Kształcenie na studiach niestacjonarnych stanowi często jedyną słuszną specyfikę edukacji zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby połączyć kształcenie kierunkowe z pełnoetatową pracą zawodową lub wywiązywaniem się z innych zobowiązań życiowych. Studenci niestacjonarnej fizjoterapii uczęszczają w zjazdach, które odbywają się jedynie w weekendy, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Wielogodzinne wykłady i ćwiczenia pozwalają na przyswojenie wszechstronnego programu kształcenia w sposób skoncentrowany. Warto dodać, że każdy absolwent fizjoterapii, niezależnie od ukończonego trybu kształcenia, będzie miał szanse na znalezienie idealnej pracy w swoim zawodzie.
Obserwując i poddając analizie sposób życia znacznej większości społeczeństwa, dążącego do osiągania coraz lepszych pozycji zawodowych, warto dojść do wniosku, że jest on daleki od ideału z medycznego punktu widzenia. Coraz więcej osób spędza długie godziny na utrzymywaniu niewygodnej pozycji siedzącej w biurach, inni decydują się na pracę fizyczną, w której są narażeni na dźwiganie bardzo ciężkich towarów, jeszcze inni całkowicie rezygnują z dowolnej aktywności fizycznej na rzecz prowadzenia biernego trybu życia przed telewizorem bądź ekranem komputera w domowym zaciszu.
Wszystkie te działania przyczyniają się do coraz większej zapadalności na choroby i dysfunkcje w obszarach narządu ruchu, układu kostno-szkieletowego i mięśniowego. Nadwaga, będąca efektem życia w pośpiechu, braku wystarczającej ilości ruchu i niewłaściwego żywienia przyczynia się do obciążenia stawów, powodując ich zwyrodnienia. Studia na kierunku fizjoterapia powstały w odpowiedzi na pogłębiający się problem społeczeństw niemal wszystkich kręgów kulturowych oraz zainteresowanie samych przyszłych studentów, którzy pragną związać swoją przyszłość z branżą medyczną, której specyfika odpowiada dzisiejszym potrzebom.
Dla kogo są studia na kierunku fizjoterapia
Mimo faktu, że niemal wszystkie studia medyczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, wynikającym ze specyfiki kształcenia, możliwości ciągłego samorozwoju oraz uzyskania korzystnych propozycji zawodowych, to nie każdy aplikant będzie w stanie odnaleźć się podczas procesu edukacyjnego oraz samej przyszłej pracy. Jeżeli zastanawiasz się, czy powinieneś wybrać fizjoterapię jako dziedzinę swojego kształcenia, a wciąż masz pewne wątpliwości, zastanów się, czy:
-
Wykazujesz wszechstronne zainteresowanie dziedzinami przyrodniczymi i medycznymi?
-
Jesteś ambitny i zdeterminowany do osiągania wyznaczonych celów?
-
Specyfika studiów niestacjonarnych pozwoli ci na realizację własnych postanowień?
Udzielenie trzykrotnej odpowiedzi twierdzącej powinno stanowić idealny pretekst do rozpoczęcia kształcenia kierunkowego. W ten sposób prawdopodobnie umożliwisz sobie pogłębianie interesujących cię treści.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku fizjoterapia w Szczecinie realizowane są w ramach studiów drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Studia drugiego stopnia trwają dwa lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Program kształcenia, jaki jest obecny na dowolnym kierunku studiów, oferowanym przez poszczególne uczelnie w Szczecinie, zapewnia uzyskanie elementarnych kompetencji, niezbędnych do otrzymania tytułu naukowego oraz uprawnień do podjęcia pracy w zawodzie. Fizjoterapia należy do prestiżowego kanonu kierunków medycznych, bazujących na przedmiotach przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem biologii. Dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, że większość przedmiotów obecnych w siatce studiów bazuje właśnie na naukach przyrodniczych.
Rozpoczynając swoją przygodę z fizjoterapią, najpewniej zyskasz okazję do poznania podstaw anatomii i fizjologii, historii nauk medycznych oraz psychologii. Kolejne etapy będą przebiegały zgodnie ze specjalnością, którą zdecydujesz się wybrać w późniejszym czasie. Wszyscy absolwenci szczecińskiej fizjoterapii uzyskają pełnię kompetencji kierunkowych, dzięki którym będą w stanie odpowiedzieć na potrzeby dzisiejszego rynku pracy.
Czego nauczysz się na studiach
Program kształcenia, jaki jest oferowany przez niestacjonarne kierunki studiów w Szczecinie cechuje się pełnym profesjonalizmem i doskonałą organizacją – dzięki temu każdy student zapoznaje się z elementarnymi treściami w sposób dogłębny przy jednoczesnym zachowaniu najkorzystniejszej dla nich form organizacji, odpowiedniej dla trybu niestacjonarnego. W związku z tym jeżeli zdecydujesz się na studiowanie fizjoterapii, zapewnisz sobie szansę na profesjonalne wykształcenie, niezwykle cenione na rynku pracy. Przedmiotami obecnymi w siatce studiów fizjoterapeutycznych prawdopodobnie będą:
-
socjologia niepełnosprawności,
-
podstawy prawa,
-
pedagogika ogólna,
-
komunikacja interpersonalna,
-
fizjoterapia w odnowie biologicznej,
-
medyczny trening terapeutyczny
i wiele, wiele innych.
Jakie są ceny studiów na kierunku fizjoterapia w Szczecinie
Fizjoterapia w Szczecinie w trybie stacjonarnym na uczelniach publicznych jest bezpłatna.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku studiów niestacjonarnych, bowiem są one płatne niezależnie od tego czy jest to uczelnia publiczna czy prywatna.
Ceny za czesne mogą różnić się w zależności od uczelni. Przyszli studenci zazwyczaj maja również możliwość rozłożenia czesnego na raty – zainteresowani więcej informacji na ten temat mogą znaleźć na poszczególnych stronach konkretnych uczelni. Jednak zdecydowana większość studentów decyduje się na rozłożenie czesnego w ratach.
Fizjoterapia w Szczecinie - ceny:
-
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej Wydział Zamiejscowy w Szczecinie: 6600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku fizjoterapia w Szczecinie
Uczelnie na których można studiować kierunek fizjoterapia (niestacjonarne) w Szczecinie
Limity miejsc
Limity miejsc ustalane są odgórnie przez każdą ze szkół wyższych w Szczecinie. Podobnie dzieje się na studiach w trybie niestacjonarny, w tym na kierunku fizjoterapia.
Jak dostać się na fizjoterapię w trybie niestacjonarnym w Szczecinie? O przyjęciu na studia w trybie niestacjonarnym decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku przekroczenia ilości kandydatów w stosunku do liczby miejsc, obowiązuje konkurs świadectw – pod uwagę brana jest liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego.
W rekrutacji na fizjoterapię w trybie niestacjonarnym w Szczecinie brane są pod uwagę takie przedmioty, jak: biologia, chemia oraz fizyka.
Limity miejsc na kierunku fizjoterapia w Szczecinie:
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 60
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Kiedy wyniki rekrutacji
Po aplikowaniu na fizjoterapię w trybie niestacjonarnym w Szczecinie, kandydaci oczekują na wyniki rekrutacji. Jak wygląda sam proces rekrutacji, na jakie etapy się dzieli i co najważniejsze – kiedy kandydaci mogą spodziewać się wyników na uczelnie w Szczecinie?
Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych na fizjoterapię trybie niestacjonarnym w Szczecinie, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. Gdzie można znaleźć wyniki?
Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na fizjoterapię trybie niestacjonarnym w Szczecinie będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).
W systemie IRK można również znaleźć takie informacje jak, uzyskana ilość punktów, zajęte miejsce, czy nawet ilość chętnych jaka przypadała na jedno miejsce. Dodatkowo w systemie można znaleźć spis niezbędnych dokumentów, które kandydaci muszą dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Po ogłoszeniu wyników na fizjoterapię trybie niestacjonarnym w Szczecinie, kandydaci będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na uczelnie w Szczecinie?
Składanie kompletu dokumentów na fizjoterapię trybie niestacjonarnym w Szczecinie wygląda podobnie, jak na inne kierunki studiów. Kandydaci na studia musza złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, a dla osób, które nie mogą się pojawić na wydziale istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – liczy się wtedy data nadania listu.
Kandydaci na fizjoterapię w trybie niestacjonarnym w Szczecinie powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne. Dokumenty jakie przyszli studenci fizjoterapii trybie niestacjonarnym muszą mieć ze sobą to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.
Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na fizjoterapię trybie niestacjonarnym w Szczecinie muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Kiedy należy złożyć dokumenty na kierunek fizjoterapia trybie niestacjonarnym w Szczecinie? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni.
W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia