Studia muzyczne Kraków

Studia muzyczne Kraków

Studia muzyczne Kraków

Największy wybór studiów

muzycznych w Krakowie

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia muzyczne Kraków | woj. małopolskie

Studia muzyczne w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA MUZYCZNE W KRAKOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Dyrygentura stacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kompozycja i teoria muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzyka kościelna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzykologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wokalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie są studia muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MUZYCZNE W KRAKOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia muzyczne w Krakowie

Rekrutacja na studia muzyczne w Krakowie składa się z egzaminów praktycznych, różniących się przebiegiem w zależności od kierunku kształcenia. Na przykład, egzamin na kierunek Kompozycja i teoria muzyki składa się z dwóch etapów.

Pierwszy etap polega na tzw. egzaminie kierunkowym. W jego skład wchodzą: przegląd prac kompozytorskich kandydata, badanie predyspozycji twórczych i warsztatowych, sprawdzenie znajomości podstaw instrumentarium, technik kompozytorskich, najważniejszych twórców i dzieł muzyki XX i XXI wieku, identyfikacja zainteresowań artystycznych.

Drugi etap składa się z ćwiczeń praktycznych. Kandydat musi zmierzyć się z : kształceniem słuchu, harmonią, czytaniem a vista na fortepianie, omówieniem wybranych kompozycji. Należy dokładnie sprawdzić jak wyglądają egzaminy na wybrany przez nas kierunek.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI MUZYCZNE W KRAKOWIE

STUDIA MUZYCZNE W KRAKOWIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia muzyczne w Krakowie?

Jimmy Page niegdyś powiedział: „Muzyka to najlepszy język do poruszania serc ludzi na całym świecie”. Jeśli chcemy posługiwać się tym językiem jak najlepiej, wystarczy wybrać studia muzyczne. A w którym mieście możemy je realizować? W Krakowie.

Studia muzyczne w Krakowie prowadzone są na Akademii Muzycznej, jednej z najstarszych uczelni muzycznych w Polsce i Europie, której misją jest kształcenie muzyków- humanistów w szerokim kontekście kultury muzycznej i sztuki, poprzez: uczenie warsztatu muzycznego w relacji mistrz- uczeń, uwrażliwianie na piękno, w którym spotykają się tradycja i nowoczesność, przeszłość i teraźniejszość, otwieranie na różne formy działalności kulturalnej, umiejętności wartościowania zjawisk w kulturze.

A z jakimi przedmiotami należy się zmierzyć na studiach muzycznych w Krakowie? Siatka zajęć jest bardzo bogata, a widnieją na niej, między innymi, takie przedmioty jak: Czytanie partytur, Techniki kompozytorskie XX wieku, Analiza współczesnego dzieła muzycznego, Praca z orkiestrą.

Studia muzyczne to proces dla ludzi wytrwałych, ambitnych, potrafiących wiele poświęcić. To także fantastyczna przygoda, przepełniona dźwiękami.

Jeśli marzysz o barwnej karierze i chciałbyś pójść w ślady Krzysztofa Pendereckiego, to przeczytaj uważnie, co mogą zaproponować Ci studia muzyczne w Krakowie.

 

Studia muzyczne w Krakowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Poszczególne kierunki muzyczne w Krakowie możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Pierwszy stopień to trzyletnie studia licencjackie, drugi stopień natomiast to dwuletnie studia magisterskie.

Studia magisterskie bardzo często stanowią uzupełnienie dla kształcenia na pierwszym stopniu. Krakowskie uczelnie oferują także studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje zawodowe.

Kierunki podyplomowe możesz realizować w trakcie dwóch semestrów niestacjonarnie. Wśród najpopularniejszych propozycji znajdziesz, chociażby podyplomowe studia na wydziale instrumentalnym oraz muzykoterapię.

Kształcenie na studiach muzycznych odbywa się przede wszystkim dziennie, czyli od poniedziałku do piątku. Stacjonarna forma nauki wymaga poświęcenie czasu nie tylko na zgłębianie teorii, ale i ćwiczenie w praktyce. Studenci odbywają praktyki oraz uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach muzycznych jak na przykład festiwale czy koncerty.

czytaj dalej studia w Krakowie

 

Kierunki studiów muzycznych w Krakowie

W Krakowie znajdziesz bardzo wiele fascynujących kierunków muzycznych, które realizowane są na wysokim poziomie w specjalistycznie przygotowanych do tego placówkach. Uczelnie posiadają odpowiedni sprzęt i instrumenty, a wszelkie zajęcia realizowane są przez najlepszych w swojej branży ekspertów.

Wśród najpopularniejszych kierunków znajdziesz, chociażby dyrygenturę, wokalistykę, instrumentalistykę, muzykologię. Nie zabraknie także kompozycji i teorii muzyki, muzyki kościelnej oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, która staje się coraz bardziej obleganą dziedziną kształcenia i daje bardzo wiele możliwości zawodowych.

