Inżynieria środowiska to popularna propozycja kształcenia, która znajduje wspólny mianownik dla dziedzin technicznych i przyrodniczych. Wielu przyszłych kandydatów na studia zastanawia się, czy istnieją konkretne predyspozycje, których posiadanie może pomóc w zgłębianiu treści kierunkowych i skuteczniejszego wywiązywania się z narzuconych obowiązków zawodowych. Odpowiedź jest jednoznaczna – oczywiście, że niektóre cechy ułatwiają przyswajanie niektórych treści, a te z kolei pozwalają na zrozumienie szczegółowych zagadnień specjalistycznych.
Lubisz przedmioty przyrodnicze oraz ścisłe? Otaczające cię środowisko nie jest ci obojętne? Przemysł budowniczy i rolniczy interesuje cię szczególnie bardzo? Chciałbyś w przyszłości spełnić marzenie o pełnieniu ważnej dla środowiska roli, dzięki kompetencjom oferowanym przez takie kierunki studiów w Szczecinie, jak inżynieria środowiska? Jeżeli tak, to studia te są najprawdopodobniej skrojone na twoją miarę.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria środowiska możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku inżynieria środowiska w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia, jaki jest prezentowany przez inżynierskie studia w Szczecinie, zawiera wiele interdyscyplinarnych zagadnień, z których większość odnosi się do dziedzin ścisłych i technicznych. Specyfika inżynierii środowiska rozszerza typowo techniczne zagadnienia o przedmioty przyrodnicze, pozwalające na zrozumienie zjawisk mających miejsce w środowisku naturalnym. Rozpoczynając swoją przygodę z opisywanym kierunkiem studiów, powinieneś być przygotowany na zetknięcie się z następującymi przedmiotami:
-
biologia i ekologia
-
geodezja i kartografia
-
meteorologia i klimatologia
-
budownictwo ogólne
-
materiałoznawstwo
-
gospodarka odpadami
-
ochrona gruntu
i wiele, wiele innych, dzięki którym zyskasz możliwość zyskania wszystkich kompetencji kierunkowych, niezbędnych do odpowiedzialnego wywiązywania się z obowiązków zawodowych, niezależnych od obranej ścieżki zawodowej.