Peter Zumthor pisał: „Ja sam chętnie sobie wyobrażam, że projektuję i buduję domy, z których na końcu procesu budowlanego poniekąd wycofuję się jako projektant, pozostawiając przy tym budynek, który jest samym sobą, który jako część świata rzeczy służy zamieszkiwaniu, który obchodzi się bez mojej osobistej retoryki”. Specjaliści w zakresie architektury tworzą obiekty, które z czasem zaczynają żyć własnym życiem, ponieważ przeznaczone są dla ludzi i społeczności domagających się trwałości, użyteczności i piękna, jak zaznaczał Wituwiusz.
Idealni kandydaci na studia architektoniczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, powinni także odznaczać się umiejętnościami rysunkowymi i manualnymi. Jeśli potrafisz myśleć przestrzennie, masz twórczy umysł i pragniesz zajmować się urządzaniem i budowaniem, kierunek architektura w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku Architektura możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, ale i zajęciach artystycznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: budownictwo i konstrukcje (drewniane/ stalowe), dokumentacja techniczno-budowlana, mechanika budowli, modelowanie architektoniczne, budownictwo i konstrukcje (żelbetowe/ wielkich przekryć – struktury), fizyka budowli. Program przewiduje kształcenie z zakresu wiedzy projektowej i technicznej; obejmuje wiedzę z zakresu prawa budowlanego, organizacji i przebiegu procesu projektowego i inwestycyjnego, a także znajomość programów komputerowych.
W programie studiów na kierunku adrchitektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
budownictwo i konstrukcje (drewniane/ stalowe),
-
dokumentacja techniczno-budowlana,
-
mechanika budowli,
-
modelowanie architektoniczne,
-
budownictwo i konstrukcje (żelbetowe/ wielkich przekryć – struktury),
-
fizyka budowli
-
i wiele innych.
Program kształcenia zapewnia kursy z zakresu projektowania, a także zajęcia techniczne. Studenci uczą się, jak wygląda prawo budowlane, organizacja i przebieg procesów projektowych i inwestycyjnych, zaznajamiają się z programami komputerowymi, które są niezwykle użyteczne w przypadku projektowania architektonicznego. Studenci zdobywają także wiedzę kulturotwórczą i za zakresu historii sztuki. Rozwijają umiejętności projektowe, manualne, komunikacyjne i organizacyjne, które są niezwykle cenne w branży architektoniczno-budowlanej i pozwalają efektywnie pracować w zespole.
Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalności takich jak na przykład: urbanistyka domów jednorodzinnych, osiedli, kwartałów miasta i planowania przestrzennego; projektowanie budynków publicznych i obiektów specjalnego przeznaczenia; rewitalizacja przestrzeni zurbanizowanej i obiektów architektonicznych. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Jakie są ceny studiów na kierunku architektura w Łodzi
Studia niestacjonarne w Łodzi są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne ustalane są indywidualnie przez uczelnie w Łodzi i różnią się od siebie w zależności od realizowanego kierunku studiów. Czesne za rok studiów na kierunku architektura w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.
Architektura w Łodzi - ceny:
-
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi – 12600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować
Uczelnie na których można studiować kierunek architektura niestacjonarnie w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a o przyjęciu kandydatów decydują najczęściej wyniki postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są przez szkoły wyższe w indywidualnie wyznaczonym przez nie terminie. Kandydaci objęci postępowaniem kwalifikacyjnym otrzymują najważniejsze informacje za pomocą systemu IRK lub ERK. W prywatnych profilach użytkowników umieszczane są dane dotyczące m.in. zajmowanego miejsca na liście rankingowej oraz decyzji uczelni w sprawie przyjęcia lub odrzucenia aplikacji kandydata.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Zazwyczaj można tego dokonać osobiście, doręczając kompletny zestaw bezpośrednio do siedziby wybranej szkoły wyższej.
Kandydaci na kierunek architektura w Łodzi powinni także pamiętać o tym, by do dokumentów załączyć teczkę, zawierającą ich własne projekty lub gotowe prace plastyczne – zestaw można przesłać również w formie elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Uczelnie samodzielnie decydują o terminie, w którym można doręczyć dokumenty rekrutacyjne. Zazwyczaj etap ten rozpoczyna się niedługo po opublikowaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego i trwa on kilka dni. Kandydaci powinni pamiętać o tym, żeby dostarczany przez nich zestaw dokumentów był kompletny – złożenie dokumentacji w niepoprawnej formie oraz spóźnienie mogą skutkować skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia