Dziś większość danych, które są gromadzone, zostały przeniesione w sferę cyfrową. Zastąpiło to segregatory piętrzące się na półkach przy jednoczesnym wygenerowaniu nowego zapotrzebowania na specjalistów. Muszą oni bowiem nie tylko te dane gromadzić, lecz także czuwać nad ich bezpieczeństwem. Dlatego też uczelnie w Warszawie dostrzegają to zapotrzebowanie i stwarzają propozycję kształcenia, jaką jest inżynieria danych.
Studenci w ramach niej będą wchodzić w posiadanie wąskich kompetencji zawodowych. Będą oni przede wszystkim posługiwać się biegle narzędziami informatycznymi, które będą wykorzystywać do pozyskiwania, składowania oraz analizy danych.
Do innych umiejętności studentów można będzie zaliczyć także oczywiście programowanie w różnych językach oraz znajomość metod probablistycznych. Te wszechstronne kompetencje sprawią, że abiturienci inżynierii danych będą mogli liczyć na szybki rozwój zawodowy we wszelkich przedsiębiorstwach informatycznych oraz przedsiębiorstwach, które wykorzystują na co dzień bazy danych.