Artystyczne kierunki studiów wydają się gruntem niezwykle zachęcającym i grząskim jednocześnie. W opinii wielu, posiadanie talentu plastycznego i ponadprzeciętnie rozwiniętej kreatywności, popartej szerokimi horyzontami wyobraźni, powinno być wykorzystywane jedynie jako hobby, tuż obok innego zajęcia, które zapewni godny byt. Jednak ku zaskoczeniu wspomnianych wcześniej pesymistów, studia artystyczne cieszą się nie tylko ogromną popularnością, ale również zapotrzebowaniem współczesnego rynku pracy.
Wzornictwo powstało jako odpowiedź na chęć interdyscyplinarnego połączenia nauk ścisłych z matematyką na czele oraz artystycznego, wizjonerskiego spojrzenia na świat. Kierunek ten przygotowuje do podjęcia pracy w pracowniach modelarskich, skupiających swoje zainteresowanie wokół rzeźby, rekwizytów użytkowych, odzieży, biżuterii, czy ozdobnych elementów mogących służyć jako ozdoba niektórych wnętrz. Niestacjonarny tryb kształcenia, jaki obejmuje Wzornictwo, daje szanse na uporządkowanie swojego czasu w trakcie trwania studiów w sposób najbardziej korzystny, aby wykorzystać pełnię swoich możliwości w kwestii zarówno naukowej, jak i zawodowej.
Dla kogo są studia na kierunku wzornictwo
Wyobraź sobie wzornika, który nie posiada ponadprzeciętnej wyobraźni, nie umie tworzyć projektów artystycznych, a jego najsłabszą stroną jest matematyka. Niemożliwe, prawda? Zatem już wiesz, jakimi cechami zdecydowanie nie powinien wyróżniać się kandydat na Wzornictwo w Warszawie. Jeżeli twoje predyspozycje całkowicie zaprzeczają wymienionym, z powodzeniem aplikuj na opisywany kierunek studiów, gdyż prawdopodobnie masz szansę na osiągnięcie sukcesu.
Wynikiem tego, że uczelnie w Warszawie w jak najdokładniejszy sposób starają się zadbać o komfort edukacji swoich studentów, jest powstanie Wzornictwa w trybie niestacjonarnym (zaocznym). Wielu absolwentów szkół średnich pragnie jak najszybciej rozpocząć samodzielne, dorosłe, niezależne życie i nie rezygnować tym samym z szansy na podjęcie studiów. W związku z tym wybierają niestacjonarny tryb kształcenia, który polega na uczestnictwie w weekendowych zjazdach, które odbywają się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zależnie od aktualnego rozkładu świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.
Wielu przyszłych studentów zastanawia się, czy wybór któregokolwiek z trybów kształcenia wpłynie w jakiś sposób na sukcesywnie zdobywaną wiedzę i umiejętności. Odpowiedź jest prosta i krótka – nie. Współczesny rynek pracy zaoferuje każdemu z absolwentów komplet identycznych możliwości zawodowych, a tryb kształcenia będzie miał wpływ jedynie na ukształtowanie ich codziennego czasu i organizację zajęć oraz wykładów.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie, licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku wzornnictwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub inżynierskie, które trwają od trzech lat do trzech i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Interdyscyplinarność Wzornictwa polega na znalezieniu złotego środka pomiędzy pragmatycznymi umiejętnościami technicznymi, które większość swoich założeń opierają na matematyce i naukach pokrewnych oraz praktycznych zajęć artystycznych, poszerzających świadomość studentów w zakresie własnych uzdolnień, kreatywności i predyspozycji. Głównym celem Wzornictwa jest wykształcenie grona studentów, którzy będą zdolni do podjęcia zatrudnienia dla firm zajmujących się wytwarzaniem estetycznych przedmiotów codziennego użytku, odzieży, biżuterii, rekwizytów, rzeźb i wszelkich innych przedmiotów, będących efektem artystycznej działalności wzorników.
W programie kształcenia znajdziesz zajęcia kształtujące twoją świadomość artystyczną, poszerzającą znane techniki, wykłady uposażające cię w teoretyczną wiedzę o zagadnieniach technicznych, a także szanse na uczestnictwo w warsztatach twórczych, mających miejsce poza granicami uczelni.
Czego się nauczysz na studiach
Wzornictwo kształci przyszłych adeptów sztuki użytkowej, twórców rekwizytów w teatrach, ozdób noszonych do odzieży, czy też biżuterii. Wzornictwo w Warszawie oferuje wiele specjalności, kształcących przyszłych absolwentów w ściśle obranym przez nich kierunku. Przedmioty zawarte w siatce studiów na większości uczelni, to między innymi:
-
towaroznawstwo,
-
materiałoznawstwo,
-
podstawy projektowania,
-
techniki modelowania,
-
podstawy kompozycji,
-
fotografia,
-
historia sztuki starożytnej i średniowiecznej.
Jakie są ceny studiów na kierunku wzornictwo w Warszawie
Każdy kandydat na Wzornictwo w trybie niestacjonarnym powinien zdawać sobie sprawę z obowiązku regularnego opłacania semestrów lub lat nauki. Różnorodność cen ustalanych przez konkretne uczelnie sprawia, że nie sposób podać konkretnej wartości, jaką należy zgromadzić do opłacenia studiów na kierunku Wzornictwo. Jeżeli jesteś zainteresowany tym kierunkiem kształcenia, odwiedź stronę internetową wybranej uczelni lub skontaktuj się z zamieszczonym na stronie numerem telefonu.
Wzornictwo w Warszawie - ceny:
-
VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie – od 14000 zł
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – 11040 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku wzornictwo w Warszawie
Gdzie studiować kierunek wzornictwo niestacjonarnie w Warszawie
Limity miejsc
Kandydaci na poszczególne kierunki studiów przyjmowani są przez uczelnie w ramach limitu miejsc. Na studia dostają się osoby, które spełniły wszystkie wymagania wynikające z zasad rekrutacji, a także, w przypadku zbyt dużej liczby kandydatów, uzyskały odpowiedni wynik w postępowaniu kwalifikacyjnym.
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w indywidualnie ustalonym przez uczelnię terminie. Kandydaci mogą dowiedzieć się o tym, czy dostali się na wybrane kierunki, dzięki informacjom publikowanym w ich prywatnych profilach w systemie rekrutacyjnym. Dzięki temu użytkownicy mają szansę poznać nie tylko zajmowane miejsce na liście rankingowej, ale również liczbę punktów zdobytych w postępowaniu kwalifikacyjnym.
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć do siedziby wybranej uczelni – najczęściej można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Preferowana forma doręczenia dokumentacji może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji szkoły wyższej. Niekiedy przed dostarczeniem dokumentacji należy wcześniej umówić w tym celu wizytę.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć nie później niż wskazuje na to ustalony przez daną szkołę wyższą termin - niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia. Etap ten najczęściej rozpoczyna się niedługo po tym, jak zostaną opublikowane wyniki postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci mają zazwyczaj tylko kilka dni na dostarczenie niezbędnej dokumentacji.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)