Biotechnologia
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
POKAŻ
Studia chemiczne w Lublinie możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat.
Studia chemiczne Lublin | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia chemiczne w Lublinie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, matematyka, fizyka, biologia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Chemia | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Chemistry | stacjonarne | II stopnia |
Inżynieria chemiczna i procesowa | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Chemia, matematyka, fizyka - to trzy główne przedmioty, które brane są pod uwagę w ramach rekrutacji na studia chemiczne w Lublinie. Konkurs świadectw wyłoni kandydatów z najlepszymi wynikami i to oni zostaną studentami chemii i kierunków chemicznych.
Jeśli naprawdę zależy Wam na studiach tego typu to postawcie przede wszystkim na dobry wynik z matury z chemii i matematyki. Fizyka jest dodatkowym przedmiotem, również punktowanym w rozgrywce. Warto zadbać o dobry wynik z matury z języka angielskiego - z pewnością umiejętności zdobyte podczas przygotowań maturalnych przydadzą się Wam na studiach.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 122,4 punktu na inżynierię chemiczną i procesową.
czytaj dalej progi punktowe na studia
szczegółowe wymagania na uczelniach
Czy warto wybrać się na studia chemiczne w Lublinie? Kierunki chemiczne, jakie oferują tutejsze uczelnie państwowe dopasowane są do potrzeb rynkowych, tzn. są tak opracowane programy kształcenia, by absolwenci studiów chemicznych nie mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla nich pracy. I tak kierunek monitoring i analityka środowiska powstał w ramach potrzeby zwiększenia troski o nasze naturalne środowisko. Radioekologia podobnie.
Studia chemiczne kształcą specjalistów w swoich dziedzinach, choć oczywiście istnieje taka możliwość, aby wybrać chemię podstawową, a dopiero później wybrać konkretną specjalizację. Studia chemiczne to naprawdę spora dawka wiedzy i umiejętności, dzięki którym będziecie mogli starać się o konkretną pracę. W tej dziedzinie lepiej się wyspecjalizować pod konkretną ścieżkę zawodową - jeśli chcecie pracować w organach kontrolnych, wybierzcie chemię podstawową, jeśli w policji i kryminalistyce - chemię kryminalistyczną.
Takie rozróżnienie pozwoli Wam bez problemu znaleźć zatrudnienie po zakończonych studiach. Tymczasem sprawdźcie, jakie kierunki oferują Wam lubelskie uczelnie w ramach studiów chemicznych.
Studia chemiczne w Lublinie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia chemiczne należą do jednych z najbardziej popularnych wśród propozycji ścisłych i technicznych. Poszczególne kierunki możesz studiować w Lublinie w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia.
Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (np. chemia) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (np. inżynieria chemiczna i procesowa). Drugi stopień trwa od półtora roku do dwóch lat i kończy się tytułem magistra. Studia magisterskie mają charakter uzupełniający w stosunku do studiów licencjackich/inżynierskich.
Lubelskie uczelnie przygotowują także szeroką ofertę kierunków podyplomowych, które umożliwią Ci zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych. Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób z dyplomem, a kształcić się na nich możesz w trakcie dwóch/trzech semestrów w trybie niestacjonarnym. Poszczególne kierunki chemiczne możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych realizowane jest od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy.
czytaj dalej studia w Lublinie
Przestrzeń studiów chemicznych w Lublinie nie jest złożona z wielu propozycji, choć studenci mogą przebierać w modułach specjalizacyjnych, w ramach których mogą poszerzać zakres wiadomości i praktycznych umiejętności. Chemia należy do grona przedmiotów, które uczniom szkół średnich sprawiają dość duże problemy. Poruszane na lekcjach zagadnienia bywają skomplikowane, wymagają czasu i nierzadko powtórzeń. Łatwo odgadnąć, że studia chemiczne przeznaczone są dla tych, którzy bardzo sprawnie poruszają się po chemicznych tematach, choć i oni miewają większe lub mniejsze kłopoty, ponieważ studia chemiczne to zdecydowanie wyższy poziom wtajemniczenia.
Studia chemiczne w Lublinie są trudne i jeśli ktoś nie przepada za badaniami, testami i spędzaniem czasu w laboratorium nie odnajdzie w nich swojego miejsca. Studia to zagłębienie się w liczne zagadnienia, w tym między innymi: właściwości fizycznych i chemicznych i związków organicznych, tworzenia dokumentacji rysunkowej, ochrony przed promieniowaniem jonizującym, transportu cieczy. Mówiąc wprost – im dalej, tym trudniej. Z każdym semestrem przybywa coraz bardziej skomplikowanych tematów.
Uczelnie w Lublinie mają w swojej ofercie bardzo wiele kierunków chemicznych. Prócz chemii i chemii technicznej znajdziesz tutaj także inżynierię chemiczną i procesową. Większość kierunków realizowana jest w języku polskim, ale uczelnie oferują także edukację anglojęzyczną, która zdecydowanie ułatwia wejście na międzynarodowy rynek pracy.
Na maturzystów i studentów czeka bogata oferta specjalizacyjna, a także propozycje kierunków podyplomowych, wśród których można wymienić takie, jak chemia praktyczna, nauczanie chemii, nowoczesne techniki badawcze, radioekologia.
Zarówno studia podyplomowe, jak i ścieżki kształcenia uzależnione są od konkretnych kierunków, a tym samym pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje. Poszczególne programy studiów realizowane są w sposób interdyscyplinarny, dzięki czemu absolwenci wzbudzają zainteresowanie na rynku pracy.
Kierunki chemiczne w Lublinie - rekrutacja 2024/2025
czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analityki chemicznej, nanotechnologii, chemii materiałów. Absolwenci studiów chemicznych odnajdują się w pracy w laboratoriach badawczych, firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, branży medycznej, przemyśle spożywczym.
Studia chemiczne w Lublinie możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który oferuje kompleksowe kształcenie w zakresie chemii/chemistry oraz chemii technicznej. Inżynierię chemiczną i procesową znajdziesz jednak na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego.
Poszczególne placówki akademickie są przystosowane merytorycznie i technologicznie do przeprowadzania kształcenia w tym zakresie. Nowocześnie urządzone pracownie komputerowe i laboratoryjne umożliwiają realizowanie zajęć w praktyce. Proponowane kierunki studiów możesz ukończyć z tytułem licencjata/inżyniera/magistra.
Uczelnie dbają o poziom kształcenia, a także pozwalają rozwijać się studentom poza murami wydziałów. Właśnie dlatego organizowane są konferencje naukowe, wymiany międzyuczelniane, wyjazdy terenowe. Zapoznaj się z propozycjami kształcenia poszczególnych uczelni i wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Gdzie studiować kierunki chemiczne w Lublinie:
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Kierunki chemiczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie
Rynek pracy otwiera się na umysły ścisłe, a niemal każdy, kto ukończył kierunek techniczny bądź przyrodniczy, może się pochwalić dobrze płatną pracą w zawodzie. Decydując się na studia chemiczne w Lublinie, zweryfikuj, w jakim stopniu pracodawcy poszukują specjalistów danej dziedziny.
Kierunki chemiczne są przeznaczone zwłaszcza dla pasjonatów, którzy chcą realizować przyrodnicze zainteresowania w życiu zawodowym. Absolwenci mają szansę rozwijać się naukowo, ale również w znaczący sposób wpływają na postęp gospodarczy i medyczny.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
Absolwenci zatrudniani są w instytucjach badawczych, laboratoriach diagnostycznych i w przedsiębiorstwach, wykorzystujących nowoczesną aparaturę i współczesne technologie, a także w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, spożywczego i farmaceutycznego, w laboratoriach kontrolno-pomiarowych, kontroli jakości produkcji, ochronie środowiska. Możesz także wybrać ścieżkę dydaktyczną i poświęcić się nauczaniu.
