Administrować znaczy zarządzać. A jako że zarządzanie jest dość ogólnym pojęciem, wniosek powinien nasunąć się sam – studia na kierunku Administracja wyróżniają się względnie dużą wszechstronnością, a podanie jej dokładnej definicji staje się trudne. Studia administracyjne to propozycja edukacyjna, na którą decyduje się każdego roku wielu zainteresowanych. W Poznaniu kierunek ten można zgłębiać zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym.
Dla kogo są studia na kierunku administracja
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że grupą docelową, do której adresowane są studia na wybranym kierunku, są osoby, których sylwetki pokrywają się w istotnym stopniu z przedmiotem zainteresowania studiów. Czy istnieje idealny kandydat na Administrację? Być może.
Pewne jest jednak to, że cechy takie jak ambicja, skrupulatność, wszechstronne zainteresowania dziedzinami ekonomicznymi, prawnymi i gospodarczymi oraz chęć pobierania nauki w niektóre weekendy, z pewnością zwiększą prawdopodobieństwo czerpania zadowolenia ze studiowania Administracji w trybie niestacjonarnym.
Zatem jeżeli uważasz, że Administracja została skrojona na miarę twoich potrzeb, zapoznaj się z programem edukacyjnym, prezentowanym przez poszczególne uczelnie w Poznaniu, a następnie aplikuj na tę, która w największym stopniu odpowiada twoim aspiracjom.
Administrację w Poznaniu na niektórych uczelniach możesz podjąć zarówno w trybie stacjonarnym, który jest częściej wybierany przez przyszłych kandydatów, oraz zaoczny, który w ostatnim czasie również cieszy się zainteresowaniem. Niestacjonarny tryb kształcenia na większości kierunków, w tym na Administracji, ma charakter weekendowy. Zatem co to oznacza w praktyce?
Zjazdy, podczas których studenci zgłębiają swoją wiedzę, odbywają się najczęściej co dwa – trzy tygodnie i trwają kilka godzin. W przeciwieństwie do studiów stacjonarnych, podczas których zajęcia i wykłady są rozłożone pomiędzy pięcioma dniami roboczymi, studiowanie weekendowe, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z nauką od piątku do niedzieli.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku administracja w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Czego się nauczysz na studiach
Interdyscyplinarność oraz uniwersalność studiów administracyjnych sprawia, że w spektrum zainteresowania tej dziedziny znajduje się kilka różnych, aczkolwiek wzajemnie uzupełniających się dziedzin. Absolwent opisywanego kierunku jest osobą, która w bardzo dobrym stopniu opanowała prezentowany materiał dydaktyczny, z zakresu ekonomii, prawa, statystyki oraz podstaw nauk społecznych. Szczegółowa siatka studiów najpewniej będzie się różniła w zależności od tego, na jaką uczelnię ostatecznie się zdecydujesz, jednak prawdopodobnie spotkasz na swojej drodze następujące przedmioty:
-
postępowanie administracyjne,
-
makro i mikroekonomia,
-
historia administracji,
-
podstawy statystyki,
-
konstytucyjny system organów państwowych.
Program studiów
Dzięki przedmiotom, które są obecne w siatce studiów na kierunku Administracja w Poznaniu, będziesz miał okazję zgłębić interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności, dzięki którym staniesz się właściwie wykwalifikowanym przyszłym pracownikiem zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Dorobek naukowy Administracji zawiera w sobie takie dziedziny, jak między innymi ekonomię, prawo oraz zagadnienia gospodarcze. W związku z tym, ty jako student staniesz przed zadaniem opanowania każdego z elementów składowych opisywanego kierunku studiów.
Programy kształcenia na poszczególnych uczelniach mogą się różnić, jednak pewne podstawy pod rozwój specjalistycznych kompetencji kierunkowych pozostają niezmienne. Jako student spotkasz się z blokiem przedmiotów teoretycznych, które stanowią doskonałą podstawę pod kształtowanie umiejętności praktycznych, bez których praca na stanowiskach administracyjnych byłaby niemożliwa.
Jakie są ceny studiów na kierunku administracja w Poznaniu
Studia na kierunku Administracja w trybie niestacjonarnym są propozycją płatną, podobnie jak wszystkie inne studia, na których istnieje możliwość kształcenia zaocznego. W związku z tym jednym z podstawowych obowiązków przyszłych kandydatów jest zapoznanie się z cennikiem, zamieszczanym na stronie internetowej każdej z poznańskich uczelni, oraz przygotowanie odpowiedniego zaplecza finansowego do regularnej opłaty za możliwość kształcenia.
Pamiętaj, że ceny opłat za czesne są bardzo zróżnicowane, dlatego poznanie regulaminu studiów na wybranej uczelni może okazać się zbawienne w perspektywie zyskania większej świadomości na temat przyszłej edukacji.
Administracja w Poznaniu - ceny:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 5600 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu – od 6216 zł
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu – od 5200 zł
-
WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu - 7488 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku administracja w Poznaniu
Uczelnie na których można studiować kierunek administracja niestacjonarnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Kandydaci przyjmowani są na studia w ramach limitu miejsc – przyszli studenci obejmowani zostają postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego powstaje lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku administracja w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 100
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w prywatnych profilach kandydatów, którzy korzystają z internetowego systemu rekrutacji. Uczelnie udostępniają informacje na temat rekrutacji w indywidualnie wyznaczonym przez siebie terminie. Kandydaci, którym zależy na otrzymaniu fizycznego potwierdzenia o przyjęciu na wybrane kierunki studiów, mogą skontaktować się z daną uczelnią i poprosić o wysłanie potwierdzenia pocztą tradycyjną.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 19 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne najczęściej składać można osobiście w siedzibie wybranej uczelni. Niektóre szkoły wyższe preferują jednak przesłanie kompletnej dokumentacji elektronicznie (za pomocą skanów umieszczonych w systemie rekrutacyjnym) lub za pomocą poczty tradycyjnej. Forma, w której można doręczać dokumenty rekrutacyjne, może różnić się w zależności od decyzji danej szkoły wyższej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne można składać zazwyczaj niedługo po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci mają na to niewiele czasu, dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów wynikających z zasad rekrutacji obowiązujących w danej uczelni może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 19-23 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.