Studia weterynaryjne Poznań

Studia weterynaryjne Poznań

Studia weterynaryjne Poznań

Największy wybór studiów

weterynaryjnych w Poznaniu

Odkryj kierunki weterynaryjne i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia weterynaryjne Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Studia weterynaryjne w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3,5 do 5,5 roku. 

Studia weterynaryjne Poznań
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia), 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia weterynaryjne w Poznaniu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia weterynaryjne w Poznaniu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Weterynaria stacjonarne jednolite
Zootechnika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są weterynaryjne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kierunki weterynaryjne:

WETERYNARIA
ZOOTECHNIKA

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki weterynaryjne w Poznaniu

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia weterynaryjne 2024/2025

Aby dostać się na studia weterynaryjne należy przede wszystkim zdać na maturze rozszerzoną biologię i chemię. To podstawa dla komisji rekrutacyjnej. Bez tych przedmiotów nie musicie nawet składać papierów na weterynarię…

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia weterynaryjne w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 64 punkty na weterynarię oraz 30 punktów na zootechnikę.

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia weterynaryjne w Poznaniu

Studia weterynaryjne w Poznaniu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na weterynarię ubiegało się 9 kandydatów na jedno miejsce, a na zootochnikę ponad 1 kandydat.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia weterynaryjne w Poznaniu?

Studia weterynaryjne w Poznaniu to jedne z nielicznych studiów tego typu w Polsce. Kształcą one przyszłych lekarzy weterynarii, jak i zootechników. Ukierunkowane są przede wszystkim na praktykę zawodową, choć o teorię równie mocno dbają. Bez wiedzy teoretycznej żaden lekarz przecież nie mógłby funkcjonować. Studia weterynaryjne wiążą się z częstą pracą w terenie, opiekowaniem się licznymi zwierzętami, a także i dokonywaniem sekcji zwłok.

Wszystko w celu jak najlepszego poznania świata zwierząt i potrzeb naszych małych przyjaciół. Aby zostać lekarzem weterynarii trzeba czuć powołanie. To trudna i niejednokrotnie nieprzyjemna praca. Nie raz przyjdzie Wam uśpić ukochane zwierzę Waszych Klientów. Musicie być na to przygotowani i mieć stalowe nerwy.

Studia weterynaryjne powoli pozwolą Wam się oswoić z trudnymi sytuacjami. Miłość do zwierząt jest trudna, ale warta całego Zachodu! Niewiele uczelni w Polsce oferuje kształcenie na studiach weterynaryjnych, dlatego rokrocznie komisje rekrutacyjne muszą odrzucić setki zgłoszeń kandydatów. A lekarzy weterynarii wciąż jest mało w naszym kraju, Polacy wbrew pozorom kochają zwierzęta, praktycznie w co trzecim polskim domu mieszka jakiś czworonóg.

Niestety wciąż kwestia zgłoszenia się do weterynarza z danym problemem to kwestia trudna. Panuje u nas pogląd, że zwierzę się wyliże, nie potrzebna mu pomoc. Często w przypadku dziko żyjących zwierząt tak jest. Jednak nasze czworonogi niestety zagubiły swoje instynkty i nie tak łatwo się wylizują z chorób.

Coraz częściej chorują na nowotwory, za mało się ruszają, za dużo jedzą, z powodu otyłości pojawiają się w ich życiu komplikacje zdrowotne. Może to dobre pole do popisu dla młodych lekarzy weterynarii - by edukować Polaków o tym, jak zadbać o zdrowie zwierzaków, że weterynarz to nie jest zło, to osoba, która chce Wam i Waszym pupilom pomóc? Jeśli czujesz powołanie do tego rodzaju zadań, to zdawaj porządnie maturę i zgłoś się na studia weterynaryjne w Poznaniu. Bycie weterynarzem to rodzaj misji do spełnienia, nie zapominaj o tym!

