Energetyka jądrowa - Katowice

Energetyka jądrowa - Katowice

Studia na kierunku energetyka jądrowa w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Energetyka jądrowa stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: stacjonarne

21.08.2024

Energetyka jądrowa studia Katowice 2024| woj. śląskie

Studia na kierunku energetyka jądrowa to studia magisterskie, których program kształcenia 1,5 roku (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra inżyniera. Studia możesz podjąć stacjonarnie.

Energetyka jądrowa - Katowice
Studia na kierunku energetyka jądrowa w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku energetyka jądrowa w Katowicach i woj. śląskim rozpocznie się 23 maja 2024 r. i potrwa do 2 września 2024 r. | Energetyka jądrowa Katowice i woj. śląskie - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studia w Katowicach na kierunku energetyka jądrowa, koncentrują się na wykorzystywaniu energii jądrowej do produkcji energii elektrycznej oraz innych zastosowań przemysłowych i medycznych. Studia te obejmują szeroki zakres tematów – od podstawowych zasad fizyki jądrowej po zaawansowane technologie reaktorów i bezpieczeństwo jądrowe. Studenci poznają budowę, działanie i typy reaktorów jądrowych, w tym reaktory ciśnieniowe, wrzące i szybkie. Uczą się analizy procesów przekazywania ciepła w systemach energetycznych i ich zastosowania w energetyce jądrowej.

Praca po studiach

Absolwenci mogą pracować w przemyśle energetycznym jako inżynierowie reaktorów. Zajmą się projektowaniem, obsługą i optymalizacją reaktorów jądrowych. W roli specjalistów do spraw bezpieczeństwa jądrowego będą odpowiadać za zapewnianie zgodności z normami bezpieczeństwa, zarządzanie ryzykiem i kontrolowanie procedur awaryjnych. Jako inżynierowie procesów będą z kolei odpowiadać za monitorowanie i optymalizowanie procesów technologicznych w elektrowniach jądrowych, w tym w obszarze przekazywania ciepła i zarządzania paliwem.

Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia w Katowicach na tym kierunku prowadzona jest w ramach konkursu ocen na dyplomie. O przyjęcie mogą ubiegać się osoby z tytułem co najmniej inżyniera po pokrewnych kierunkach studiów.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Jak wyglądają studia na kierunku energetyka jądrowa?

Kierunki studiów w Katowicach związane z tą dyscypliną obejmują zarówno teoretyczne podstawy, jak i praktyczne umiejętności niezbędne do obsługi i zarządzania systemami jądrowymi. Studenci poznają budowę, działanie i typy reaktorów jądrowych. Analizują procesy przekazywania ciepła i ich zastosowanie w systemie energetycznym.

Poznają różne systemy i procedury zapewniające bezpieczeństwo w elektrowniach jądrowych, zarządzanie ryzykiem i procedury awaryjne. Uczą się na temat technologii i strategii dotyczących składowania oraz utylizacji odpadów radioaktywnych.

Uczelnie w Katowicach w ramach tego kierunku uwzględniły też w programie zaawansowane techniki projektowania i optymalizacji systemów energetycznych z wykorzystaniem technologii jądrowej. Omawiane są także doświadczenia zdobywane w trakcie praktyk i staży zawodowych w elektrowniach jądrowych. Praktyki zawodowe umożliwiają studentom praktyczne poznanie funkcjonowania systemów jądrowych.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku energetyka jądrowa możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci rozumieją podstawowe zasady fizyki jądrowej, takie jak reakcje jądrowe, radioaktywność, mechanizmy działania reaktorów jądrowych oraz struktura atomu. Znają właściwości chemiczne materiałów radioaktywnych oraz procesy chemiczne zachodzące w technologii jądrowej.

Wyróżnia ich umiejętność analizowania i optymalizowania procesów przekazywania ciepła w systemach energetycznych. Projektują też i optymalizują systemy energetyczne z zastosowaniem technologii jądrowej.

Identyfikują zagrożenia oraz zarządzają ryzykiem w kontekście energetyki jądrowej. Mają też wiedzę na temat technologii i strategii składowania oraz utylizowania odpadów radioaktywnych, w tym zarządzania odpadami w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek energetyka jądrowa:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ) stacjonarne II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku energetyka jądrowa?

Studia na kierunku energetyka jądrowa trwają 1,5 roku (studia magisterskie).

Energetyka jądrowa w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku energetyka jądrowa

Absolwenci mogą pracować w przemyśle energetycznym jako inżynierowie reaktorów. Zajmą się projektowaniem ,obsługą i optymalizacją reaktorów jądrowych. W roli specjalistów do spraw bezpieczeństwa jądrowego będą odpowiadać za zapewnianie zgodności z normami bezpieczeństwa, zarządzanie ryzykiem i kontrolowanie procedur awaryjnych.

Odnajdą się też jako projektanci systemów jądrowych, którzy pracują nad projektowaniem nowych technologii i systemów dla przemysłu jądrowego, w tym nowych typów reaktorów i systemów zabezpieczeń. W roli specjalistów do spraw materiałów będą zajmować się badaniem i wyborem materiałów stosowanych w budowie reaktorów oraz ich odporności na działanie promieniowania oraz wysokich temperatur.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku energetyka jądrowa

  • inżynier reaktora,
  • specjalista do spraw bezpieczeństwa jądrowego,
  • inżynier procesów,
  • projektant systemów jądrowych,
  • specjalista do spraw materiałów,
  • inspektor do spraw energetyki jądrowej,
  • specjalista do spraw polityki energetycznej.

Absolwenci mają wiele możliwości pracy w sektorze energetycznym, technologicznym, badawczym i regulacyjnym. Kształcenie to oferuje solidne podstawy teoretyczne i praktyczne, które są niezbędne do pracy w różnych dziedzinach związanych z technologią jądrową i energetyką.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Energetyka jądrowa Katowice i woj. śląskie studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Energetyka jądrowa Katowice i woj. śląskie studia stacjonarne

Energetyka jądrowa w Katowicach i woj. śląskim

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

Pokaż wszystkie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia