Rosnąca rola technologii w demokracji, aktywność online czy zagrożenia dla demokracji sprawiają, że konieczne staje się przygotowanie specjalistów do zrozumienia i odpowiedzi na wyzwania czy możliwości, jakie niesie za sobą rozwój technologiczny dla procesów demokracji i uczestnictwa społecznego. Właśnie dlatego uczelnie w Bydgoszczy w porozumieniu z praktykami zawodowymi przygotowały studia na kierunku cyberdemokracja i studia nad rozwojem.
W programie zajęć uwzględniono tematykę badań nad wpływem mediów społecznościowych i innych platform internetowych na kształtowanie się społeczności online, a także ich roli w mobilizacji społecznej i politycznej.
Studenci prowadzą też badania nad zagrożeniami związanymi z zastosowaniem technologii cyfrowych w procesach demokratycznych, takimi jak dezinformacja, cyberataki czy naruszenia prywatności.
Kierunki studiów w Bydgoszczy związane z tematyką cybernetyczną, społeczną i polityczną zwykle skupiają się na poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych, które wspierają demokrację. Nie inaczej jest na kierunku cyberdemokracja i studia nad rozwojem – studenci zdobywają wiedzę w zakresie narzędzi do budowania społeczności online.
Studenci mogą wybrać również jedną z dostępnych specjalności – architektura cyberbezpieczeństwa w państwie i organizacji, a także social media marketing.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku cyberdemokracja i studia nad rozwojem możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają obszerną wiedzę, dzięki której będą zdolni do rozumienia roli, jaką technologie informacyjno-komunikacyjne odgrywają w procesach demokratycznych – włączając w to korzyści oraz wyzwania związane z ich wykorzystaniem.
Kształcenie wyposaża też absolwentów w umiejętności analizy i oceny trendów społeczno-politycznych zachodzących w środowisku online – w tym form aktywizmu społecznego i politycznego.
Absolwent potrafi w efekcie projektować innowacyjne rozwiązania cyfrowe wspierające udział obywateli w życiu publicznym – narzędzia do e-partycypacji, platformy do głosowania online czy systemy monitorowania władzy.
Duża obecność zajęć praktycznych, jakie oferują studia w Bydgoszczy na kierunku cyberdemokracja i studia nad rozwojem sprawia, że absolwenci mają również rozwiniętą świadomość etycznych i moralnych aspektów wykorzystania technologii cyfrowych w procesach demokratycznych, a także umiejętność podejmowania decyzji zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej.