Biotechnologia studia II stopnia - Rzeszów

Biotechnologia studia II stopnia - Rzeszów

Studia na kierunku biotechnologia w Rzeszowie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Biotechnologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Biotechnologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

31.10.2024

Biotechnologia studia II stopnia Rzeszów | woj. podkarpackie

Biotechnologia w Rzeszowie to 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Biotechnologia studia II stopnia - Rzeszów
Studia na kierunku biotechnologia w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Procesy biologiczne coraz częściej wykorzystywane są na przemysłową skalę – biotechnologia to dziedzina, która szczegółowo opisuje to zjawisko. Studenci mogą liczyć na zdobycie interdyscyplinarnego wykształcenia, z zakresu m.in. biologii, chemii, genetyki czy inżynierii chemicznej. Podczas studiów można poznać wiele nowoczesnych technik badawczych oraz nauczyć się specyfiki pracy w laboratorium.

Biotechnologia wykorzystywana jest w różnych dziedzinach przemysłu, dlatego też absolwenci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy. Zdobyte umiejętności można wykorzystać w branży chemicznej, spożywczej lub farmaceutycznej oraz w laboratoriach diagnostycznych.
 

Uczelnie

W Rzeszowie biotechnologię (studia II stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

Jakie są wymagania na studia II stopnia (magisterskie) na kierunku biotechnologia w Rzeszowie

Chcąc rozpocząć biologiczne kierunki studiów w Rzeszowie na drugim stopniu, musisz mieć świadomość obowiązku posiadania dyplomu ukończenia poprzedniego etapu edukacji o profilu pokrewnym.

Na stronie internetowej wybranej uczelni wyższej sprawdzisz, jakie są szczegóły dotyczące rekrutacji, bowiem te mogą ulegać zmianom na przestrzeni czasu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku biotechnologia?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, w jaki sposób powstają suplementy diety, antybiotyki, szczepionki oraz inne substancje pochodzenia naturalnego, które mają kluczowy wpływ na ludzkie zdrowie? Jest to zasługa między innymi prężnie rozwijającego się przemysłu biotechnologicznego, który znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie i farmaceutyce, ale również w branży kosmetologicznej, spożywczej, chemicznej, a nawet kryminalistycznej – w końcu wiele odczynników pochodzenia naturalnego przyczynia się do prawidłowego rozpoznania istoty zgromadzonych materiałów biologicznych.

Biotechnologia jest niezwykle interesującą dziedziną z pogranicza kilku najważniejszych nauk przyrodniczych. Poza ciekawym programem kształcenia, oferuje również szerokie możliwości zawodowe, dlatego popularność tego kierunku nie powinna nikogo dziwić. Jeżeli rozważasz kontynuowanie kształcenia na biotechnologii drugiego stopnia, zastanów się, czy intensywna nauka przedmiotów przyrodniczych i medycznych nie będzie stanowiła dla ciebie problemu oraz czy dążysz do uzyskania wszechstronnych kwalifikacji. Jeśli tak, nie wahaj się dłużej i aplikuj!

 

Typ i tryb studiów


Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku biotechnologia w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

Program studiów

Uzyskanie tytułu magistra wymaga odpowiedniego wkładu pracy i zaangażowania, dlatego jeżeli masz ochotę podjąć studia w Rzeszowie na kierunku biotechnologia drugiego stopnia, miej świadomość czekającego cię rozbudowanego programu kształcenia. Przyszli biotechnologowie staną przed wyzwaniem zgłębienia kilku interdyscyplinarnych dziedzin, bez których zrozumienie istoty tej nauki byłoby niemożliwe.

Dla zgłębienia najważniejszych zagadnień biotechnologicznych będzie ci potrzebna podstawowa wiedza na temat królestwa roślin, zwierząt i grzybów, a także dokładna znajomość cyklu życiowego rozmaitych wirusów. Laboratoryjne zajęcia praktyczne dogłębnie zaznajomią cię z aparaturą wykorzystywaną podczas precyzyjnej pracy w laboratorium.

Przyszli magistrzy biotechnologii poznają również sposoby wyodrębniania istotnych z punktu widzenia medycyny, farmakologii, czy kosmetologii substancji z organizmów żywych, dowiedzą się nieco o ekologii i ochronie środowiska, a także w sposób gruntowny przyswoją etykę zawodową, która być może pozwoli im uniknąć najpoważniejszych błędów zawodowych.

Przedmioty tworzące siatkę programową biotechnologii drugiego stopnia, to na przykład:

  • ekonomia nowoczesnych technologii,
  • bioetyka,
  • ekologia z ochroną środowiska,
  • inżynieria bioreaktorów,
  • analityczna kontrola bioprocesów,
  • farmakologia i systemy podawania leków.

 

Gdzie studiować na kierunku biotechnologia w Rzeszowie

Kierunek biotechnologia (studia II stopnia) - uczelnie w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek biotechnologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Wydział Chemiczny) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Przyrodniczych UR) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku biotechnologia w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia przyrodnicze na kierunku biotechnologia drugiego stopnia stanowią swojego rodzaju uzupełnienie kompetencji wyniesionych z poprzedniego etapu kształcenia na pierwszym stopniu.

Chcąc uzyskać zaszczytny tytuł magistra, który otworzy przed tobą wiele nowych i bardziej korzystnych możliwości zawodowych, musisz poświęcić dwa lata – po upływie tego czasu staniesz przed szansą obrony pracy dyplomowej, pod warunkiem terminowego uporania się ze wszystkimi zaliczeniami.

Biotechnologia w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku biotechnologia?

Jako że uczelnie w Rzeszowie starają się dopasowywać oferowany program kształcenia do obecnych, międzynarodowych trendów na rynku pracy, absolwenci rzeszowskiej biotechnologii będą mogli liczyć na zdobycie wymarzonego zawodu, zgodnego z wybraną specjalnością oraz zainteresowaniami.

Magistrzy biotechnologii znajdują dobrze płatną i stabilną pracę w laboratoriach farmaceutycznych, kosmetologicznych, biotechnologicznych i medycznych, przemyśle spożywczym i związanym z ochroną środowiska, zajmują się dystrybucją substancji leczniczych, starają się o posadę w kryminalistyce i kryminologii, co stanowi przedmiot zainteresowania bardzo wielu osób. Niezależnie od obranej drogi zawodowej, będziesz mógł liczyć na sukcesywny rozwój osobisty.

komentarze (0)