Modelowanie matematyczne i analiza danych
Uniwersytet Gdański
Pokaż
Studia matematyczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat.
Studia matematyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia matematyczne w Trójmieście w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna | stacjonarne | I stopnia |
Bioinformatyka | stacjonarne | I stopnia |
Matematyka | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Modelowanie matematyczne i analiza danych | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Kierunki matematyczne:
BEZPIECZEŃSTWO JĄDROWE I OCHRONA RADIOLOGICZNA
BIOINFORMATYKA
MATEMATYKA
Pokaż więcej
Aby móc zgłębiać zagadnienia królowej nauk, należy mocno się postarać i udowodnić, że jest się tego wart. Podczas konkursu świadectw należy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami, co oczywiste, z matematyki oraz języka obcego. Naturalnie, nie zaszkodzi błysnąć także z innych przedmiotów ścisłych, takich jak: fizyka, czy chemia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Gdańskiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 76,88 punktu na matematykę. W przypadku studiów na Uniwersytecie Gdańskim, kandydaci musieli przekroczyć próg 119,7 punktu na modelowanie matematyczne i analizę danych oraz 97 punktów na matematykę.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Matematyka to królowa nauk. Zatem chętnych do poznania jej oblicza jest wielu. Już dawno temu minęło przekonanie, że skończenie studiów z zakresu matematyki równa się wyłącznie nauczaniu jej w szkołach. Bystrzy matematycy witani są z otwartymi ramionami, a ich umiejętności są szanowane i wzbudzają podziw.
Studia matematyczne w Gdańsku prowadzą do, być może, nieobliczalnych sukcesów zawodowych. Studia matematyczne w Trójmieście prowadzone są na, przede wszystkim, na uczelniach publicznych, czyli Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Gdańskim.
Studenci mają sporo materiału do zgłębienia, a w gronie przedmiotów, które trzeba zaliczyć znajdują się, między innymi: matematyka dyskretna, algebra liniowa, topologia, rachunek prawdopodobieństwa, teoria opcji, czy procesy stochastyczne. A jaką można zdobyć pracę posiadając taką wiedzę i umiejętności?
Możliwości dla absolwentów studiów matematycznych jest wiele. Mogą odnaleźć się w firmach biotechnologicznych, czy informatycznych. Mogą pracować jako analitycy i statystycy. Mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze ICT i sektorze bankowym. Nie na darmo określa się ich mianem „biznesmanów XXI wieku”. William Rowan Hamilton, irlandzki matematyk powiedział niegdyś: „Matematyka może zniekształcać myśli, ale nigdy prostować.”
Niezależnie jakie mogą być konsekwencje zniekształcania myśli, warto to sprawdzić. Warto wybrać się na studia matematyczne w Gdańsku. Przeczytajcie jak wyglądają i co proponują.
Studia matematyczne we Trójmieście możemy podzielić w zależności od typu na:
To, ile będzie trwać kształcenie na uczelni wyższej, zależy od tego, jak uczelnię wybierzesz. Nauka I stopnia na uniwersytetach trwa na ogół trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Na politechnikach z kolei studenci podczas kształcenia I stopnia zdobywają wiedzę przez 3,5 roku (7 semestrów) i otrzymują tytuł inżyniera.
Po zakończeniu studiów I stopnia czas na kontynuację nauki. Studenci, którzy chcą dalej poszerzać swoją wiedzę z nauk chemicznych, kształcą się na studiach magisterskich, które również mogą się od siebie nieco różnić.
Osoby decydujące się na dalszą naukę na uniwersytetach będą zdobywać wiedzę przez 2 dwa lata. Studentów politechnik czeka półtora roku nauki. Studia magisterskie to czas dopracowania wiedzy i doszlifowania umiejętności oraz oczywiście przygotowania do obrony najważniejszej pracy dyplomowej.
Jeśli chcesz rozpocząć studia, musisz wybrać również tryb nauki. Masz do wyboru:
Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością w grupie kierunków chemicznych. Ma to związek z laboratoriami, które odbywają się podczas zajęć. Stanowią one bardzo ważną część podstawy programowej, przez co trudno byłoby je włączyć w plan studiów zaocznych. Studia stacjonarne w Trójmieście na państwowych uczelniach nie wiążą się z uiszczaniem dodatkowych opłat za czesne.