 

Studia weterynaryjne w Poznaniu możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

  • Studia jednolite (jednolite magisterskie)

 

2. Forma:

  • studia stacjonarne

 

Jeżeli planujesz rozpocząć kształcenie, przygotowujące do leczenia różnych przypadłości zdrowotnych wśród zwierząt, wybierzesz poznańską weterynarię. Są to studia jednolite magisterskie, trwające pięć i pół roku nieprzerwanego kształcenia. Po pozytywnym ukończeniu jedenastu semestrów, wypełnionych po brzegi przedmiotami programowymi, będziesz gotów do podjęcia pracy w zawodzie.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na zootechnikę pierwszego stopnia, czyli kierunek inżynierski, studia ukończysz po trzech latach. Następnie zastanowisz się nad pracą zawodową lub kontynuacją kształcenia na dwuletnich studiach magisterskich.

Zastanów się odpowiednio wcześnie, który z trybów kształcenia interesuje cię bardziej. Zwykle kandydatów na studia stacjonarne jest znacznie więcej. Mogą oni liczyć na systematyczne zdobywanie kompetencji podczas kształcenia przez pięć dni w tygodniu. Równie atrakcyjną propozycją jest dla niektórych kształcenie niestacjonarne. Jeżeli zdecydujesz się na ten tryb, będziesz brał udział w weekendowych zjazdach odbywających się co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów weterynaryjnych w Poznaniu

Jeżeli chcesz studiować kierunki weterynaryjne w Poznaniu, do wyboru będziesz miał dwie atrakcyjne propozycje – weterynarię oraz zootechnikę. Są to kierunki stworzone z myślą o osobach zainteresowanych dziedzinami przyrodniczymi, którzy chcieliby pracować w gabinetach weterynaryjnych, centrach rehabilitacyjnych dla zwierząt, ogrodach zoologicznych czy rezerwatach przyrody.

Weterynaria to kierunek jednolity magisterski o czasie trwania nieco dłuższym niż inne propozycje. Na jej ukończenie poświęcisz pięć i pół roku, a interdyscyplinarna wiedza, którą opanujesz, przyda ci się w codziennej opiece nad zwierzętami oraz podczas wywiązywania się z obowiązków zawodowych. Zootechnika natomiast jest kierunkiem dwustopniowym.

Niezależnie od wybranego kierunku, czekać cię będzie wiele zarówno nauka teoretyczna, jak i praktyczna, a dzięki holistycznemu podejściu do zdrowia zwierząt staniesz się prawdziwym specjalistą, zdolnym do ich profesjonalnego leczenia oraz prewencji.

 

Kierunki weterynaryjne w Poznaniu - rekrutacja 2024/2025

  • Weterynaria
  • Zootechnika

kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki weterynaryjne w Poznaniu?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: zoopsychologii, fizjologii różnych gatunków zwierząt, anatomii, genetykiAbsolwenci studiów weterynaryjnych odnajdują się w pracy w jednostkach badawczych, inspekcji weterynaryjnej, stacjach hodowli zwierząt, czy jako weterynarz.

Uczelnią w Poznaniu, która wprowadziła do kanonu oferowanych kierunków te weterynaryjne, jest tamtejszy Uniwersytet Przyrodniczy. Wybierając ten ośrodek akademicki, wybierasz wysokiej klasy kształcenie pod okiem wykwalifikowanych zootechników, weterynarzy i zoologów, którzy z chęcią podzielą się nie tylko szeroką wiedzą książkową, ale przede wszystkim doświadczeniem zawodowym, dzięki któremu zdobędziesz lepsze rozeznanie w specyfice przyszłej kariery.

Niewątpliwym atutem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauki o Zwierzętach jest nowoczesne wyposażenie, obejmujące najważniejsze rekwizyty do praktycznej nauki zwierzęcej anatomii. Jeśli wybierzesz tamtejszą weterynarię lub zootechnikę zdobędziesz nie tylko cenną wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystasz na dowolnym obszarze zawodowym. Jak sam widzisz, chociaż Poznań nie stwarza szerokiego spektrum wyboru w zakresie uczelni oferujących kierunki weterynaryjne, możesz liczyć na wysoką jakość zdobywanej wiedzy!

