Połączenie informatyki z biologią, czyli dwóch zupełnie różnych dziedzin nauki, na pozór mogłoby się wydawać nieco abstrakcyjne. W rzeczywistości studia na kierunku Bioinformatyka kształcą przyszłych ekspertów do spraw rozwiązywania problemów biologicznych przy pomocy narzędzi z obszaru nauk informatycznych. Interdyscyplinarność tej nauki jest jedną z jej największych zalet – zapewnia szerokie wykształcenie oraz pozwala na znalezienie zatrudnienia w interesujących obszarach wyznaczanych przez rynek pracy.
Studia w Krakowie na kierunku Bioinformatyka są propozycją innowacyjną i dla wielu niezwykle ciekawą. Chcąc rozpocząć kształcenie w tej dziedzinie, zastanów się, czy lepiej odnajdziesz się na studiach stacjonarnych, zakładających naukę od poniedziałku do piątku, czy może zaocznych, które posiadają weekendowy charakter, a zajęcia i wykłady odbywają się co kilka tygodni.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bioinformatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku bioinformatyka w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Interdyscyplinarne kierunki studiów w Krakowie z oczywistych względów adresowane są głównie do osób wszechstronnie uzdolnionych, o zainteresowaniach wykraczających znacznie poza obszar jednej konkretnej dziedziny. Myśląc o podjęciu Bioinformatyki na poważnie, powinieneś zastanowić się, czy posiadasz wrodzony talent do efektywnej nauki. Ponadto przyda ci się nieco ambicji i samozaparcia – kierunek ten oczekuje od przyszłych absolwentów ciekawych pomysłów na rozwiązanie różnorodnych problemów, dlatego kreatywność będzie równie ważna.
Studia inżynierskie na kierunku Bioinformatyka przewidują wszechstronne wykształcenie przyszłych absolwentów w zakresie:
-
matematyki
-
fizyki
-
biologii
-
chemii
-
informatyki
Oraz nauk pokrewnych, które są przydatne do rozwiązywania zadań związanych z przetwarzaniem i interpretacją danych w obszarze bioinformatyki. Studenci rozwijają swoje kompetencje analityczne i umiejętność logicznego myślenia, dzięki czemu bez trudu odnajdą się w pracy zawodowej, w której wykorzystają szeroką wiedzę i umiejętności z pogranicza biologii i informatyki.