Dobrze mieć całościowy pogląd na świat, który nie ogranicza się do dorobku kulturowego i historii, ale zwraca także uwagę na przyrodę, zwłaszcza środowisko geograficzne, tak ważne dla rozwoju przemysłu i rolnictwa, również dla sektora turystycznego. Zachodzące na świecie procesy przyrodnicze i społeczne pomagają zadbać o relacje człowieka i środowiska w skali lokalnej, regionalnej i globalnej.
W pracy geografa bardzo istotne są zajęcia terenowe, które pozwalają wykorzystywać poznawane techniki badawcze. Osoby zainteresowane kształceniem w tym zakresie muszą być gotowe na edukację w zakresie nauk ścisłych, a także zajęcia, które wymagają aktywności fizycznej. Ciekawość świata pozwoli Ci przebrnąć przez badania terenowe, a także umożliwi precyzyjne zdobywanie informacji odnoszących się do tego, jak ukształtowana jest Ziemia i jej atmosfera.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geografia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku geografia we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Geografia to nauka idealna dla osób, które mają naturę podróżników. Jeśli pragniesz dogłębnie poznawać świat, studia we Wrocławiu Ci to zagwarantują. Wykaz uczelni, na których możesz realizować studia geograficzne, znajdziesz poniżej. Wszelkiego rodzaju placówki edukacyjne dbają o dobór wysoko wykwalifikowanej kadry akademickiej, która w najbardziej owocny sposób zrealizuje program kształcenia.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
astronomiczne podstawy geografii
-
historia odkryć geograficznych i historia gospodarcza
-
geografia osadnictwa
-
gospodarka przestrzenna
-
systemy informacji geograficznej
-
globalne problemy gospodarcze
-
geozagrożenia
Program kształcenia wypełniony jest zajęciami z zakresu geografii postrzeganej w różny sposób. Przedmioty realizowane są w formie ćwiczeń, laboratoriów, wykładów, seminariów, a także zajęć terenowych.