 

Gdzie studiować kierunki weterynaryjne w Poznaniu

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu


Kierunki medyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie publiczne w Poznaniu

 

 

Jakie kierunki weterynaryjne w Poznaniu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Dziś przywiązujemy ogromną wagę do dobrego samopoczucia, bezpieczeństwa i zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół. Możemy zaobserwować coraz większą popularność korzystania z usług weterynaryjnych i pielęgnacyjnych w specjalistycznych placówkach. Z tego względu zapotrzebowanie na specjalistów, posiadających szeroką i dobrze ugruntowaną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, których charakter może pomóc zwierzętom w powrocie do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Osoby podejmujące kierunki weterynaryjne nie powinny obawiać się o swoje perspektywy zawodowe.Jakie studia weterynaryjne rozpocząć, aby mieć największe szanse na dobrą pracę? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, powinieneś uświadomić sobie, jakie kryteria spełnia twoja definicja atrakcyjnego zatrudnienia.

Jeżeli przywiązujesz największą wagę do wysokich zarobków, przeanalizuj rankingi zarobków specjalistów danej branży weterynaryjnej oraz porozmawiaj z osobami trudniącymi się takimi zawodami. Jeśli natomiast zależy ci przede wszystkim na satysfakcji czerpanej z wykonywanej pracy, wybierz taki kierunek, który będzie najbardziej spójny ze specyfiką twoich zainteresowań, uprzednio zapoznając się z ofertą programową poznańskiej uczelni.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

  • Zoolog
  • Weterynarz
  • Groomer
  • Behawiorysta zwierzęcy
  • Petsitter
  • Pracownik ZOO
  • Leśniczy
  • Treser zwierząt
  • Pracownik schroniska dla zwierząt

 

Pomimo wielu atrakcyjnych miejsc pracy, których liczba wciąż rośnie, studenci kierunków weterynaryjnych powinni zadbać o odpowiednie ukształtowanie sukcesywnie pogłębianych kompetencji oraz zdobycie unikalnych umiejętności, aby wykroczyć ponad przeciętność. W tym celu, jeżeli zależy ci na dobrej pracy, postaraj się uczestniczyć w rozmaitych, interesujących cię kursach, rozejrzyj się za stażami i praktykami zawodowymi, które pozwolą ci na zorientowanie się na rynku pracy.

Możesz również zgłębiać interesujące cię, ponadprogramowe kwestie na własną rękę za pośrednictwem naukowej literatury i innych dostępnych źródeł. Pamiętaj również, że współczesny rynek pracy jest niezwykle dynamiczny, dlatego jego specyfika może zmieniać się w zastraszającym tempie. Staraj się być na bieżąco z aktualnymi trendami, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, wynikających z niewiedzy.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Podczas planowania swojej przyszłości, zwłaszcza wtedy, kiedy ma być ona związana z kształceniem wyższym, nie bez znaczenia pozostaje odpowiedni wybór uczelni. Głównym kryterium wyboru dla niektórych staje się renoma danej placówki, inni kierują się opiniami na temat poziomu kształcenia, jeszcze inni wybierają tę uczelnię, na której możliwy jest do podjęcia określony kierunek studiów.

Jeżeli chcesz rozpocząć bądź kontynuować edukację na jednym z kierunków weterynaryjnych w Poznaniu, rozważysz aplikację na tamtejszy Uniwersytet Przyrodniczy.Jest to uczelnia z długą tradycją akademicką, dzięki czemu będziesz mógł liczyć na wysoką jakość kształcenia oraz zadowalające jego efekty.

Program tej placówki oparty jest na nowoczesnych standardach edukacji, a doskonale wyposażone pracownie i sale wykładowe pozwolą ci na bezproblemowe zgłębianie zwierzęcej anatomii i fizjologii. Jeśli wybierzesz kształcenie na tamtejszym kierunku weterynaryjnym, zapoznasz się z interesującymi osiągnięciami w zakresie pokrewnych dziedzin, przez co twoje kompetencje będą jeszcze lepiej ugruntowane.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia weterynaryjne w Poznaniu?

