Studia w Olsztynie na kierunku ratownictwo medyczne możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Jeśli odpowiada Ci regularne studiowanie i systematyczna nauka, studia dzienne są właśnie dla Ciebie.
1. Dla kogo ten kierunek?
Zawód ratowników medycznych należy do grupy jednych z najtrudniejszych i najbardziej stresujących, ponieważ to właśnie ratownicy medyczni mają styczność z największą ilością drastycznych wypadków, do których dochodzi nie tylko na lądzie, ale i wodzie czy w powietrzu. By odnaleźć się na tym stanowisku, musisz radzić sobie ze stresem i szybko i racjonalnie reagować w sytuacjach ekstremalnych.
Kandydaci na studia medyczne nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza z biologią i chemią. Warto rozwijać zdolności empatyczne i komunikacyjne nie tylko w celu lepszego zrozumienia pacjenta, ale i dobrej współpracy z personelem. Jeśli radzisz sobie z sytuacjami ekstremalnymi, a w przyszłości pragniesz ratować życia, tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Olsztynie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak ratownictwo medyczne możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tego typu kierunek medyczny jest na tyle popularny wśród kandydatów na studia, że nie mogło go zabraknąć także na uczelniach w Olsztynie.
4. Praca po studiach
Kierunek ratownictwo medyczne w Olsztynie kształci najlepszych w swojej branży specjalistów. Absolwenci na stanowisku dyspozytora potrafią poprawnie przeprowadzić wywiad, który ma za zadanie rozpoznać sytuację zagrożenia i udzielić instruktażu ratowniczego dzięki dostępnym środkom łączności. Ratownicy potrafią się zająć poszkodowanym, a także w odpowiedni sposób przekazują poszkodowanego pracownikom ambulatorium, izby przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Absolwenci z powodzeniem znajdują zatrudnienie w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, w zespołach wyjazdowych Pogotowia Ratunkowego, w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, w Izbie Przyjęć szpitala lub ambulatorium, w jednostkach i formacjach ratowniczych pomocy doraźnej.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
higiena i epidemiologia,
-
medyczne czynności ratunkowe,
-
organizacja ratownictwa medycznego,
-
traumatologia narządu ruchu,
-
podstawy ekonomii, organizacji i zarządzania w służbie zdrowia,
-
położnictwo i ginekologia,
-
medyczne czynności ratunkowe,
-
psychologia kliniczna,
-
choroby wewnętrzne z kardiologią,
-
neurochirurgia z neurotraumatologią,
-
neurologia,
-
metodyka nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy,
-
intensywna terapia z anestezjologią,
-
psychiatria
-
i wiele innych.
Studia medyczne w Olsztynie przygotowują studentów do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, na przykład polegających na ocenie parametrów kardynalnych, poprawnym ułożeniu poszkodowanego stosownie do odniesionych obrażeń, na prowadzeniu podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osób dorosłych i dzieci, wykonywaniu defibrylacji, monitorowaniu układów krążenia i oddechowego, podawaniu leków z użyciem różnych dróg, przygotowaniu poszkodowanego do transportu z unieruchomieniem w przypadku złamań i zatrzymania krwotoku zewnętrznego, udzielaniu szybkiej pomocy o charakterze ratowniczym w stanach nagłego zagrożenia życia w wypadkach i katastrofach. Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie z zakresu ratownictwa medycznego i funkcjonowania człowieka. Rozwijają także umiejętności praktyczne, które są niezwykle cenne w przypadku dokonania prawidłowej oceny stanu zagrożenia życia na miejscu wypadku, dokonują wstępnej segregacji w przypadku udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, potrafią zabezpieczyć osoby poszkodowane. Pielęgnują także zdolności empatyczne i komunikacyjne.