Obecne problemy społeczne sprawiają, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią wdrażać odpowiednie rozwiązania i techniki zapobiegawcze, diagnostyczne czy terapeutyczne w tym zakresie. Uczelnie we Wrocławiu wyszły naprzeciw tej potrzebie, oferując studia na kierunku praca socjalna.
W trakcie roku akademickiego uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie polityki społecznej oraz systemów wsparcia społecznego czy opieki zdrowotnej. Program kształcenia obejmuje także zagadnienia psychologiczne i społeczne, które wpływają na funkcjonowanie jednostek oraz grup społecznych. Uczestnicy uczą się na temat psychopatologii, psychologii rozwoju, teorii osobowości czy nierówności społecznych.
Studia we Wrocławiu na kierunku praca socjalna, aby dopasować się do aktualnych wymagań rynku pracy, uwzględniają także praktykę terenową. Jej zadaniem jest umożliwienie zdobycia praktycznego doświadczenia w pracy z podopiecznymi. Studenci realizują praktykę w ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczych czy penitencjarnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Społeczne kierunki studiów we Wrocławiu zwykle mają na celu przygotowanie uczestników do realizowania zadań obejmujących diagnostykę sytuacji oraz zjawisk będących przyczyną trudnej sytuacji życiowej czy wykluczenia jednostek i grup społecznych. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku praca socjalna.
Absolwenci mają solidną wiedzę na temat teorii pracy socjalnej, psychologii społecznej czy polityki społecznej. Rozumieją podstawowe koncepcje czy modele stosowane w pracy z podopiecznymi. Samodzielnie wykorzystują metody interwencji socjalnej – terapia indywidualna, grupowa, rodzinna czy interwencje kryzysowe.
Komunikują się ze swoimi podopiecznymi, rozpoznają i analizują ich potrzeby, a także wspierają w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi. Są jednocześnie wrażliwi na potrzeby społeczeństwa. Budują zaufanie i współpracują z różnymi grupami społecznymi – bez względu na ich sytuację życiową czy pochodzenie.
Absolwent analizuje również złożone sytuacje społeczne, identyfikuje czynniki ryzyka i ochrony, a także diagnozuje problemy społeczne. Stosuje wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności w celu planowania i realizowania interwencji socjalnych.