Program studiów i przedmioty
Program nauczania na kierunku prawo będzie oscylował wokół nauk prawnych, społecznych i administracyjnych. Studenci poznają rożne dziedziny prawa, w tym prawo cywilne, karne czy prawo pracy. Ponadto nauczą się udzielania porad prawnych oraz poznają zasady postępowania administracyjnego. Studia przewidują realizacje symulacji rozpraw sądowych, dzięki którym studenci rozwiną swoje kwalifikacje zawodowe.
Kiedy współcześnie pomyślimy sobie o zawodach, które przynoszą największe korzyści, bez wątpienia w ścisłej czołówce pojawi się zawód prawnika.
Program studiów prawniczych na łódzkich uczelniach jest jednocześnie różnorodny, jak i kierunkowy. Co to oznacza? Że studiując ten kierunek przyszły absolwent będzie wiedział nie tylko jak zastosować poznany kodeks karny, artykuły i paragrafy, ale także dowie się, jak występować publicznie, jak mówić by go słuchano, a nawet jakich sztuczek psychologicznych użyć, by potencjalny złoczyńca mógł mu zaufać.
Wszystko to znajdzie się w programie studiów na kierunku prawo w Łodzi. Student prawa dowie się także, jak wyglądało prawo w Polsce i na świecie na przestrzeni lat, jakie są struktury wprowadzające ład i porządek oraz czym jest prawo samo w sobie. Ponadto, niezwykle ciekawe praktyki studenckie w sądach rejonowych pozwolą poczuć się w roli adwokata, prokuratora lub sędziego, a wydawane wyroki będą mogły wybrzmieć w uszach studentów.
W programie studiów na kierunku prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Prawo to kierunek poświęcony zagadnieniom o naturze humanistyczno-społecznej. W trakcie studiów uczestnicy zajęć poznają szczegółowo charakterystykę systemu prawnego w Polsce, a także badają specyfikę prawa europejskiego. Współczesne uczelnie kładą duży nacisk na szkolenie specjalistów, którzy będą umieć poruszać się sprawnie nie tylko w problematyce polskiego prawa, ale również na międzynarodowym rynku prawniczym. Studenci tego kierunku nierzadko mają okazję w trakcie nauki sprawdzać się w roli np. doradcy prawnego.
Program zajęć na kierunku prawo przewiduje liczne zajęcia poświęcone polskiemu i międzynarodowemu systemowi prawnemu. W trakcie nauki studenci dokładnie analizują i interpretują kodeksy prawne stosowane w Polsce i Europie, badając zachodzące między nimi zależności. Ponadto uczestnicy zajęć poznają wpływ zmian społecznych i ekonomicznych na rozwój prawa, zgłębiając zagadnienia socjologiczne i gospodarcze. Interdyscyplinarny charakter tego kierunku pozwala studentom rozwinąć cenne kompetencje komunikacyjne, organizacyjne i zarządcze.
Wiedza oraz umiejętności zdobyte w trakcie studiów umożliwiają absolwentom rozpoczęcie działalności m.in. w kancelariach prawniczych, sądach, punktach doradztwa prawnego czy przedsiębiorstwach. Wyspecjalizowany prawnik odnajdzie się także w zawodach związanych z polityką czy dyplomacją.
Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, po spełnieniu określonych wymagań, mogą podjąć własną działalność gospodarczą. Absolwenci prawa mogą aplikować na takie stanowiska jak np.: adwokat, prokurator, sędzia, notariusz, doradca podatkowy, prawnik-menedżer.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku prawo w Łodzi
Studia na kierunku Prawo w Łodzi trwają 5 lat (studia jednolite magiterskie).
Sprawdź ile trwają studia
Jakie są specjalności na prawie w Łodzi
Współczesne studia z prawa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku prawo w Łodzi: cywilna, prawo medyczne - specjalność, prawo w biznesie, gospodarcza i europejska, karnoprawna, wymiar sprawiedliwości...
Sprawdź specjalności na prawie w Łodzi
Po jakim profilu na kierunek prawo w Łodzi
Ze względu na trudności, związane z dostaniem się na studia prawnicze, jest to najlepszy kierunek dla osób, które chodziły do szkół kładących nacisk na naukę języka polskiego, geografii, historii i matematyki. Najbardziej uniweralnym wyborem mogą okazać się licea ogólnokształcące z klasami humanistycznymi lub geograficznymi. Niektóre szkoły oferują też naukę w klasach o profilu historyczno-prawnym, które zapewniają podstawy przydatne na studiach.