W grupie matematycznych studiów niestacjonarnych również znalazło się kilka kierunków studiów. To doby wybór dla osób, które chciałyby połączyć ze sobą różnorodne aktywności (np. pracę oraz naukę). Warto pamiętać jednak, że kształcenie niestacjonarne (zaoczne) jest odpłatne niezależnie, czy to oferta przygotowana przez uczelnię państwową czy prywatną.
czytaj dalej studia w Trójmieście
Jeśli matematyka uznawana jest za najtrudniejszy przedmiot w okresie nauki w szkole, to co można powiedzieć o studiach matematycznych? Jest to przestrzeń kształcenia, którą wybierają prawdziwi pasjonaci, sympatycy „królowej nauk”, którzy świetnie poruszają się po jej zagadnieniach i pragną opanować więcej umiejętności w jej zakresie. To wejście na zdecydowanie wyższy poziom matematycznego wtajemniczenia, a zatem bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że studia matematyczne w Trójmieście są trudne. Naturalnie, potwierdzeniem takiej opinii są programy kształcenia- rozbudowane, bogate, wypełnione przedmiotami, których część wydaje się wymagająca i skomplikowana. O jakie przedmioty chodzi? Studenci spotykają się między innymi z: analizą matematyczną, matematyką dyskretną, oprogramowaniem matematycznym, analizą szeregów czasowych czy wnioskowaniem statystycznym.
Uwielbiasz przedmioty ścisłe? Logiczne łamigłówki i wykresy nie budzą w tobie niepokoju? Chciałbyś znaleźć taki profil kształcenia, który współgrać będzie z twoimi zainteresowaniami? Wybierz w takim razie studia matematyczne w Trójmieście! Będą na ciebie czekać aż cztery różnorodne kierunki, które znalazły się w ofercie trójmiejskich ośrodków akademickich.
Wśród kierunków znajdziesz między innymi tradycyjną matematykę. Ten profil kształcenia charakteryzuje długa tradycja akademicka i wciąż cieszy się niegasnącą popularnością wśród absolwentów z umysłami ścisłymi. To jednak nie koniec! Uczelnie w Trójmieście idą z duchem czasu i przygotowały również bardziej nowoczesne pomysły.
Pokazują one, że współcześnie matematyka jest bardzo interdyscyplinarną dziedziną. Co to oznacza w praktyce? To, że zdobycze związane z królową nauk wykorzystywane są w niemal każdej nauce. Tę hybrydowość pokazują kierunki takie jak bezpieczeństwo jądrowe i ochrona informatyczna czy modelowanie matematyczne i analiza danych. Możesz mieć pewność, że studia w Trójmieście staną się dla ciebie gwarantem rzetelnej wiedzy!
Kierunki matematyczne w Trójmieście - rekrutacja 2024/2025
czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analizy danych, rachunkowości, statystyki, logiki. Absolwenci studiów matematycznych odnajdują się w pracy w administracji publicznej, ośrodkach naukowych, branży IT, instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych.
Uczelnie w Trójmieście, które mają w swojej ofercie studia matematyczne to dwa bardzo potężne ośrodki akademickie, które cieszą się uznaniem nie tylko na Wybrzeżu i w Polsce, lecz także w Europie. Jeśli je wybierzesz, to pamiętaj o tym, że każdą z tych szkół cechują najwyższe standardy nauczania. Nie będziesz się zatem musiał obawiać o jakość swojego wykształcenia.
Pierwsza z tych szkół to Uniwersytet Gdański, druga – Politechnika Gdańska. Zastanów się, która z tych uczelni lepiej odzwierciedli twoje intelektualne oczekiwania! Sprawdź, jakie kierunki możesz studiować na uniwersytecie, a jakie na politechnice, porównaj programy kształcenia, weź udział w dniach otwartych. Pamiętaj że studia pomiędzy poszczególnymi szkołami różnią się jeszcze czasem trwania.
