Wzrost zapotrzebowania społeczeństwa i gospodarki na specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomii (w rozumieniu lokalnym oraz globalnym) sprawił, że uczelnie w Bydgoszczy w porozumieniu z praktykami zawodowymi przygotowały studia na kierunku economics. Kształcenie prowadzone jest w języku angielskim, aby umożliwić absolwentom pracę zarówno w środowisku krajowym, jak i międzynarodowym.
Program zajęć obejmuje zarówno aspekty mikro- jak i makroekonomii. W trakcie roku akadmickiego omawiane są badania nad zachowaniami jednostek gospodarczych oraz aspektami gospodarki narodowej. W programie uwzględniono też kluczowe narzędzia analizy danych ekonomicznych – statystykę ekonomiczną, która pozwala na formułowanie hipotez, testowanie czy prognozowanie zjawisk gospodarczych.
Ekonomiczne kierunki studiów w Bydgoszczy zwykle obejmują też obowiązkowe praktyki zawodowe. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku economics – studenci realizują staże i praktyki w krajowych oraz zagranicznych firmach. Dzięki temu mogą zweryfikować posiadaną wiedzę i wzbogacić ją o cenne umiejętności praktyczne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku economics możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci wykazują się rozumieniem podstawowych teorii ekonomicznych – podaż, popyt, teoria produkcji, cen, gier czy wyboru konsumenta. Dzięki temu mogą dokonywać analizy zjawisk gospodarczych i podejmować racjonalne decyzje.
Zbierają, analizują i interpretują dane ekonomiczne z różnych źródeł. Potrafią przeprowadzać analizy statystyczne, ekonometryczne oraz korzystać z narzędzi informatycznych służących do manipulowania danymi.
Dzięki licznym zajęciom praktycznym, jakie oferują studia w Bydgoszczy na kierunku economics absolwenci są również w stanie analizować skutki różnych polityk gospodarczych oraz ocenić ich efektywność czy zgodność z celami społecznymi. W efekcie mogą doradzać rządom, organizacjom międzynarodowym i firmom w zakresie podejmowania decyzji gospodarczych.