Podjęcie studiów niestacjonarnych na kierunku Architektura wnętrz wiąże się z weekendowym uczęszczaniem w zajęciach i wykładach, które mają miejsce najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Główną motywacją dla studentów decydujących się na podjęcie Architektury wnętrz w trybie niestacjonarnym, jest możliwość równoległego podjęcia pełnoetatowej pracy zawodowej lub innej aktywności, pochłaniającej znaczne zasoby czasowe. Warto pamiętać, że stopień posiadanych umiejętności i wiedzy nie różnicuje się w zależności od wybranego trybu kształcenia na uczelni wyższej, dzięki czemu każdy z absolwentów otrzymuje równe szanse na współczesnym rynku pracy.
Zamiłowanie do przebywania w atrakcyjnych wizualnie wnętrzach jest domeną niemal każdego człowieka. Psychologowie za pośrednictwem wielu naukowych publikacji udowodnili, że określone kolory ścian w pomieszczeniach, stopień uporządkowania znajdujących się w nich rzeczy, a także subiektywnie odczuwana estetyka wnętrz ma niebagatelny wpływ na samopoczucie mieszkańców, czy klientów, jeśli mowa o wystroju sklepów bądź całych galerii handlowych.
Architektura, poza oczywistą funkcją pragmatyczną, stara się odpowiedzieć na gusta estetyczne danego kręgu odbiorców, do których adresowany jest projekt końcowy danej budowli, czy wykończenia wnętrza. Niemożliwe jest zaspokojenie wizualnych potrzeb każdego człowieka, gdyż nie ma nic bardziej subiektywnego, niż gust estetyczny. Jednak istnieją pewne sposoby na zaprojektowanie wnętrz w sposób atrakcyjny dla znacznej większości ludzi z grupy docelowej – a absolwenci Architektury wnętrz są ekspertami w tej dziedzinie.
Studia na kierunku Architektura wnętrz w trybie zaocznym powstały, aby zaspokoić potrzeby artystyczne świeżo upieczonych maturzystów, których zainteresowania oscylują wokół nauk ścisłych, stanowiących bazę pod każdą dziedzinę architektoniczną. Niektóre uczelnie w Warszawie proponują możliwość podjęcia Architektury wnętrz, proponując pragmatyczną siatkę programową, przystępną dla każdego zainteresowanego.
Dla kogo są studia na kierunku architektura wnętrz
Kandydaci na studia architektoniczne z zakresu projektowania wystroju wnętrz, powinni wyróżniać się kilkoma zasadniczymi cechami i predyspozycjami, których nie można nabyć w toku edukacji, aby mieć największe szanse na odniesienie sukcesu podczas nauki oraz w przyszłym życiu zawodowym. Najważniejszym talentem jest w tym przypadku kreatywność i niebanalne postrzeganie świata. Techniczną stronę opisywanego kierunku można opanować ciężką pracą, natomiast dobrze rozwiniętą wyobraźnię i talent plastyczny posiadają wyłącznie nieliczni. Ponadto pomocny okaże się talent do nauki matematyki i fizyki, których w programie studiów na kilku uczelniach będzie bardzo dużo.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie, licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku architektura wnętrz w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od trzech i pół roku do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Rozpoczynając studia w Warszawie na kierunku Architektura wnętrz, należy przygotować się na gruntowną powtórkę materiału wyniesionego z poprzednich etapów edukacji, z zakresu takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka oraz informatyka. Interdyscyplinarność opisywanego kierunku generuje obowiązek zaprezentowania przyszłym absolwentom konkretnych technik projektowania artystycznego oraz wykonywania rysunków technicznych, niezbędnych do nawiązania porozumienia z innymi architektami i osobami pracującymi w branży budowniczej. Rozpoczynając Architekturę wnętrz w Warszawie zyskujesz pewność zdobycia pragmatycznego wykształcenia, możliwego do wykorzystania w dowolnie wybranej pracy na rynku międzynarodowym.
Czego się nauczysz na studiach
Kierunki studiów w Warszawie, takie jak Architektura wnętrz w trybie niestacjonarnym, możesz realizować na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, Akademii Sztuk Pięknych, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, oraz Uczelni Techniczno-Handlowej. Każda z tych uczelni gwarantuje odpowiednie przygotowanie praktyczne z zakresu tworzenia projektów architektonicznych, rysunku technicznego, czy projektowania komputerowego, poparte wiedzą teoretyczną o historii sztuki i architektury oraz psychofizjologii postrzegania przestrzennego. W kanonie proponowanych przedmiotów nie zabraknie również matematyki i fizyki, uczących logicznego myślenia, które jest niezbędne w każdej nauce technicznej. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie Architektury wnętrz w Warszawie, na swojej drodze prawdopodobnie spotkasz następujące przedmioty:
-
ergonomia,
-
oświetlenie,
-
podstawy fotografii,
-
projektowanie komputerowe,
-
komunikacja i techniki prezentacji,
-
ekonomika procesu inwestycyjnego.
Jakie są ceny studiów na kierunku architektura wnętrz w Warszawie
Nie ulega wątpliwości, że studiowanie kierunku który zaprocentuje w przyszłości możliwością starania się o wysokie stanowiska zawodowe, jest warte niemal każdych pieniędzy. Koszt Architektury wnętrz w trybie niestacjonarnym w Warszawie jest wypadkową kilku najważniejszych czynników, związanych z ustaleniami danej uczelni. Dlatego celem poznania szczegółów w tej kwestii, warto zasięgnąć informacji u źródła.
Architektura wnętrz w Warszawie - ceny:
-
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – 14000 zł
-
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie – 13000 zł
-
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie – od 12000 zł
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – 12720 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku architektura wnętrz w Warszawie
Uczelnie na których można studiować kierunek architektura wnętrz niestacjonarnie w Warszawie
Limity miejsc
Kandydaci na uczelnie przyjmowani są w ramach limitu miejsc oraz na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego – na uczelnie dostaje się ograniczona liczba kandydatów.
Limity miejsc na kierunku architektura wnętrz w Warszawie:
-
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie: 30
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie samodzielnie decydują o tym, kiedy opublikują wyniki postępowania kwalifikacyjnego na poszczególne kierunki studiów. Informacje o tym, czy dany kandydat dostał się na wybrane studia, umieszczane są w prywatnych profilach w systemie IRK.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – 15 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w terminie określonym przez uczelnię. Kandydaci na architekturę wnętrz powinni pamiętać o tym, by przygotować wcześniej swoje portfolio, które ocenione zostanie przez komisję w trakcie rekrutacji. Zestaw dokumentów rekrutacyjnych dostarczyć można osobiście do siedziby uczelni, jednak niektóre prace plastyczne należy umieścić także w cyfrowym portfolio (w zależności od decyzji komisji).
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci, którzy pomyślnie przeszli postępowanie kwalifikacyjne, mogą składać dokumenty rekrutacyjne w terminie określonym przez daną szkołę wyższą. Do siedziby uczelni należy dostarczyć osobiście kompletną dokumentację – spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.