Ukończenie nauki na I stopniu na uniwersytecie zagwarantuje ci tytuł licencjata, a na politechnice – inżyniera. Pamiętaj również o tym, że obie te uczelnie są państwowe. Jeśli wybierzesz studia stacjonarne, unikniesz opłat za czesne! Możesz mieć pewność, że wybierając studia matematyczne w Trójmieście, będziesz się kształcić na najlepszych uczelniach!
Gdzie studiować kierunki matematyczne w Trójmieście:
czytaj dalej studia w Trójmieście
Kierunki matematyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Trójmieście
czytaj dalej uczelnie publiczne w Trójmieście
Studia matematyczne cieszą się całkiem sporą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli je wybierasz, musi cię charakteryzować przede wszystkim łatwość w nauce przedmiotów ścisłych, a w szczególności – matematyki, czyli królowej nauk. Studia o tym profilu kształcenia cieszą się takim zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości, dziś bowiem specjaliści z tego obszaru poszukiwani są w potężnym sektorze bankowym, korporacyjnym czy przemysłowym.
Czy można jednak wybrać tuż po maturze taki kierunek studiów, który stanie się w przyszłości gwarantem dobrego zatrudnienia? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Zadbaj przede wszystkim o to, by wybrać taki kierunek kształcenia, który odzwierciedla twoje oczekiwania i zainteresowania.
Pamiętaj bowiem o tym, że studia matematyczne mogą bardzo różnić się między sobą. Inne pasje mają bowiem osoby, które wybierają interdyscyplinarny kierunek taki jak bioinformatyka, a jeszcze inne studenci modelowania matematycznego i analizy danych.
Oczywiście podczas wyboru kierunków, możesz również śledzić to, jak wygląda aktualny rynek pracy, jacy specjaliści są poszukiwani, jakie umiejętności najbardziej doceniane są przez pracodawców. Pamiętaj jednak w szczególności o tym, że największe znaczenie będzie mieć twoja pasja i wiara we własne możliwości – to one niejednokrotnie sprawiają, że będziesz wiedział, jak marzenie o atrakcyjnej pracy przekuć w rzeczywistość!
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:
czytaj dalej jakie studia wybrać
Pamiętaj, że podczas wyboru uczelni powinieneś kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami. Idealne szkoły wyższe bowiem nie istnieją. Możesz mieć jednak pewność, że niemal każda uczelnia w Trójmieście robi wszystko, by zapewnić swoim studentom jak najlepsze wykształcenie, które przekuje się w przyszłości w satysfakcjonującą pracę.
Prezentujemy tymczasem garść porad, dzięki którym będziesz mógł się wesprzeć podczas podejmowania tej ważnej decyzji:
Ten ostatni punkt jest niezwykle ważny, ponieważ to idealna okazja, by wybrany ośrodek akademicki poznać właściwie od kuchni. Dni otwarte sprzyjają rozmowom z wykładowcami, studentami, można zobaczyć sale wykładowe, zadać bezpośrednio wiele nurtujących pytań.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Dobrze wiemy, że liczby nie kłamią i przy ich użyciu można wiele wytłumaczyć. Oznacza to, że wiedza i umiejętności z zakresu matematyki mają wiele zastosowań i dzięki temu studia matematyczne w Trójmieście to studia z przyszłością. Absolwenci tych studiów przygotowani są do stosowania matematyki i narzędzi informatycznych w modelowaniu i analizie problemów z różnych dziedzin. Znajdują zatrudnienie nie tylko w szkolnictwie, w roli nauczyciela, ale również w firmach zajmujących się usługami z zakresu analizy danych, bankach i instytucjach finansowych, firmach IT tworzących oprogramowanie dla różnych instytucji, firmach energetycznych, firmach ubezpieczeniowych czy instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem publicznym. Matematyczne wykształcenie całkiem szeroko otwiera przestrzeń zawodowych możliwości, warto więc zaangażować się w naukę.
Trójmiasto to jeden z największych obszarów akademickich w Polsce. Tutaj bowiem znajdują się różnorodne ośrodki akademickie – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, które kształcą najlepszych specjalistów w wielu różnych dziedzin. Możesz mieć zatem pewność, że jeżeli zdecydujesz się na studia w Trójmieście, kształcić się będziesz pod okiem najlepszych specjalistów.
