Budownictwo kolejowe to propozycja kształcenia, stanowiąca odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie projektowania, budowania oraz utrzymywania linii kolejowych. Osoby wybierające tę ścieżkę edukacyjną uczestniczą w zajęciach, które poświęcone są między innymi: zarządzaniu ruchem kolejowym, transportowi kolejowemu, technologii robót, mechanizacji robót budowlanych czy projektowaniu linii i stacji kolejowych. Ponadto, poruszają się po zagadnieniach: optymalizacji i modernizacji dróg kolejowych, obliczeń wytrzymałości toru i podtorza, kształtowania układów torowych stacji oraz inżynierii ruchu kolejowego.
Studenci Budownictwa kolejowego zdobywają specjalistyczną wiedzę i uczą się, w jaki sposób wykorzystywać ją w praktycznym działaniu. Rozwijają umiejętności w zakresie: projektowania konstrukcji dróg szynowych, projektowania obiektów inżynieryjnych z uwzględnieniem specyfiki ruchu kolejowego, prowadzenia procesów budowy i remontów czy rozwiązywania problemów związanych z kwestią sterowania ruchem.
Budownictwo kolejowe to ścieżka kształcenia, która pozwala pozyskać wiedzę i umiejętności, dzięki którym można znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych, administracji kolejowej, przedsiębiorstwach zarządzających komunikacją miejską, jak również w firmach zajmujących się produkcją nowoczesnego taboru kolejowego.