Technologie informatyczne zdominowały współczesny świat i całą dzisiejszą rzeczywistość. Coraz więcej aspektów naszego życia jest zależnych od internetu, za pomocą którego robimy zakupy, zawieramy nowe znajomości czy oglądamy filmy. Jednak aby to wszystko było możliwe potrzebni są specjaliści, którzy zajmowaliby się działaniem stron i platform internetowych. Nic więc dziwnego, że studia informatyczne od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie i zwiększyć swoje szanse na zdobycie ciekawej i przyszłościowej pracy zawodowej.
Idealnymi kandydatami na ten kierunek będą osoby, które w kręgu swoich zainteresowań mają nauki ścisłe i techniczne i chciałyby rozwijać się w tym kierunku. Dodatkowym atutem będzie znajomość nowoczesnych technologi cyfrowych i najnowszych rozwiązań informatycznych. Jeżeli spełniasz wszystkie te warunki to kierunek informatyka w Krakowie będzie dla Ciebie idealnym wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku informatyka w Krakowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia informatyczne zazwyczaj mają niezwykle interesujący, złożony i dopasowany do wymagań współczesnego rynku pracy, program nauczania, który oscyluje wokół nauk ścisłych, technicznych i informatycznych.
W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
algebra
-
matematyka
-
matematyka dyskretna,
-
wstęp do informatyki
-
postawy programowania
-
analiza matematyczna
i wiele innych. Jako student będziesz mógł uczęszczać na liczne zajęcia, wykłady i warsztaty praktyczne, dzięki którym pogłębisz swoją wiedzę i zyskasz nowe, cenne kwalifikacje i kompetencje. Oprócz zajęć z bloku podstawowego, w ofercie kształcenia przewidziano także moduły specjalizacyjne. Studenci będą mogli wybierać pomiędzy: data science, cyberbezpieczeństwem , grafiką komputerową i multimediami, teleinformatyką, informatyką stosowaną, administracją systemami informatycznymi oraz multimediami i technologiami internetowymi. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości, dobędziesz wszechstronne wykształcenie i będziesz miał okazję rozwijać się na kilku polach jednocześnie.
Uzyskane, w czasie studiów, kompetencje i wiedzę teoretyczną wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu. Co więcej, rozwiniesz także swoje zdolności językowe i tym samym zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym, zarówno w polskich oddziałach światowych firm i korporacji, jak i poza granicami kraju.
Jakie są ceny studiów na kierunku informatyka w Krakowie
Kierunek informatyka w Krakowie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeżeli zdecydujesz się na studia zaoczne, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni.
Ceny mogą ulec zmianie, na co wpływ mogą mieć zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, niezależne od szkoły wyższej. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach szeroki wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego i być dużym udogodnieniem dla studentów. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, ważne jest abyś przed procesem rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat. Te i wszystkie inne, istotne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Informatyka w Krakowie - ceny:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 7600 zł
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 7400 zł
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie - od 8800 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Krakowie
Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka niestacjonarnie w Krakowie:
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a uczelnie przyjmują kandydatów w oparciu o wyniki postępowania kwalifikacyjnego. Czasem, gdy na kierunek aplikuje zbyt duża liczba kandydatów, niektóre uczelnie decydują się na przeprowadzenie rekrutacji w oparciu o zasady, które zbliżone są do zasad obowiązujących kandydatów na studia stacjonarne.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Krakowie:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 108
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: 75
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w terminie, który został indywidualnie ustalony przez daną szkołę wyższą. Najważniejsze informacje kandydaci otrzymują w swoich prywatnych profilach w systemie rekrutacyjnym. Osoby, które zakwalifikowały się na studia, mogą w ten sposób poznać także szczegóły dotyczące kolejnych etapów rekrutacji.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 19 lipca 2024
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 23 września 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne zgodnie z formą wskazaną przez wybraną szkołę wyższą – w tym celu warto zapoznać się z zasadami rekrutacji, które obowiązują w danej uczelni, ponieważ preferowana forma doręczenia dokumentacji może różnić się w zależności od decyzji szkoły. Najczęściej kandydaci mogą tego dokonywać osobiście lub za pośrednictwem upoważnionych do tego osób trzecich.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można najczęściej w terminie, który dana uczelnia ustaliła samodzielnie. Najczęściej etap ten rozpoczyna się niedługo po tym, gdy opublikowane zostaną wyniki postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci nie mają wiele czasu na dostarczenie wymaganej dokumentacji, dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie jej elementy. Złożenie dokumentów w niekompletnej formie lub po wyznaczonym czasie może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 22-24 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.