Pedagogika specjalna różni się od „zwykłej” pedagogiki tym, że w najbliższym spektrum zainteresowania tej dziedziny znajdują się osoby doświadczające różnorakich trudności rozwojowych, wynikających na przykład z niemożności dostosowania do panujących norm i reguł, czy radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Pedagogika specjalna jest kierunkiem popularnym i niezwykle potrzebnym wielu ludziom, dlatego nacisk stawiany na profesjonalne wykwalifikowanie sztabu specjalistów jest szczególnie istotny. Studia pedagogiczne na opisywanym kierunku możesz rozpocząć między innymi na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Pedagogiczne kierunki studiów w Lublinie można zaliczyć do zbioru nauk interdyscyplinarnych, korzystających z kilku podstawowych dziedzin kształcenia, które mimo łączących ich zależności, są całkowicie osobne. Studenci mają okazję zmierzyć się z zagadnieniami psychologicznymi, socjologicznymi, a także dotyczącymi resocjalizacji i podstaw biologicznego funkcjonowania człowieka. Jeśli nie posiadasz wrodzonych zdolności do nauki wymienionych dziedzin, twoja empatia nie jest rozwinięta na tyle, aby zrozumieć skomplikowane sytuacje życiowe i motywy zachowania potencjalnych podopiecznych, a dyscypliny humanistyczne i społeczne nie są spójne z twoimi predyspozycjami, to najprawdopodobniej pedagogika specjalna nie jest odpowiednim kierunkiem dla ciebie. W przeciwnym razie bez wahania aplikuj na wybraną uczelnię, która oferuje opisywany kierunek.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika specjalna w Lublinie realizowane są w ramach drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają 5 lat.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Lublinie tworzą oferowany program nauczania na podstawie odgórnie ustalonych wymogów, które powstały w celu dopasowania siatki kształcenia do aktualnych wymagań wynikających ze specyfiki współczesnego rynku pracy. Jako student pedagogiki specjalnej poznasz teorię takich dziedzin, jak:
-
filozofia
-
psychologia
-
logika
-
historia pedagogiki
Wszystko po to, abyś zrozumiał główne założenia, które zdeterminowały ostateczny wygląd tej interdyscyplinarnej dziedziny. Ponadto wzbogacisz posiadane kompetencje interpersonalne dzięki licznym projektom grupowym, dowiesz się w jaki sposób udzielać profesjonalnej pomocy ludziom w potrzebie, zgłębisz najważniejsze zasady etyki zawodowej, żebyś mógł wystrzegać się błędów, mających przełożenie na funkcjonowanie podopiecznych, a podczas praktycznych zajęć warsztatowych poznasz specyfikę pracy absolwentów pedagogiki specjalnej w miejscach ich zatrudnienia.