Dziś towarzyszy nam nieustanny rozwój otaczającej przestrzeni. Miasta wzbogacają się o nowe kompleksy architektoniczne, wsie przechodzą ciągłe modernizacje. Większość z tych zmian zostaje wprowadzona ze względu na poprawianie komfortu naszego życia. Chcemy mieszkać, uczyć się i pracować w miejscach, które są przyjazne i dostosowane do naszych potrzeb. Zwracamy uwagę nie tylko na kompleksy budowli, lecz także na ogólne ukształtowanie krajobrazu. Spacerujemy po parkach, zachwycamy się zielonymi klombami na skwerach ulic, możemy uprawiać jogging między alejami skrytymi między drzewami. To wszystko ma miejsce, dzięki architektom krajobrazu, którzy czuwają nad zagospodarowaniem przestrzeni zielonych.
Studia na kierunku architektura krajobrazu są idealną propozycją dla osób, które nie są obojętne na piękno otaczającej nas natury. Jako absolwent tego kierunku dbać będziesz o jej wyglądać, wprowadzać będziesz jej nowe elementy do przestrzeni miejskich. Pamiętaj jedynie, że nie wystarczy być wyłącznie miłośnikiem natury, by odnaleźć się na tego typu studiach. Oczywiście rozbudowane poczucie estetyki i wrażliwość na piękno są cechami istotnymi. Jeśli wybierzesz jednak studia architektoniczne, musisz mieć świadomość, że opierają one swoje założenia na naukach matematycznych. Powinieneś mieć je zatem w pełni opanowane. Bardzo ważne w przypadku wyboru studiów architektonicznych jest także posiadanie uzdolnień plastycznych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura krajobrazu możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku architektura krajobrazu w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia w Warszawie na kierunku architektura krajobrazu będziesz mógł rozpocząć na dwóch uczelniach, które cieszą się długą tradycją akademicką. Pierwsza z nich to Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, a druga to Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. Każdy z tych ośrodków akademickich dąży do tego, by wykształcić jak najlepszych specjalistów. Przeanalizuj te oferty dokładnie, by mieć pewność, że spełniają one w pełni twoje wymagania. Programy dydaktyczne mogą się bowiem nieznacznie od siebie różnić.
Przedmioty, które znajdą się w siatce kształcenia na kierunku architektura krajobrazu, muszą mieć bardzo przemyślany charakter. Na studentów czeka wiele wykładów, największe znaczenie mają jednak ćwiczenia praktyczne i projekty, to one bowiem wyposażają w unikatowe kompetencje architektoniczne. Gdy będziesz przeglądać programy kształcenia uczelni w Warszawie, na pewno na trafisz na takie propozycje zajęć jak:
-
teoria kształtowania przestrzeni
-
projektowanie krajobrazu miasta
-
inżynieria krajobrazu