Uczelnie w Krakowie oferują także studia podyplomowe, między innymi muzykoterapię i wokalistykę, jak również szereg fascynujących specjalizacji (na przykład dyrygentura chóralna czy gra na akordeonie), które przygotują Cię do wykonywania zawodu oraz pozwolą zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą dydaktyczną poszczególnych krakowskich placówek akademickich.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów muzycznych:

 • dyrygentura
 • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
 • instrumentalistyka
 • kompozycja i teoria muzyki
 • muzyka kościelna
 • muzykologia
 • wokalistyka

czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne w Krakowie?

Kierunki muzyczne w Krakowie znajdziesz przede wszystkim na Akademii Muzycznej, której poszczególne wydziały opracowały kompleksową ofertę kształcenia. Na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej odkryjesz, chociażby kompozycję i teorię muzyki, dyrygenturę, edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, na Wydziale Instrumentalnym możesz studiować instrumentalistykę wraz z licznymi specjalizacjami, natomiast Wydział Wokalno-Aktorski prowadzi wokalistykę. Uczelnia ma także prepozycje studiów podyplomowych.

Studia muzyczne ma w swojej ofercie również najstarsza uczelnia w Polsce, to znaczy Uniwersytet Jagielloński. Znajdziesz na nim muzykologię. Muzykę kościelną oferuje Akademia Muzyczna, jak i Uniwersytet Papieski.

Poszczególne placówki akademickie odznaczają się unikatowym spojrzeniem na kierunki studiów, dlatego w różnorodny sposób realizują nawet te same bądź podobne propozycje kształcenia. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą kierunkową, którą znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki muzyczne w Krakowie:

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Akademia Muzyczna w Krakowie
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

Jak wybrać studia muzyczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?

Przez wielu kierunki muzyczne postrzegane są jako nieopłacalne. Istotnie są to studia dla pasjonatów i ludzi szczególnie utalentowanych muzycznie. Kształcić się w tym zakresie mogą osoby, które dążą do perfekcji w swoich aspiracjach muzycznych.

Rynek pracy nie jest łaskawy dla artystów, ale jednocześnie nie omija ich szerokim łukiem. Tak naprawdę dla specjalistów muzycznych znajdzie się bardzo wiele propozycji pracy w zawodzie.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • nauczyciel muzyki
 • dyrygent
 • kompozytor
 • publicysta
 • prezenter telewizyjny
 • sprawozdawca radiowy
 • dziennikarz muzyczny
 • krytyk muzyczny
 • montażysta muzyczny
 • prelegent

 

Zatrudnienie absolwentów uwarunkowane jest realizowanym kierunkiem i specjalizacjami, które dają bardzo wiele możliwości zawodowych. Studia muzyczne umożliwią Ci pracę w charakterze krytyka muzycznego, dziennikarza, prelegenta, nauczyciela, prezentera, moderatora, publicysty, sprawozdawcy radiowego i telewizyjnego, redaktora merytorycznego w prasie i innych mediach.

Możesz liczyć na zatrudnienie w instytucjach upowszechniania kultury, przy obsłudze festiwali, konkursów i imprez muzycznych, przy animowaniu szeroko pojętej kultury muzycznej, przy organizowaniu różnego rodzaju projektów, popularyzujących kulturę muzyczną w różnych środowiskach, instytucjach samorządowych, jednostkach administrowania kulturą.

Wykształcenie artystyczne, w tym przypadku muzyczne pozwala zajmować się komponowaniem, dyrygenturą, aranżacją i montażem muzyki, edukacją muzyczną. Warto sprecyzować, czy w życiu zawodowym chcesz być stricte muzykiem skupiającym się na grze na konkretnym instrumencie bądź wokalistą, a może liczysz na kompleksowe wykształcenie muzyczne, które umożliwi Ci rozpoczęcie pracy w instytucjach kultury i mediach. W tej dziedzinie warto być przedsiębiorczym, ponieważ tak naprawdę to swoim talentem będziesz zarabiał/a na życie.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?

Kierunki muzyczne znajdziesz na kilku krakowskich uczelniach, które są doskonale przystosowane do tego, by oferować kształcenie w tym właśnie zakresie. Wyposażone muzycznie pracownie oraz wykształcona kadra akademicka stają się podporą studenckiej edukacji muzycznej.

Nim zdecydujesz się na to, gdzie chcesz studiować, warto sprecyzować, jaki kierunek chce się realizować. Pamiętaj, że nie każda uczelnia ma taką samą ofertę dydaktyczną. Chociaż Uniwersytet Jagielloński proponuje kierunki muzyczne, nie znajdziesz tam na przykład dyrygentury, którą możesz studiować na Akademii Muzycznej.

Warto zweryfikować jakie możliwości rozwoju dają poszczególne uczelnie. Liczą się oczywiście wyjazdy zagraniczne, staże, praktyki, zajęcia pozauczelniane, w przypadku kierunków muzycznych możliwość brania udziału w koncertach i innego typu występach muzycznych.

