Finanse i rachunkowość w Trójmieście to interdyscyplinarnie tworzony kierunek studiów, który odpowiada na potrzeby rynku gospodarczego i rynku pracy. Zajęcia prowadzone są przez teoretyków i praktyków zajmujących się finansami i rachunkowością. Studenci mają okazję wybrać specjalizację, która pozwoli zdobyć potrzebne do pracy kompetencje. Nabywają lub rozwijają predyspozycje językowe, zwłaszcza w zakresie języka obcego branżowego (najczęściej angielskiego), który ułatwia zatrudnienie w międzynarodowych firmach.
Finanse i rachunkowść należą do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2023/2024 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane były przez ponad 13,2 tys. kandydatów (o 187 mniej niż rok wcześniej).
Finanse i rachunkowość - rekrutacja na uczelnie w Trójmieście:
sprawdź rekrutacja na studia w Trójmieście
Jakie przedmioty liczą się na finansach i rachunkowości w Trójmieście
W procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku finanse i rachunkowość pod uwagę brane są głównie matematyka oraz język obcy nowożytny. To właśnie wiedza z tych dwóch przedmiotów jest kluczowa na tym kierunku studiów. Ponadto, kandydaci mogą dokonać wyboru jednego przedmiotu spośród: geografia, historia, informatyka, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Im wyższe wyniki maturalne, tym większa szansa dostanie się na wymarzone studia. Dlatego tak istotne jest, aby uczniowie szkół średnich podejmowali świadome decyzje już na etapie wyboru rozszerzeń, a w konsekwencji przy wyborze przedmiotów maturalnych. Kluczem do sukcesu i dostania się na ten kierunek jest otrzymanie jak najwyższych wyników z matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Limity miejsc
Uczelnie w Trójmieście, które oferują finanse i rachunkowość, podobnie jak na innych kierunkach studiów, ustalają limit miejsc. W przypadku Uniwersytetu Gdańskiego jest ich to 150.
Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci finanse i rachunkowość w Trójmieście? Rekrutacja na uczelnie w Trójmieście opiera się na konkursie świadectw.
Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na finanse i rachunkowość w Trójmieście, to m.in.: geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Limity miejsc na kierunku finanse i rachunkowość w Trójmieście:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
czytaj dalej
Kiedy wyniki rekrutacji
Po zarejestrowaniu się na finanse i rachunkowość w Trójmieście kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na poszczególnych uczelniach w Trójmieście?
Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych na finanse i rachunkowość w Trójmieście, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. Gdzie można znaleźć wyniki?
Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na finanse i rachunkowość w Trójmieście będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).W systemie IRK można również znaleźć takie informacje jak, uzyskana ilość punktów, zajęte miejsce, czy nawet ilość chętnych jaka przypadała na jedno miejsce.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
-
Uniwersytet Gdański: lipiec 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Po ogłoszeniu wyników na finanse i rachunkowość w Trójmieście, kandydaci będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na uczelnie w Trójmieście?
Kandydaci na finanse i rachunkowość muszą złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Istnieje również opcja wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – liczy się wtedy data nadania listu.
Kandydaci na finanse i rachunkowość w Trójmieście powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne.
Jakie dokumenty należy zabrać? Są to m.in. m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.
Więcej informacji na temat dokumentów i rekrutacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na finanse i rachunkowość w Trójmieście muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
W jakim terminie należy złożyć dokumenty na kierunek finanse i rachunkowość w Trójmieście? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni.
W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
-
Uniwersytet Gdański: lipiec 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Gdzie warto studiować Finanse i rachunkowość?
Kandydaci na studia w Trójmieście, którzy pragną kształcić się w obszarze finansów i rachunkowości otrzymują szeroką paletę wyboru. Wśród uczelni, które oferują studia figuruje między innymi uczelnia publiczna, za wyborem której przemawia fakt, że stacjonarna forma nauczania jest formą bezpłatną.
Finanse i rachunkowość studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Trójmieście:
diowiedz się więcej
W Trójmieście, czyli w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, funkcjonują także uczelnie niepubliczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów, ponieważ oferują wysoką jakość praktycznego kształcenia. O czym należy pamiętać decydując się na jedną z nich? O tym, że w uczelni niepublicznej każda forma kształcenia jest odpłatna.
Finanse i rachunkowość studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Trójmieście:
-
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
-
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
-
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
-
Uniwersytet WSB Merito w Gdyni
dowiedz się więcej