Uczelnie w Kielcach starają się zadbać o komfort studiujących, co przejawia się między innymi w możliwości dwojakiego podjęcia większości kierunków studiów. Dlatego Zarządzanie i inżynieria produkcji oferuje studentom zgłębianie wiedzy w ramach trybu stacjonarnego oraz zaocznego.
Jeśli wybierzesz studia stacjonarne, będziesz uczęszczać na zajęcia rozłożone równomiernie pomiędzy pięcioma dniami każdego tygodnia roboczego, z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych. W ten sposób zadbasz o uniknięcie natłoku obowiązków, skumulowanych do ogromnej porcji materiału.
Ukłonem w stronę osób, które z jakichś powodów nie mogą bądź nie chcą studiować w tygodniu, jest tryb niestacjonarny, zwany również zaocznym. Studenci wybierający tę opcję decydują się na weekendową naukę skoncentrowanego materiału. Wielogodzinna edukacja może być nieco męcząca, jednak niewątpliwą zaletą tego trybu dla wielu przyszłych studentów, jest jego charakter.. Pamiętaj, że studia zaoczne wiążą się z koniecznością opłacania czesnego.
Znalezienie wspólnego mianownika dla kilku na pozór niezależnych dziedzin nauki wydaje się zadaniem niezwykle trudnym i jednocześnie potrzebnym – w końcu istnieje szereg przyszłych studentów, objawiających wszechstronne zainteresowania i chcących jednocześnie zgłębiać więcej niż jedną dziedzinę współczesnej nauki. W dzisiejszych czasach można zauważyć duże zapotrzebowanie na absolwentów posiadających szereg kompetencji menedżerskich, uzupełnionych pragmatyczną wiedzą techniczną. Dlatego powstały studia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w Kielcach.
Dzięki przemyślanemu połączeniu kompleksowego zgłębiania zagadnień matematycznych, fizycznych i informatycznych oraz wiedzy z zakresu pełnienia pozycji lidera podczas prac polegających na zarządzaniu zespołami ludzkimi, które biorą czynny udział w szeroko rozumianych procesach produkcyjnych oraz samymi procesami.
Ta interdyscyplinarna, ale przede wszystkim innowacyjna dyscyplina nieustannie przyciąga wielu zainteresowanych, świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Z tego względu między innymi Politechnika Śląska w Kielcach postanowiła zaoferować możliwość podjęcia tego niezwykle przyszłościowego kierunku studiów.
1. Czego się nauczysz na studiach
Wszystkie studia inżynierskie opierają swój program nauki o dziedziny ścisłe i techniczne. Zarządzanie i inżynieria produkcji nie stanowi w tym przypadku żadnego wyjątku. Z tego względu każdy student zmierzy się z dość długą listą przedmiotów, wśród których prawdopodobnie znajdą się:
-
systemy transportowe,
-
analiza danych produkcyjnych,
-
materiałoznawstwo,
-
prognozowanie i symulacja w przedsiębiorstwie,
-
sterowanie jakością,
-
informatyczne systemy zarządzania produkcją,
i wiele wiele innych. Pamiętaj, że nauka na Zarządzaniu i inżynierii produkcji może przysporzyć ci wielu trudów, które z pewnością zaprocentują w najbliższym czasie doskonałymi możliwościami zawodowymi i szansami na nieustający samorozwój w obszarze zagadnień technicznych.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynieria, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Jak pewnie doskonale wiesz, nie istnieje jeden uniwersalny kierunek studiów, którego zgłębienie zadowoliłoby wszystkich studentów. Proces wyboru idealnej ścieżki edukacyjnej powinien zostać poprzedzony długotrwałymi przemyśleniami na temat własnych oczekiwań i planów na przyszłość – tylko w ten sposób można odpowiednio dobrać kształcenie.
Zarządzanie i inżynieria produkcji z pewnością okaże się dla ciebie doskonałym wyborem, jeżeli jesteś zainteresowany nowoczesnymi technologiami, a ich wdrażanie i wykorzystywanie w praktyce wydaje ci się niezwykle ciekawe, masz naturalny talent do nauki matematyki, fizyki oraz informatyki, a także chciałbyś związać swoją przyszłość z jednym z najbardziej pragmatycznych kierunków.
4. Program studiów
Program kształcenia na Zarządzaniu i inżynierii produkcji obfituje w przedmioty ścisłe oraz wdrażające studentów w świat pełnienia roli lidera. Interdyscyplinarność opisywanego kierunku objawia się w prezentowaniu zagadnień z pogranicza nauk technicznych, ekonomicznych, prawnych, a nawet częściowo psychologicznych i społecznych. Każdy student będzie miał szansę na wybór specjalności, która w najlepszym stopniu odpowie na jego zainteresowania i predyspozycje, umożliwiając tym samym rozpoczęcie kształcenia zgodnego ze specyfiką planowanej kariery zawodowej.
Specjalności oferowane przez uczelnie, na których istnieje możliwość podjęcia Zarządzania i inżynierii produkcji, to najczęściej:
-
inżynieria ochrony środowiska,
-
inżynieria produktów żywnościowych,
-
zarządzanie produkcją i usługami,
-
przedsiębiorczość i innowatyka.