Zapoznaj się szczegółowo z ofertą poszczególnych uczelni. Kraków jest miastem artystycznym, dlatego z pewnością dostaniesz szansę, by dążyć do perfekcji w kierunku najbardziej dla Ciebie interesującym.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia muzyczne w Krakowie?

Kraków jest jednym z najbardziej obleganych miast akademickich, a także słynie z wielu poważanych w kraju i na świecie uczelni państwowych i prywatnych. Miasto jest ostoją nie tylko dla studentów, ale i turystów, dlatego czeka w nim na Ciebie bardzo wiele różnych atrakcji, chociażby wydarzeń sportowych i kulturalnych, imprez masowych, festiwali.

Władze miasta dbają o studentów i dążą do ich komfortu. Zapewniają różnego rodzaju wsparcie socjalne i stypendialne, a także współpracują z uczelniami i przyszłymi pracodawcami, by zapewnić jak najlepszy start absolwentom.

Władze uczelni stawiają na rozwój swoich podopiecznych. W porozumieniu z różnego rodzaju firmami i instytucjami zwłaszcza kultury, a także z ośrodkami medialnymi przygotowują programy stażowe i praktyki, które umożliwią zdobycie pierwszego doświadczenia w zawodzie. Zachęcają także do czynnego udziału w konferencjach, grantach badawczych, kołach naukowych.

Studia muzyczne wiążą się z weryfikowaniem zdolności i postępów w nauczaniu. Studenci mają okazję występować przed publicznością, biorąc udział w koncertach i przedstawieniach. W Krakowie znajdziesz także wiele przedsięwzięć muzycznych, również związanych z muzyką kościelną, które z pewnością pozwolą zdobywać nowe doznania i umiejętności.

Studia to jeden z najlepszych okresów w życiu młodego człowieka. Poszczególne kierunki artystyczne mają rozwijać Twoją osobowość oraz wnętrze duchowe, ale także pozwalają zdobywać nowe pasje i poszukiwać nowych dróg twórczych.

Studiowanie to także czas zawierania najważniejszych dla życia zawodowego i osobistego kontaktów oraz przyjaźni na całe życie. Nawet jeśli czas edukacji wyższej spędza się na ćwiczeniach muzycznych, w bibliotekach oraz na praktykach, możesz także liczyć na chwile rozrywki.

Warto wybrać studia w Krakowie, ponieważ jest to miast rozwinięte pod względem tradycji i kultury. Dawna cyganeria artystyczna odnalazła w nim twórczą ostoję, dlatego z pewnością to miasto dla przyszłych muzyków i dydaktyków muzycznych.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach muzycznych w Krakowie

Jaką ścieżkę zawodową można wybrać będąc absolwentem studiów muzycznych w Krakowie? Wszystko zależy od kierunku, specjalności, instrumentu… Przeglądając witrynę internetową krakowskiej Akademii Muzycznej możemy przejrzeć aktualne oferty pracy dla osób kończących uczelnie.

Ponad siedemdziesiąt pięć procent zamieszczonych ogłoszeń stanowią poszukiwania nauczycieli gry na instrumentach, do szkół muzycznych. Oczywiście, zostanie nauczycielem to jeden z wyborów, przed którymi stoją absolwenci studiów muzycznych. Ale tych możliwości jest więcej.

Kończąc kierunek o nazwie Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej możemy podjąć pracę polegającą na kierowaniu zespołami muzycznymi (wokalnymi, instrumentalnymi i wokalno- instrumentalnymi) w szkolnictwie muzycznym lub amatorskim ruchu muzycznym, posiadamy kwalifikacje do pracy dydaktycznej w zakresie edukacji muzycznej na poziomie nauczania przedszkolnego, oraz w ogólnokształcących szkołach podstawowych, a także do pracy przy projektach artystycznych.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA MUZYCZNA W KRAKOWIE STUDIA MUZYCZNE

Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej:

- Kompozycja i teoria muzyki. Specjalności: Kompozycja, Teoria muzyki;

- Dyrygentura;

- Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej;

- Muzyka kościelna.

dowiedz się więcej 

Wydział Instrumentalny:

- Instrumentalistyka. Specjalności: Lutnia, Skrzypce barokowe, Violone, Viola da gamba, Flet traverso, Flet prosty, Obój barokowy, Altówka, Kontrabas, Akordeon, Puzon, Waltornia, Perkusja, Puzon w zakresie muzyki jazzowej, Saksofon w zakresie muzyki jazzowej.

dowiedz się więcej 

Wydział Wokalno- Aktorski:

- Wokalistyka.   

dowiedz się więcej 

Uczelnia prowadzi także studia podyplomowe. Obejmują one grę na instrumencie, Kameralistykę, Wykonawstwo muzyki współczesnej, Muzykoterapię.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)