Planowanie urbanistyczne i architektoniczne obiektów budowlanych, zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, służy zaspokojeniu potrzeb osobistych i społecznych człowieka i jest zadaniem każdego architekta, planującego związanie swojej przyszłości zawodowej z ukończonym kierunkiem studiów. Architektura to jedna z najstarszych, najbardziej klasycznych i jednocześnie cieszących się dużym poważaniem społecznym, dziedzina nauki, która znajduje wspólny mianownik dla matematyki, fizyki oraz praktycznych umiejętności artystycznych.
Studia w Warszawie na kierunku Architektura każdego roku wybierają tysiące młodych ludzi, pragnących doskonalić posiadany talent i kreatywność pod okiem doświadczonych architektów, którzy podjęli się wyzwania pełnienia roli wykładowcy akademickiego. Coraz więcej młodych ludzi stara się wykorzystać cały potencjał swojego czasu, dlatego decydując się na studia w trybie niestacjonarnym, jednocześnie podejmuje pracę na pełen lub większą część etatu.
Dla kogo są studia na kierunku architektura
Architektura w trybie niestacjonarnym stanowi atrakcyjną propozycję edukacyjną dla wszystkich świeżo upieczonych abiturientów szkół średnich, którzy pragną związać swoją przyszłość z poważaną branżą techniczną, znajdującą miejsce na rozwój talentu plastycznego i wyobraźni. Każdego roku kierunek ten przyciąga ogromną liczbę zainteresowanych kandydatów, jednak tylko niektórzy z nich posiadają odpowiednie predyspozycje do zgłębiania tego kierunku. Chciałbyś dowiedzieć się, jakie cechy są pożądane na Architekturze w Warszawie?
Przede wszystkim zdolności techniczne, niekonwencjonalne myślenie, wyobraźnia sięgająca o wiele dalej, niż poza horyzonty przeciętności oraz talent plastyczny. Jeżeli dysponujesz wszystkimi wymienionymi cechami, powinieneś rozważyć podjęcie Architektury w Warszawie.
Uczelnie w Warszawie, które postanowiły poszerzyć zakres oferowanych kierunków o Architekturę, starają się zadbać o komfort nauki każdego studenta. Z oczywistych względów nikt nie jest w stanie podejść do każdego z osobna indywidualnie, dopasowując program nauki do ich potrzeb, jednak ogółowi zwykle wystarcza możliwość podjęcia decyzji w kwestii organizacji czasu podczas wszystkich lat akademickich.
Studia w trybie niestacjonarnym, mają charakter weekendowy, co w praktyce oznacza, że jako student zobowiążesz się do regularnego uczęszczania na zjazdy, odbywające się najczęściej co dwa lub co trzy tygodnie. Całodzienne zgłębianie wiedzy wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania i sporej dozy ambicji, jednak uzyskane uprawnienia zawodowe z pewnością wynagrodzą ewentualne niedogodności.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia i jednolite (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku architektura w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Architektura jest kierunkiem interdyscyplinarnym, co oznacza, że w programie kształcenia można odnaleźć przedmioty, czerpiące inspirację z kilku różnych dziedzin nauki. Najważniejszą dziedziną, która stoi u podstaw prawidłowego planowania budowy wszelkich obiektów architektonicznych, jest oczywiście matematyka i to z nią każdy student będzie miał najwięcej do czynienia. Warsztatowe zajęcia praktyczne pozwolą doskonalić posiadany talent plastyczny pod okiem doświadczonych architektów, a także poznać nowe techniki tworzenia dzieł artystycznych. W siatce studiów nie zabraknie także fizyki. Dobra znajomość zagadnień z tego przedmiotu zagwarantuje możliwość projektowania i tworzenia budowli architektonicznych, które będą odporne na działanie czynników atmosferycznych i grawitacji.
Czego się nauczysz na studiach
Każdy, kto choć przez chwilę zagłębił się w proces edukacyjny, obowiązujący na studiach architektonicznych w Warszawie, z pewnością nabrał pewności, że nie jest to dziedzina łatwa. Interdyscyplinarność Architektury może jednocześnie stanowić jej największą zaletę i wadę, bowiem połączenie z pozoru wykluczających się nauk ścisłych z kształtowaniem artystycznej wizji świata wymaga od studentów nie tylko zaangażowania w proces dydaktyczny, ale również posiadania odpowiednich predyspozycji, które są niemożliwe do nabycia. Architekturę w Warszawie można podjąć aż na pięciu różnych uczelniach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. W związku z tym siatka programowa z pewnością będzie się różniła między poszczególnymi wydziałami, jednak rozpoczynając studia na opisywanej dziedzinie, najprawdopodobniej spotkasz się z następującymi przedmiotami:
-
geometria wykreślana,
-
rysunek i malarstwo,
-
techniki komputerowe,
-
matematyka,
-
rysunek architektoniczny.
Jakie są ceny studiów na kierunku architektura w Warszawie
Każdy kandydat na studia niestacjonarne powinien wiedzieć, że edukacja w tym trybie jest nierozerwalnie związana z obowiązkiem opłacania każdego semestru nauki w rocznych lub mniejszych, ratalnych spłatach, w odgórnie ustalonej wysokości. Chcąc poznać konkretne ceny, należy sprawdzić na poszczególnych uczelniach.
Architektura w Warszawie - ceny:
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – 13080 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku architektura w Warszawie
Uczelnie na których można studiować kierunek architektura niestacjonarnie w Warszawie
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a uczelnie mogą przyjąć określoną liczbę kandydatów. Przyszli studenci w trakcie rekrutacji obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
W Warszawie żadna z wyższych szkół publicznych nie oferuje kandydatom możliwości podjęcia nauki niestacjonarnej na studiach na kierunku architektura – architekturę w tym trybie można studiować tylko prywatnie.
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w terminie indywidualnie ustalonym przez daną szkołę wyższą. Kandydaci otrzymują najważniejsze informacje w sprawie rekrutacji po zalogowaniu się do prywatnego profilu w systemie rekrutacyjnym.
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne składać można osobiście, bezpośrednio w siedzibie uczelni – niektóre szkoły wyższe wymagają od kandydatów wcześniejszego umówienia spotkania. Kandydaci na niestacjonarną architekturę w Warszawie nie muszą przygotowywać teczek z pracami plastycznymi – rekrutacja odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zestaw dokumentów rekrutacyjnych można składać w terminie ustalonym przez daną szkołę wyższą – zazwyczaj etap ten rozpoczyna się niedługo po opublikowaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego i trwa kilka dni. Należy jednak pamiętać o tym, by dostarczyć dokumenty rekrutacyjne w poprawnej formie oraz na czas. Spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.