranych kierunków ścisłych. Mimo ogromnego prestiżu, jaki wiąże się ze zgłębianiem kierunków technicznych, wielu studentów nie może się zdecydować na ostateczny wybór. Z pomocą przychodzą opinie starszych kolegów.

Jakub, absolwent Mechaniki i budowy maszyn w Radomiu, mówi:

„Mechanika i budowa maszyn to niezwykły kierunek, który dostarczył mi tyle samo satysfakcji, co trudności. Ostatecznie jednak jestem zadowolony – mam dobrze płatną pracę w zawodzie i nie żałowałem ani przez moment swojej decyzji. Polecam wszystkim zainteresowanym.”

 

 

 

 

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Co zdawać na maturze

 

Komentarze (0)