Niezależnie od wcześniejszego etapu edukacji, po dostaniu się na studia prawnicze najważniejsze jest zaangażowanie. Obszerny program i wymagające egzaminy sprawiają, że studenci prawa muszą poświęcać dużo czasu na naukę. Sprawdź licea i profile klas
Czy studia na kierunku prawo w Łodzi są trudne
Popularne jest stwierdzenie, że studia prawnicze są wśród najtrudniejszych kierunków studiów. To dlatego, że kierunek ten wymaga od swoich studentów nauki wielu definicji, ustaw czy łaciny. Przekazywane treści wywodzą się z nauk społecznych i nauk prawnych, ale studenci prawa zetkną się także z takimi dyscyplinami jak filozofia, socjologia, ekonomia, czy finanse.
Problemów na tym kierunku nie powinny doświadczyć osoby, które mają umysł humanistyczny. Przede wszystkim są to jednak studia dla tych, którzy od zawsze marzyli o karierze prawnika i są gotowi do poświęceń.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na prawie w Łodzi
Studia prawnicze w Łodzi wymagają od swoich studentów zagłębiania się w różne specjalności tej dziedziny. Przez to ogólny poziom trudności jest wysoki. Poszczególne przedmioty mogą być jednak odbierane różnie, w zależności od zainteresowań studenta. Mimo to można wyłonić przedmioty, przez które studenci zarywają noce.
Wśród najtrudniejszych przedmiotów na prawie można wymienić prawo karne, prawo cywilne, prawo gospodarcze lub prawo podatkowe. Studenci, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z łaciną, także zajęcia z tego języka wymieniają w kategorii najtrudniejszych.
Czy studia na kierunku prawo w Łodzi to studia z przyszłością
Prawo to bardzo przyszłościowe studia. Idąc na ten kierunek warto jednak być przekonanym, co do swoich planów zawodowych. Ważna jest też determinacja, bo ze względu na duże wymagania i konkurencję, dojście do założonych celów może być skomplikowane. Jeżeli pokona się wszelkie trudności i skończy aplikację, to przed absolwentami otwierają się naprawdę szerokie możliwości.
Praca prawnika często kojarzy się z pracą w sądzie. Nie na tym kończą się jednak możliwości. Absolwenci mogą pracować jako radcy prawni, notariusze, rzecznicy patentowi czy kuratorzy. Prawnicy mogą prowadzić własną działalność, zatudniać się w firmach prawniczych, a także pracować w działach prawnych dużych korporacji.
Sprawdź jakie studia wybrać
Jak trudno się dostać na studia na prawo w Łodzi
Prawo to bardzo popularny kierunek studiów, który co roku przyciąga wielu kandydatów. Zainteresowanie przekłada się na duże wymagania podczas rekrutacji. To sprawia, że tylko najlepsi maturzyści, będą mieli szansę dostać się na studia z prawa. Aby mieć pewne miejsce na prawie, trzeba bardzo zdać nie tylko dwa wymagane przedmioty na poziomie rozszerzonym, ale także przedmiot dodatkowy.
Aby skrócić proces rekrutacji i mieć pewność, że uda się dostać na studia, warto brać udział w olimpiadach przedmiotowych z geografii, historii lub matematyki. Finaliści i laureaci olimpiad stopnia centralnego zostają przyjęci na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
Sprawdź rekrutacja na studia
Czy na studiach na kierunku prawo w Łodzi jest matematyka
Studia w Łodzi na kierunku prawo skupiają się przede wszystkim na naukach społecznych, prawniczych i humanistycznych. Program zawiera także elementy takich nauk jak ekonomia, filozofia czy socjologia. Jeżeli chodzi o matematykę, to choć jest ona jednym z wymaganych przedmiotów podczas rekrutacji, to nie ma w siatce zajęć godzin poświęconych tej dziedzinie.
Ponadto żaden z przedmiotów, który wykładany jest na prawie nie zawiera elementów matematyki. Choć studia nie skupiają swojej uwagi na matematyce, to znajomość królowej nauk, a dokładniej umiejętność posługiwania się logiką, jest wykorzystywana w codziennej pracy prawnika.
Czy warto iść na prawo
Każdego roku na studia prawnicze próbuje dostać się niezliczona ilość kandydatów. Co przyciąga do kształcenia na tym kierunku? Prawo uznawane jest za jeden z najbardziej wymagających kierunków, a zarazem za kierunek otwierający ciekawe perspektywy zawodowe, związane z prestiżem i wysokim wynagrodzeniem.
Pamiętać należy jednak o tym, że aby wykonywać zawody prawnicze, takie jak adwokat, notariusz, czy prokurator nie wystarczy ukończenie studiów i posiadanie dyplomu magistra.
Sprawdź czy warto iść na studia
Prawo studia podyplomowe w Łodzi
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź Uniwersytet Łódzki studia podyplomowe - prawnicze