Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelni program kształcenia może różnić się w zakresie proponowanych przedmiotów oraz specjalizacji. Studenci uczęszczają na najważniejsze przedmioty, które umożliwią zdobycie interdyscyplinarnego wykształcenia oraz rozwinięcie potrzebnych do pracy umiejętności odnoszących się do projektowania, kierowania wykonawstwem i utrzymywania podstawowych obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego.
Studenci uczęszczają na przedmioty związane z materiałami budowlanymi, zasadami produkcji przemysłowej i technologii wykonywania wyrobów i elementów budowlanych. Studenci mają szansę rozwinąć predyspozycje manualne, graficzne, a także kompetencje kierownicze.
W programie studiów na kierunku Budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku budownictwo to kierunek inżynierski, który skupia się na nauczaniu studentów m.in. zasad projektowania, konstrukcji i zarządzania różnego rodzaju budynkami, jak również infrastrukturą miejską i drogową. Podczas studiów studenci zdobywają wiedzę w zakresie np. matematyki, fizyki, chemii, geologii, geotechniki, materiałoznawstwa, teorii konstrukcji i projektowania, jak również ekonomii i zarządzania w budownictwie. Program studiów obejmuje również zagadnienia związane m.in. z bezpieczeństwem i ochroną środowiska w trakcie realizacji projektów budowlanych.
Część zajęć to zajęcia teoretyczne, w których studenci poznają podstawy projektowania i konstrukcji budynków oraz inne zagadnienia teoretyczne. Jednak dużą część zajęć stanowią również ćwiczenia laboratoryjne oraz praktyczne, w których studenci uczą się projektować i konstruować różnego rodzaju elementy budowlane, a także zdobywają umiejętności praktyczne, takie jak budowa fundamentów, murów, pokryć dachowych, czy instalacji sanitarnych i elektrycznych.
Absolwenci kierunku budownictwo znajdują zatrudnienie w branży budowlanej, jako np. projektanci, inżynierowie budowlani, kierownicy budowy, a także w przedsiębiorstwach wykonujących usługi budowlane, w administracji publicznej oraz w instytucjach naukowych i badawczych. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów mogą m.in. prowadzić własną działalność gospodarczą lub kontynuować prace badawcze w zakresie budownictwa.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku budownictwo w Poznaniu?
Studia na kierunku Budownictwo w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku lub 4,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia).
Sprawdź
Jakie są specjalności na budownictwie w Poznaniu
Współczesne studia z budownictwa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek budownictwo w Poznaniu
Nauki ścisłe nie mogą być obce kandydatom, wybierającym się na studia z budownictwa. Warto mieć wypracowane podstawy z fizyki i matematyki, które są kluczowe na tym kierunku. Najlepiej do tych studiów przygotuje nauka w liceum ogólnokształcącym o profilu matematyczno-fizycznym. Dobra znajomość obu tych dziedzin, będzie kluczowa do zrozumienia zagadnień związanych z budownictwem.
Problemu z odnalezieniem się na studiach z budownictwa w Poznaniu, nie powinni mieć absolwenci techników budowlanych. Osoby po tych szkołach wiedzą jak wykorzystać wiedzę z fizyki i matematyki w praktyce oraz mają wypracowane podstawy budownictwa, potwierdzone tytułem technika.
Sprawdź
Czy studia na kierunku budownictwo w Poznaniu są trudne
Kandydaci na budownictwo nie mogą mieć problemu z matematyką i fuzyką. Jest to kierunek stworzony dla umysłów ścisłych, który łączy praktyczne aspekty budownictwa z jej podstawami teoretycznymi. Wymagający może okazać się obszerny charakter studiów, które kształcą z podstaw m.in. geodezji, geologii czy geotechniki.
