Mechatronika

Mechatronika

19.03.2024

Mechatronika – Politechnika Poznańska rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku mechatronika na Politechnice Poznańskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku mechatronika w PUT
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnymSpecyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Progi punktowe na kierunek mechatronika - Politechnika Poznańska

Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek mechatronika musieli uzyskać co najmniej 673 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Poznańska

Program studiów i przedmioty

Mechatronika główne przedmioty:

  • matematyka
  • materiałoznawstwo
  • metalurgia i odlewnictwo
  • obróbka plastyczna
  • fizyka
  • podstawy automatyki
  • projektowanie układów elektronicznych
  • technologia i organizacja montażu
  • napędy urządzeń mechatronicznych
  • automatyzacja
  • wytrzymałość materiałów
  • mechanika techniczna

 

Politechnika Poznańska to istotny punkt na edukacyjnej mapie Wielkopolski. Szeroka oferta dydaktyczna przyciąga liczne grono kandydatów, którzy mogą studiować, między innymi, Mechatronikę, prowadzoną na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Mechatronika na Politechnice Poznańskiej zakłada pozyskanie wiedzy, będącej połączeniem mechaniki, elektroniki i informatyki. Studenci poznają obszary mechaniki, elektrotechniki, elektroniki, technik informatycznych i automatyki, a także przygotowują się do projektowania i eksploatowania urządzeń elektromechanicznych, które wyposażone są w mikrokomputerowe układy sterowania. Mechatronika na Politechnice Poznańskiej to także zdobywanie umiejętności konstruowania urządzeń stosowanych między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, aparatury medycznej i rehabilitacyjnej.

Plan zajęć zawiera takie przedmioty jak: matematyka, podstawy automatyki, projektowanie układów elektronicznych, technologia i organizacja montażu, napędy urządzeń mechatronicznych, automatyzacja, wytrzymałość materiałów, mechanika techniczna, elektronika analogowa i cyfrowa, programowanie mikroprocesorów, obróbka cieplna i spawalnictwo, mikronapędy, przetwórstwo tworzyw sztucznych, hydraulika i pneumatyka. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Mechatroniki na Politechnice Poznańskiej będą mogli wykorzystać w zakładach zajmujących się konstruowaniem, wytwarzaniem oraz eksploatacją maszyn i urządzeń precyzyjnych, przedsiębiorstwach automatyzujących procesy wytwarzania, zakładach produkcyjnych, jednostkach, które wytwarzają i eksploatują sprzęt medyczny i laboratoryjny.

 

Opinie

Wybór odpowiedniej uczelni nierzadko sprawia kandydatom niemałe kłopoty. Startujący na studia porównują oferty dydaktyczne, sprawdzają siatkę zajęć, przeglądają wybór specjalności. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Mikołaj, student Mechatroniki mówi:

„Politechnika Poznańska to uczelnia dla ludzi ciekawych świata, techniki, nauki. To taka miejsce, w którym spotykają się ludzie pełni pasji i fajnych zainteresowań. Zarówno w gronie studentów, jak i w gronie wykładowców.”

 

Gdzie studiować mechatronikę na Politechnice Poznańskiej

Studia na kierunku mechatronika prowadzone są przez Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej zlokalizowany przy ul. Piotrowo 3 w Poznaniu.

Kontakt:

tel. 61 665 2360

www.dmef.put.poznan.pl

Mechatronika Politechnika Poznańska limity miejsc - rekrutacja 2023/2024

  • studia stacjonarne I stopnia: 130
  • studia stacjonarne II stopnia: 45
  • studia niestacjonarne I stopnia: 70
  • studia niestacjonarne II stopnia: 30

 

Mechatronika Politechnika Poznańska ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

  • studia stacjonarne: bezpłatne
  • studia niestacjonarne: 6800 zł

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

 

STUDIA W POZNANIU - ważne informacje

Kierunki studiów w Poznaniu

Studia w Poznaniu

 

 

MECHATRONIKA - ważne informacje

Mechatronika studia Poznań

Mechatronika studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Mechatronikę na Politechnice Poznańskiej:

Absolwent Mechatroniki na Politechnice Poznańskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • projektowania i implementacji układów sterowania, automatyki i robotyki oraz automatycznej regulacji w technice,
  • opisu i rozumienia istoty działania oraz budowy złożonych, zintegrowanych układów mechaniczno- elektroniczno- informatycznych,
  • rozwiązywania problemów technicznych w oparciu o prawa mechaniki oraz wykonywania analiz wytrzymałościowych elementów maszyn i urządzeń mechatronicznych,
  • odwzorowania i wymiarowania elementów maszyn,
  • planowania nadzorowania zadań obsługowych dla zapewnienia niezawodnej eksploatacji maszyn i urządzeń,
  • inżynierii wytwarzania,
  • projektowania i analizy elektrycznych układów napędowych oraz układów sterowania maszyn i urządzeń mechatronicznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Mechatronika:

Absolwent kierunku Mechatronika na Politechnice Poznańskiej może znaleźć zatrudnienie w:

  • zakładach zajmujących się konstruowaniem, wytwarzaniem oraz eksploatacją maszyn i urządzeń precyzyjnych,
  • przedsiębiorstwach automatyzujących procesy wytwarzania,
  • zakładach produkcyjnych,
  • jednostkach, które wytwarzają i eksploatują sprzęt medyczny i laboratoryjny.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Na studia drugiego stopnia mogą zgłaszać się kandydaci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia z tytułem zawodowym inżynier, posiadają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne określone efektami uczenia się dla danego kierunku na poziomie pierwszego stopnia studiów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

HARMONOGRAM REKRUTACJI+

Rekrutacja na Politechnikę Poznańską rozpoczyna się zazwyczaj późną wiosną, na przełomie maja i czerwca. Wtedy to wszyscy kandydaci zakładają indywidualne konta w specjalnym internetowym systemie rekrutacyjnym, którzy służy zarówno do ubiegania się o przyjęcia na studia, jak i otrzymywania najświeższych informacji o przebiegu postępowania kwalifikacyjnego.

Aby prawidłowo podejść do rekrutacji należy założyć wspomniane konto, uzupełnić niezbędne dane osobowe, wpisać uzyskane wyniki maturalne, a także dokonać wymaganej opłaty rekrutacyjnej. Wszystkie elementy, które składają się na postępowanie kwalifikacyjne nie wymagają wychodzenia z domu. Nie oznacza to jednak tego, iż możemy pozwolić sobie na niedokładność, opieszałość albo spóźnienia.

Wszystkie rekrutacyjne polecenia należy wykonywać w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie zostaniemy skreśleni z listy osób starających się o przyjęcie w poczet studentów Politechniki Poznańskiej.

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

DOKUMENTY REKRUTACYJNE+

W odpowiednim czasie zostaniemy poinformowani o tym, iż nadszedł czas złożenia dokumentów rekrutacyjnych. Musimy zebrać je w jeden pakiet i włożyć do białej, wiązanej teczki. Dokumenty rekrutacyjne możemy złożyć osobiście, bądź za pośrednictwem osoby trzeciej, a nawet przesłać pocztą na odpowiedni adres. Istotne jest tylko to, aby zrobić to w wyznaczonym terminie. Nasza teczka musi zawierać następujące dokumenty ...

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

OPŁATY REKRUTACYJNE+

Opłatę rekrutacyjną wnosi się już na początku postępowania kwalifikacyjnego, ponieważ rozumiana jest ona jako bilet wstępu do procesu rekrutacji. Wszelakie informacje, w tym kwotę jaką musi uiścić oraz na jakie konto bankowe, otrzymamy w naszym profilu w internetowym systemie rekrutacyjnym. Oczywiście, także tutaj musimy pamiętać o obowiązujących terminach. Wszelakie spóźnienia, albo brak wniesionej opłaty nie będą usprawiedliwiane, a w konsekwencji przestaniemy być brani pod uwagę w kontekście przyszłych studentów.

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

PRZEDMIOTY KWALIFIKACYJNE+

Kandydaci na studia na kierunku mechatronika w Politechnice Poznańskiej w rekrutacji 2024/2025 muszą przedstawić wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Ponadto brany pod uwagę jest również wynik z maksymalnie dwóch dodatkowych przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka. Kandydaci na ten kierunek zamiast przedmiotu dodatkowego mogą przedstawić wynik z egzaminu zawodowego lub z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe kandydata.

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

PRZELICZNIK PUNKTÓW KWALIFIKACYJNYCH+

Czym jest przelicznik punktów kwalifikacyjnych? W każdej uczelni może posiadać on inne oblicze, natomiast na Politechnice Poznańskiej jest on tzw. wzorem rankingowym. Dokładnie rzecz ujmując jest to specjalny wzór matematyczny, dzięki któremu jesteśmy w stanie obliczyć punkty, dzięki którym dostaniemy się na studia. Aby uzyskać prawidłowy wynik należy postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi na stronie internetowej Politechniki Poznańskiej.

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

OLIMPIADY ORAZ KONKURSY+

Uczestnictwo w różnorodnych olimpiadach i konkursach posiada wyłącznie zalety. Poszerzamy wiadomości, rozwijamy umiejętności, a w przypadku sukcesów możemy ułatwić sobie drogę na studia. W procesie kwalifikacyjnym na Mechatronikę brane pod uwagę są następujące konkursy i olimpiady ...

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

Komentarze (0)