Dla kogo są studia na kierunku kosmetologia
Sophia Loren stwierdziła: „Nic nie czyni kobiety piękniejszą niż jej wiara w to, że jest piękna”. Specjaliści w zakresie kosmetologii pomagają ludziom uwierzyć w ich piękno i razem z nimi dążą do poprawy niedoskonałości, które zawadzają w codziennym życiu. Eksperci zajmujący się medycyną estetyczną, dermatologią czy kosmetologią w XXI wieku są jednymi z najczęściej poszukiwanych, ponieważ branża Beauty rozwija się na tyle dynamicznie, że rynek pracy nieustannie potrzebuje pracowników w tym zakresie.
Idealni kandydaci na studia medyczne na kierunku kosmetologia nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się treści z branży kosmetycznej i pielęgnacyjnej. Jeśli odznaczasz się wysokim poczuciem estetyki i masz zdolności manualne, kierunek kosmetologia we Wrocławiu jest właśnie dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku kosmetologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku kosmetologia we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku kosmetologia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza na biologii, chemii czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: podstawy makijażu, wymagania prawne w obszarze kosmetyków, biologia i genetyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, diagnostyka laboratoryjna w kosmetologii, dermatologia, estetyka, chemia kosmetyczna, zioła w kosmetologii, fizykoterapia, masaż, dermatologia estetyczna, receptura kosmetyczna i wiele innych.
Kierunek kosmetologia we Wrocławiu możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które odbywają się w trybie weekendowym, co oznacza, że zajęcia realizowane są od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni we Wrocławiu. Studia dzienne realizuje się w trakcie zajęć od poniedziałku do piątku.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza na biologii, chemii czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
podstawy makijażu,
-
wymagania prawne w obszarze kosmetyków,
-
biologia i genetyka,
-
pierwsza pomoc przedmedyczna,
-
diagnostyka laboratoryjna w kosmetologii,
-
fizykoterapia w kosmetologii i odnowie biologicznej,
-
chemia kosmetyczna,
-
zioła w kosmetologii,
-
dermatologia estetyczna,
-
receptura kosmetyczna,
-
chemia organiczna i nieorganiczna,
-
higiena i prewencja zakażeń
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: wizaż i stylizacje, podologia. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zyskują gruntowne wykształcenie w zakresie kosmetologii i ogólne kształcenie medyczne. Wiedza i umiejętności pozwalają wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i rewitalizacji skóry, zabiegi upiększania i korygowania niedoskonałości skóry, zabiegi opóźniające procesy starzenia, zabiegi modelowania ciała, zabiegi kosmetologii leczniczej. Studenci będą potrafili dobrać odpowiednie kosmetyki, przeprowadzać zalecane i dopuszczalne zabiegi kosmetyczne, posługiwać się nowoczesną aparaturą kosmetyczną do wykonywania zabiegów modelowaniu ciała. Rozwijają także zdolności organizacyjne i kierownicze.
Jakie są ceny studiów na kierunku kosmetologia we Wrocławiu
Studia niestacjonarne są studiami płatnymi. Warto zaznaczyć, że ceny semestralne, roczne czy te obejmujące cały zakres kształcenia są zróżnicowane i indywidualnie ustalane przez uczelnie we Wrocławiu. Czesne za rok studiów możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.
Studia medyczne są stosunkowo drogie, ale wszystko zależy od wybranego kierunku, dlatego warto zapoznać się ze szczegółowym cennikiem, który zawiera informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek, który znajdziesz na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu. Studia stacjonarne w zależności od wybranej uczelni są płatne lub bezpłatne.
Kosmetologia we Wrocławiu - ceny:
Studenci niestacjonarni publicznych szkół wyższych najczęściej za naukę muszą płacić. Płatne są również studia, które oferuje większość prywatnych uczelni.
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW – od 6756 zł
-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu - 8824 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku kosmetologia we Wrocławiu
Uczelnie na których można studiować kierunek kosmetologia (zaoczne) we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a o przyjęciu kandydatów decydują wyniki postępowania kwalifikacyjnego, w ramach którego tworzone są listy rankingowe.
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie samodzielnie decydują o tym, w jakim terminie opublikują one wyniki postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci otrzymują najważniejsze informacje dotyczące rekrutacji w systemach internetowej rekrutacji.
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne najczęściej składa się osobiście, dostarczając kompletny zestaw do siedziby wskazanej przez wybraną szkołę wyższą. Osoby, które nie mogą doręczyć dokumentacji samodzielnie, mogą zrobić to za pośrednictwem pełnomocnika (po wcześniejszym upoważnieniu go). Niektóre uczelnie umożliwiają kandydatom również przesłanie wymaganych plików formą elektroniczną.
Przed podjęciem nauki należy zapoznać się z zasadami rekrutacji, które obowiązują w danej uczelni – formalności związane ze złożeniem dokumentów rekrutacyjnych mogą różnić się w zależności od decyzji podjętej przez szkołę.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać zaraz po opublikowaniu przez daną uczelnię wyników rekrutacji. Etap ten najczęściej trwa zaledwie kilka dni, dlatego warto wcześniej przygotować niezbędną dokumentację. Dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.