Studenci budownictwa muszą odnajdywać się w nowoczesnych technologiach. Praca z komputerem to nieodłączny element pracy jako inżynier budownictwa. Budownictwo to wymagający kierunek, który opiera się nie tylko na wiedzy technicznej. Dobrą cechą u kandydatów na te studia może okazać się wyobraźnia i kreatywność, które często pomagają w rozwiązywaniu problemów projektowych.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na budownictwie w Poznaniu
Ścisły charakter studiów z budownictwa sprawia, że kierunek ten często wymieniany jest wśród bradzo wymagających. Nie inaczej jest w przypadku studiów w Poznaniu. Podstawą tego kierunku jest matematyka, która w programie nauczania obecna jest przez kilka semestrów, pod różnymi postaciami.
Poza "królową nauk" do najtrudniejszych przedmiotów można zaliczyć przedmioty skupiające się na mechanice budowli i gruntów oraz wytrzymałości materiałów. Wśród wymagających zajęć studenci wymieniają także te związane z projektowaniem konstrukcji. Warto jednak podkreślić, że poziom trudności przedmiotów zależy od indywidualnch predyspozycji i zainteresowań studentów.
Czy studia na kierunku budownictwo w Poznaniu to studia z przyszłością
Budownictwo jest niezbędne do życia. Specjaliści z tej dziedziny tworzą konstrukcje, które stają się miejscami naszego codzinnego funkcjonowania, jak domy, biura, sklepy, kościoły czy dworce. Inżynierowie po tym kierunku mają pewną przyszłość, bo nowe budynki cały czas będą powstawały, bądź zastępowały będą stare konstrukcje.
Budownictwo to kierunek, które wiąże się ze stałym rozwojem. Nowe materiały, sposoby łączenia czy innowacje konstrukcyjne napędzają tę branżę i pozwalają na budowanie trwałych budynków w krótszym czasie. Przyszłość zapewnia także dynamiczny rozwój sektora budowlanego. Inwestycje infrastrukturalne oraz programy mieszkaniowe sprawiają, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów budownictwa jest jeszcze większe.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na budownictwo w Poznaniu
Budownictwo jest co roku wymieniane wśród najczęściej wybieranych kierunków na Politechnice Poznańskiej. Duże zainteresowanie przekłada się na wysokie wymagania rekrutacyjne. Kluczem do sukcesu może okazać się matematyka. To ona ma największą wagę w przeliczniku punktów. Należy jednak pamiętać, żeby przyłożyć się do egzaminu zarówno z podstawy, jak i rozszerzenia, bo oba te wyniki wliczają się do punktacji.
Umysły, które chłoną nie tylko matematykę, ale też inne przedmioty ścisłe nie powinny mieć problemu z dostaniem się na budownictwo. Aby zwiększyć swoje szanse, warto dobrze przemyśleć wybór przedmiotu dodatkowego.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku budownictwo w Poznaniu jest matematyka
Matematyka to dziedzina, na której opartych jest wiele kierunków inżynieryjnych. Tak samo jest w przypadku studiów z budownictwa w Poznaniu. Studenci w zajęciach z matematyki uczestniczą na przestrzeni kilku semestrów. W trakcie zajęć zagłębiają się m.in. w analizę matematyczną, algebrę liniową, czy geometrię analityczną.
Matematyka wielokrotnie jest też elemetem składowym innych przedmiotów. Odnajdywanie się w liczbach i dobra znajomość tej dziedziny ułatwia rozwiązywanie złożonych problemów inżynieryjnych. Matematyka związana jest nawet z rysunkiem technicznym. Królowa nauk wykorzystywana jest najczęściej w projektowaniu, czy analizie struktur budowlanych.
Czy warto iść na Budownictwo?
Budownictwo to idealna propozycja dla osób kreatywnych, które pragną pozyskać wykształcenie, które zawsze będzie modne i przyszłościowe. Podczas studiów można zapoznać się ze wszystkimi aspektami budownictwa i ich podstawami teoretycznymi, a także zaznajomić się z najnowszymi osiągnięciami techniki w dziedzinie budownictwa.
Sprawdź czy warto iść na studia