Studia w Olsztynie na kierunku weterynaria możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Studia dzienne odbywają się w ramach regularnych spotkań w tygodniu i wiążą się z systematyczną nauką, a także zapewniają wielogodzinne praktyki zawodowe.
1. Dla kogo ten kierunek?
Mark Twain pytał: „Czy dom bez kota – najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego – zasługuje w ogóle na miano domu?” Pisarz pragnął podkreślić jak ważny jest szacunek dla zwierząt, a należy się on nie tylko kotom, ale każdemu gatunkowi. Weterynaria to nauka medyczna, która skupia w sobie wiedzę i umiejętności niezbędne do służenia nie tylko zwierzęciu, ale i człowiekowi. Weterynarze i specjaliści do spraw weterynaryjnych skupiają się na higienie produktów pochodzenia zwierzęcego, higienie zwierząt, zwalczaniu chorób zwierzęcych.
Idealni kandydaci na tego typu studia weterynaryjne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne jest także to, by w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się kwestie odnoszące się nie tylko do samym zwierząt, ale i ich bezpieczeństwa oraz zagrożeń dla człowieka. Jeśli te zagadnienia nie są Ci obce, kierunek weterynaria w Olsztynie jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku weterynaria możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku weterynaria w Olsztynie realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają pięć i pół roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak weterynaria możesz realizować na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie starają się zapewnić jak najwięcej możliwości rozwoju w różnorodnych dziedzinach kształcenia.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: biostatystyka i metody dokumentacji, historia weterynarii i deontologia, etologia, dobrostan i ochrona zwierząt, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, weterynaria sądowa, chirurgia ogólna i anestezjologia, ochrona i wykorzystanie zwierząt doświadczalnych, administracja i ustawodawstwo weterynaryjne, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, rozród i położnictwo psów i kotów, rozród i położnictwo zwierząt gospodarskich i wiele innych.
4. Praca po studiach
Kierunek weterynaria w Olsztynie daje absolwentom odpowiednie uprawnienia, które umożliwiają prowadzenie prywatnej praktyki weterynaryjnej. Absolwenci są także zatrudniani w prywatnych laboratoriach diagnostycznych, w państwowej służbie weterynaryjnej, w zakładach produkcji zwierzęcej, w przemyśle farmaceutycznym, w instytucjach naukowo-badawczych i naukowo dydaktycznych, w produkcji pasz i dodatków paszowych.
Absolwenci pracują w marketingu farmaceutycznym, w ośrodkach doradztwa i doskonalenia zawodowego, w ubojniach i zakładach przemysłu przetwórczego, w ośrodkach biotechnologii i biotechniki zwierząt, w organach Państwowej Inspekcji Sanitarnej i jej zakładach diagnostycznych, w rzeźniach. Studenci są przygotowywani do zajmowania się diagnostyką kliniczną, sekcyjną i laboratoryjną, profilaktyką chorób, higieną środowiska, zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku weterynaria znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
genetyka ogólna i weterynaryjna,
-
żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
-
ochrona i wykorzystanie zwierząt doświadczalnych,
-
higiena środków żywienia zwierząt,
-
rozród i położnictwo psów i kotów,
-
administracja i ustawodawstwo weterynaryjne,
-
diagnostyka kliniczna i laboratoryjna,
-
rozród i położnictwo zwierząt gospodarskich,
-
choroby ptaków,
-
higiena produktów pochodzenia zwierzęcego,
-
ochrona zdrowia publicznego w stanach zagrożeń,
-
prewencja weterynaryjna,
-
andrologia i unasienianie,
-
choroby zakaźne koni,
-
epidemiologia weterynaryjna,
-
diagnostyka obrazowa,
-
higiena zwierząt rzeźnych i mięsa
-
i wiele innych.
Zajęcia odbywają się w ramach tradycyjnych i interaktywnych wykładów, ćwiczeń audytoryjnych, laboratoryjnych, klinicznych, sekcyjnych, terenowych, seminariów, kuratoriów klinicznych, praktyk hodowlanych, klinicznych i sanitarnych. Studia nie przewidują specjalizacji, ale studenci mogą realizować je zarówno w języku polski, jak i w języku angielskim wykładowym. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej uczelni w Olsztynie.
Studenci zdobywają wykształcenie w wymiarze ogólnym, jak i kierunkowym, a także odbywają wielogodzinne praktyki i staże kliniczne. Podstawowa wiedza sięga nauk biologicznych i medycznych. Studenci zyskują także umiejętności odnoszące się do rozpoznawania, leczenia i zwalczania chorób zwierzęcych, dowiadują się jak wykonywać podstawowe zabiegi chirurgiczne u poszczególnych zwierząt, kształcą zdolności komunikacyjne, a także empatię i cierpliwość.