Studia na kierunku ratownictwo medyczne łączą wiedzę z różnych dziedzin, pozwalając uczestnikom poznać zagrożenia zdrowia oraz życia społeczeństwa na wielu płaszczyznach. Zajęcia prowadzone są w kameralnych grupach w formie laboratoriów i ćwiczeń na najnowszym sprzęcie, fantomach oraz symulatorach. Pozwala to w maksymalnym stopniu urealnić sytuacje kliniczne.
To doskonała propozycja dla osób empatycznych, które pragną profesjonalnie udzielać pomocy ludziom znajdującym się w sytuacji kryzysowej związanej z ich zdrowiem lub życiem. Kształcenie realizuje również kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, którego ukończenie pozwala wykonywać zadania ratowników w jednostkach podejmujących współpracę z systemem Ratownictwa Medycznego.
Wykładowcy to doświadczeni praktycy, którzy w sposób rzetelny dzielą się swoimi umiejętnościami. Przedmioty obejmują zajęcia ogólne, anestezjologię, chirurgię urazową czy medycynę ratunkową.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Gdańsku na kierunku ratownictwo medyczne kształcą absolwentów, którzy są przygotowani do udzielania szybkiej pomocy w stanach zagrożenia życia lub zdrowia. Potrafią planować i wykonywać czynności oraz zabiegi ratownicze, uwzględniając specyfikę sytuacji i odpowiednią kolejność postępowania. Rozpoznają czynniki zagrożenia oraz ich mechanizmy.
Samodzielnie wykonują czynności ratunkowe, prowadzą podstawową i zaawansowaną resuscytację krążeniowo-oddechową u dzieci oraz dorosłych. Przywracają drożność dróg oddechowych, stosując systemy SAD i intubację dotchawiczą.
Mają rozbudowaną wiedzę i kompetencje z zakresu ogólnych nauk medycznych oraz specjalistycznych dziedzin w tej branży. Absolwent zna medyczne czynności ratunkowe wykonywane w stanach nagłych bez względu od ich przyczyny.