Studia chemiczne są idealne dla osób, które chcą zaszyć się w laboratorium i badać różnego rodzaju preparaty i substancje. Znajdziesz dla siebie miejsce także w krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Opracuj karierę zawodową na własnych zasadach.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Uczelnia wyższa bardzo często powiązana jest z kierunkiem studiów, który chcesz realizować. Pamiętaj o tym, że każdy ośrodek akademicki przedstawia oryginalną ofertę kształcenia i dlatego nie wszędzie znajdziesz takie same kierunki. Jeśli chcesz studiować chemię, wybierz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Jeśli jednak bliższa jest Ci inżynieria chemiczna i procesowa, znajdziesz ją na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Warto zweryfikować, jakie możliwości rozwoju dają poszczególne placówki akademickie. Sprawdź, czy uczelnie organizują wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą, konferencje naukowe, granty badawcze. Zapoznaj się z programami studiów, staży, ofertami stypendialnymi. Elementy, które składają się na cały obraz kształcenia, pozwolą Ci zdecydować, na jakiej uczelni chcesz studiować i jaki kierunek przy tym realizować.
Studia chemiczne w Lublinie choć niewielkich rozmiarów, to jednak niezwykle różnorodne, stanowiące fundament działalności zawodowej w różnych miejscach i zakresach. Gdzie możemy spotkać absolwentów tego obszaru wyższej edukacji? W szkole? Oczywiście, że tak. Część absolwentów studiów chemicznych wybiera drogę kształcenia młodszych pokoleń, ale nie jest to jedyna możliwość i opcja zawodowa, na jaką mogą się zdecydować. Studia chemiczne w Lublinie to studia z przyszłością, ponieważ oferują znacznie więcej, niż nam się wydaje. Absolwenci mogą pracować między innymi w: przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, energetycznym, maszynowym, elektronicznym, parkach naukowo- technologicznych, instytucjach zajmujących się ochroną środowiska.
Studiowanie powszechnie uznawane jest za bardzo istotny okres w życiu młodego człowieka, dążącego do wiedzy i samorozwoju. To idealny czas na rozwijanie najskrytszych pasji i łączenie ich z praktycznymi umiejętnościami, ważnymi dla współczesnych pracodawców. Władze miasta chętnie wspierają lata nauki wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, imprezami masowymi. Wszelkiego rodzaju atrakcje umilają studenckie lata, a także pozwalaj poznawać ludzi i zdobywać zupełnie nowe doświadczenia.
Doświadczeń nie brakuje także dzięki realizowanym stażom i praktykom. Władze uczelni i miasta, a także najwięksi przedsiębiorcy i ważni kontrahenci współpracują ze sobą, starając się zapewnić dobry start na rynku pracy studentom i absolwentom. Uczelnie organizują także różnego rodzaju wyjazdy terenowe i wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą. Wszelkie naukowe, zawodowe i życiowe doznania wpływają na sukces zawodowy studentów.
Uczelnie w Lublinie zachęcają swoich podopiecznych do brania udziału w konferencjach naukowych, grantach badawczych, do uczestniczenia w kołach naukowych bądź do ich zakładania. Oferują także liczne programy stypendialne i pomoc socjalną.
Miasta akademickie bardzo aktywnie wspierają maturzystów i studentów i zachęcają do zdobywania wyższego wykształcenia. Innowacyjne rozwiązania badawcze, a także zwiększająca się ilość miejsc pracy sprawiają, że Lublin jest idealnym miejscem do zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie nauk chemicznych i im pokrewnych.
Gdzie znajdują pracę wykształceni chemicy? Przede wszystkim w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, biotechnologicznym i farmaceutycznym. Wielu absolwentów zaraz po studiach przechodzi do pracy w instytutach badawczych, jednostkach opracowujących nowe substancje, nowe materiały, ulepszających znane nam produkty.
Chemicy potrzebni są również w sekcjach ochrony środowiska i na przykład w pracy zakładów gospodarki komunalnej administracji rządowej i samorządowej. Absolwenci chemii pracują również w organizacjach rządowych i pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska - laboratoria, inspektoraty, parki narodowe, krajobrazowe rezerwaty.
Bardzo wielu chemików pracuje w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i w PIP. Część absolwentów znajduje zatrudnienie w edukacji jako nauczyciele chemii oraz jako wykładowcy uczelni wyższych.
Studia chemiczne prowadzi Uniwerystet Marie-Curie Skłodowskiej na Wydziale Chemii, który to zaprasza na studia na kierunki:
Na Uniwersytecie Przyrodniczym, na Wydziale Inżynierii Produkcji możecie podjąć studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa.
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia na Wydziale Chemii UMCS
Studia na Wydziale Inżynierii Produkcji UP