Studia na kierunku infotronika łączą zagadnienia z zakresu mechatroniki i informatyki. W ramach zajęć poruszane są tematy związane z projektowaniem, konstrukcją, prototypowaniem oraz użytkowaniem systemów składających się z elementów o różnej naturze, przy intensywnym zastosowaniu środków informatycznych. Dodatkowo słuchacze poznają także programy komputerowe, które wspomagają prace inżynierskie.
Program kształcenia został skonstruowany tak, aby dostarczał interdyscyplinarną wiedzę. Obejmuje m.in. przedmioty z zakresu informatyki, elementów sztucznej inteligencji, robotyki, sterowania systemami mechatronicznymi, szybkiego prototypowania i druku 3D czy zarządzania procesami przemysłowymi i ich monitorowania. Łącznie siatka zajęć to 965 godzin dydaktycznych.
62% z nich odbywa się w nowoczesnych laboratoriach sprzętowych oraz laboratoriach komputerowych, gdzie studenci mają do dyspozycji najnowocześniejsze oprogramowanie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku infotronika możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Krakowie na kierunku infotronika, kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się rozbudowaną wiedzą z zakresu analizowania i syntezowania złożonych technicznie systemów składających się z układów oraz modułów integracji funkcjonalnej.
Absolwent zna nowoczesne środki oraz narzędzia informatyczne obejmujące programy komputerowe do wspierania prac inżynierskich pod kątem programowania, konstruowania czy prototypowania systemów technicznych.
Po ukończeniu kształcenia słuchacze znają konstrukcję robotów, komputerowych i mikroprocesorowych układów sterowania, potrafią tworzyć algorytmy chodu. Wiedzą również, jakie są rodzaje, konstrukcje i zastosowanie sensorów dotyku, zbliżenia, siły, detekcji przeszkód i śledzenia linii.
Absolwenci potrafią obsługiwać i programować różne typy drukarek 3D, projektować i drukować 3D złożone mechanizmy. Wykazują się znajomością właściwości różnych rodzajów filamentów oraz typów zrobotyzowanych linii produkcyjnych. Wiedzą, w jaki sposób konfigurować systemy sterowania oraz nadzoru, posługiwać się oprogramowaniem Digital Factory.
Absolwent potrafi także programować obrabiarki sterowane numerycznie, prototypować algorytmy sterowania, automatyzować frezowanie schematów, ilustracji czy znaków firmowych. Po ukończeniu kształcenia na tym kierunku zna metody projektowania i konstruowania w systemach CAD, CAM, opracowywania modeli komputerowych 3D.