Pedagogika to dyscyplina naukowa, której działalność koncentruje się wokół zagadnień związanych z szeroko pojętym wychowaniem, jego istotach, celach i środkach stosowanych w tym procesie. Choć jej początków można upatrywać już w najdawniejszych czasach, to jako osobna dyscyplina naukowa zaczęła funkcjonować w XVII wieku. Pedagogika jest niewątpliwie jedną z bardziej istotnych i potrzebnych dyscyplin, a jej wykonywanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością i poczuciem misji. Dlatego też kształcenie specjalistów z tego obszaru jest niezwykle ważne. Jako odpowiedź na te potrzeby powstały studia pedagogiczne.
Idealnymi kandydatami na kierunek pedagogika w Krakowie będą osoby o szerokich zainteresowaniach z zakresu nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii i pedagogiki. Jeżeli dodatkowo jesteś osobą empatyczną, otwartą na drugiego człowieka, a twoim celem jest niesienie pomocy, to studia na kierunku pedagogika będą dla Ciebie odpowiednim wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia pedagogiczne w Krakowie mają zazwyczaj niezwykle interesujący i zarazem złożony program nauczania, który oscyluje wokół nauk humanistycznych, pedagogicznych, psychologicznych i społecznych. Jako student kierunku pedagogika będziesz miał okazję uczęszczać na rozwijające zajęcia, wykłady i warsztaty dzięki, którym rozwiniesz swoją wiedzę oraz kompetencje.
W programie studiów na kierunku pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
wprowadzenie do pedagogiki społecznej
-
teoretyczne podstawy wychowania
-
pedagogika wczesnoszkolna
-
profilaktyka społeczna
-
metodologia nauk pedagogicznych
-
pedagogika przedszkolna
Oprócz bloku podstawowego, w ofercie kształcenia przewidziano także szeroki wybór specjalizacji, między innymi: pedagogikę szkolą z profilaktyką społeczną, logopedie czy resocjalizację kreującą. Dokładne informacje i aktualny wybór specjalności znajdziesz na oficjalnych stronach wybranych uczelni. Co więcej, studenci będą mogli rozwinąć swoje zdolności językowe z wybranego przez siebie języka obcego, co niewątpliwie zwiększy ich szanse na międzynarodową karierę. Uzyskaną wiedzę teoretyczną oraz u,umiejętności praktyczne wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Jakie są ceny studiów na kierunku pedagogika w Krakowie
Uczelnie w Krakowie mają w swojej ofercie zarówno studia stacjonarne i niestacjonarne, czyli zaoczne. Te drugie skierowane są do osób, które chciałyby połączyć naukę z innymi aktywnościami, na przykład z pracą zawodową. Jeżeli zdecydujesz się na wybór trybu zaocznego, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Ich wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni i może być zmienna w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.
Dlatego też tak istotne jest, abyś przed rekrutacją na wybrany kierunek, dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat dostępnym na oficjalnych stronach internetowych uczelni. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego.
Pedagogika w Krakowie - ceny:
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 5400 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku pedagogika w Krakowie
Uczelnie na których można studiować kierunek pedagogika niestacjonarnie w Krakowie
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego.
Limity miejsc na kierunku pedagogika w Krakowie:
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: 90
-
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie: 50
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Termin publikowania wyników rekrutacji może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji danej szkoły wyższej. Informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego umieszczane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 23 września 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Większość uczelni publicznych przyjmuje dokumenty rekrutacyjne, które zostały dostarczone przez kandydatów osobiście, bezpośrednio do wskazanej przez wybraną szkołę wyższą siedziby. Osoby, które nie mogą pojawić się na miejscu w wyznaczonym terminie, mogą niekiedy przekazać dokumentację za pośrednictwem pełnomocnika. Czasem pliki można przesłać elektronicznie lub za pomocą poczty tradycyjnej.
Uwaga! Preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji danej szkoły wyższej. Przed dopełnieniem formalności należy zapoznać się z zasadami rekrutacji, które obowiązują w wybranej uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Termin składania dokumentów rekrutacyjnych również jest indywidualnie ustalany przez poszczególne szkoły wyższe. Zazwyczaj etap ten rozpoczyna się niedługo po opublikowaniu wyników rekrutacji. Kandydaci najczęściej mają zaledwie kilka dni na dostarczenie kompletnej dokumentacji – niespełnienie któregokolwiek z wymogów określonych przez uczelnię może skutkować skreśleniem z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)