Wszystkie kierunki weterynaryjne zostały stworzone przede wszystkim z myślą o osobach, którym los zwierząt nie jest obojętny, a ponadto chcieliby związać zawodową przyszłość z niesieniem profesjonalnej pomocy medycznej podopiecznym. Nietrudno się domyślić, że poznańska weterynaria i zootechnika są kierunkami dla prawdziwych pasjonatów, posiadających dodatkowo określone predyspozycje intelektualne.

Jeżeli jesteś prawdziwym miłośnikiem zwierząt, posiadasz naturalny talent do łatwego przyswajania wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej, jesteś odporny psychicznie na widok krwi i innych płynów ustrojowych, a co więcej wyróżnia cię zdeterminowanie do niesienia pomocy zwierzętom bez względu na okoliczności, to odpowiedź na pytanie czy warto iść na studia weterynaryjne w Poznaniu powinna być w twoim przypadku twierdząca.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, czyli uczelnia, na której możesz studiować takie kierunki, jak weterynarię czy zootechnikę, posiada wieloletnią tradycję akademicką i cieszy się bardzo dobrą opinią wśród obecnych studentów oraz absolwentów. Osoby, które ukończyły tamtejsze studia weterynaryjne spełniają się w różnych obszarach zawodowych – zostają naukowcami, świadczą pomoc diagnostyczną, chirurgiczną, neurologiczną oraz o innej specyfice nie tylko psom i kotom, ale również szczurom, chomikom czy ptakom egzotycznym.

Osoby chcące kształcić się na poznańskiej weterynarii lub zootechnice powinny mieć zarówno świadomość ogromnej odpowiedzialności za los swoich podopiecznych, jak i zrozumienie dla sytuacji całkowicie niezależnych od nich – nie każdemu zwierzęciu da się odpowiednio pomóc. Posiadanie dużej odporności psychicznej jest w tym przypadku szczególnie istotne przede wszystkim dla osób ponadprzeciętnie zaangażowanych w pomoc zwierzętom.

Kierunki weterynaryjne przynoszą ogrom satysfakcji, a zarobki absolwentów potrafią być bardzo wysokie. Dlatego rozważ aplikację na poznański Uniwersytet Przyrodniczy, aby zadbać o kształcenie w wyjątkowym kierunku!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach weterynaryjnych

Po studiach weterynaryjnych możecie podjąć samodzielną pracę na stanowisku lekarza weterynarii. To zawód dla ludzi z pasją. Jeśli Ci jej nie zabraknie to z pewnością znajdziesz szereg swoich Klientów, którzy z chęcią oddadzą zdrowie swoich pupili w Wasze ręce. Praca lekarza weterynarii polega na dokonywaniu oceny stanu zdrowia zwierząt, jak i zapobiegania chorobom, rozpoznawanie ich i leczenie.

Lekarze weterynarii są również zobowiązani do wydawania opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych. Prowadzą również nadzór weterynaryjny nad prawidłowością hodowli zwierząt. Absolwenci studiów weterynaryjnych są bardzo dobrze przygotowani do samodzielnego pełnienia swoich obowiązków.

Upowszechniają wiedzę na temat zdrowia i życia zwierząt. Pracują w terenie, w laboratoriach diagnostycznych, jak i instytucjach naukowo-badawczych i doradczych. Część weterynarzy pracuje w organizacjach prośrodowiskowych opiekując się dzikimi zwierzętami, ratując na przykład wymierające gatunki. Zootechnicy natomiast są przygotowani do pełnienia pełnego nadzoru, sprawowanie kontroli nad hodowlami, chowami zwierząt.

Mogą znaleźć zatrudnienie w administracji rządowej i samorządowej związanej bezpośrednio z rolnictwem. Absolwenci zootechniki zajmują się również doradztwem rolniczym - pracują często w służbach inseminacyjnych, przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt, jak i produktami i surowcami pochodzenia zwierzęcego. Część zootechników prowadzi gospodarstwa rolne.

POPULARNE KIERUNKI W POZNANIU POLECANE DLA CIEBIE

komentarze (0)