Dlaczego jednak warto wybrać studia matematyczne w Trójmieście? Przede wszystkim dlatego, że czekać na ciebie będzie bardzo bogata oferta kierunkowa, która zagwarantuje ci wykształcenie dostosowane do twoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Uczelnie w stolicy dbają o najwyższe standardy nauczania, dzięki którym możesz mieć pewność, że jako absolwent kierunków matematycznych będziesz mógł szybko znaleźć satysfakcjonującą pracę.
Dodatkowo ośrodki akademickie na wybrzeżu nieustannie aktualizują swoje oferty dydaktyczne, które odzwierciedlają współczesne zapotrzebowanie na specjalistów z danego obszaru. Trójmiasto jest przyjazne dla studentów także pod wieloma innymi względami. Będziesz mógł tutaj rozpocząć różnorodne praktyki i staże, dzięki którym szybko wyspecjalizujesz swoją wiedzę i zadbasz o doświadczenie – dziś tak bardzo doceniane przez pracodawców.
Oczywiście warto pamiętać o tym, że w trakcie studiów nie samą nauką człowiek żyje! Gdańsk to miasto tętniące życiem, w którym znajduje się bogactwo klubów, restauracji, kin i kawiarni. Po długich godzinach żmudnej nauki i wielu rozwiązanych zadaniach matematycznych na pewno uda ci się wygospodarować czas na przyjemności!
Studia w Trójmieście cechuje duża dynamiczność. Gdańsk to miasto, które tętni życiem, ale to sprawia, że młodzi ludzie dość szybko dostaną odpowiednie przygotowanie – także to mentalne, które pozwoli na szybkie odnalezienie się na rynku pracy. Jeśli nie wiesz, czy warto rozpocząć studia w Trójmieście, sprawdź co na ten temat sądzą inni studenci. Nie bój się podejmować odważnych decyzji, dzięki którym odnajdziesz się w przyszłości w jednym z wybranych zawodów matematycznych!
Minęły już czasy, kiedy absolwenci studiów matematycznych niemal od razu decydowali się na wykonywanie jednego zawodu, zawodu nauczyciela. Obecnie, możliwości zawodowych jest znacznie więcej, a w dodatku wiążą się ze znacznie wyższymi wynagrodzeniami. Ci, którzy kochają liczby mogą tę miłość połączyć z zainteresowaniami biznesem.
W taki sposób łatwo zostać analitykiem rynku, czyli osobą która obserwuje otoczenie biznesowe, analizuje konkurencje, punkty przewagi, szacuje trendy. Na podstawie danych zebranych przez analityka podejmuje się dalsze decyzje biznesowe.
Analitycy rynku mogą pracować zarówno dla określonej firmy, jak i w ramach firm outsourcingowych. Kolejną opcją zawodową dla absolwentów studiów matematycznych jest zostanie tzw. quantem. Kto to taki? Specjalista zajmujący się wyceną i zabezpieczeniem praw pochodnych oraz przewidywaniem ruchów rynków papierów wartościowych.
Inną drogą zawodową może być podjęcie pracy jako statystyk, a jest to osoba, której zadaniem jest analizowanie i opracowanie wstępnych danych przy pomocy programów komputerowych. Naturalnie, pracy dla zdolnych matematyków jest więcej, gdyż rynek korzystający z ich usług z każdym rokiem rośnie. Poza tym, oprócz pracy w firmie czy korporacji, matematyk może założyć własną działalność gospodarczą. Wykształcenie bez wątpienia pomaga.
Biznesplan nie stanowi dla niego problemu, a możliwości finansowania firmy zna niemal na pamięć. Rynek pracy coraz szerzej otwiera się na absolwentów studiów matematycznych. To jeden z ważniejszych argumentów stojących za wyborem właśnie takiego kształcenia.
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej:
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki:
Matematyka. Specjalności: Matematyka, Matematyka nauczycielska, Matematyka ekonomiczna, Matematyka teoretyczna, Matematyka stosowana, Matematyka finansowa.
W Gdyni, w Wyższej Szkole Bankowej, można podjąć studia podyplomowe z dziedziny matematyki, na kierunku: Nauczanie matematyki z elementami informatyki.
TEMATY POWIĄZANE |
Studia na Uniwersytecie Gdańskim