Studia psychologiczne w Zielonej Górze możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Dzienny tryb kształcenia pozwala na zrealizowanie wszelkich niezbędnych przedmiotów i odbycie wielu godzin praktyki zawodowej. Studia stacjonarne wiążą się także z systematyczną nauką i regularnymi spotkaniami.
Program kształcenia nastawiony jest na przygotowanie pedagogiczno-socjologiczno-psychologiczne. Siatka zajęć obfituje w przedmioty, które poruszają niezwykle trudną, niejednokrotnie nieprzyjemną tematykę. Nie brakuje także wiadomości z zakresu prawa. Wśród najważniejszych zajęć będziesz realizował na przykład:
-
podstawy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
-
psychologiczne problemy kariery zawodowej i doradztwa zawodowego,
-
psychologiczne aspekty wspomagania rozwoju,
-
diagnozę i terapię ofiar przemocy seksualnej,
-
psychologię ekonomiczną,
-
metodologię badań psychologicznych ze statystyką
-
i wiele innych.
Kierunek psychologia w Zielonej Górze przewiduje także szereg ciekawych specjalności takich jak: psychologia zdrowia seksualnego, psychologia edukacyjna i wychowawcza czy psychologia kliniczna. Warto zaznaczyć, że utworzenie danej specjalności zależy od zainteresowań studentów. Uczelnie w Zielonej Górze starają się na bieżąco uzupełniać aktualne propozycje specjalizacyjne. Pełen wykaz profili kierunkowych znajdziesz na stronach internetowych.
Absolwenci studiów psychologicznych zdobywają rzetelnie opracowaną wiedzę psychologiczną i rozwijają umiejętności, które są niezwykle cenne podczas prowadzenia badań i działań diagnostycznych, rozwijają także zdolności analityczne, które pozwalają stawiać hipotezy, pomagają planować i prowadzić badania naukowe, a ich wyniki konsultować z wymaganiami, które odnoszą się do standardów etycznych figurujących w Kodeksie Etycznym Psychologa.
1. Dla kogo ten kierunek?
Virginia Satir mawiała: „Życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie jak jest. Sposób, w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę". Czasem trudno poradzić sobie z sytuacjami, które się nam przytrafiają, a co ważniejsze z chorobami, do których doprowadzają. Współczesne społeczeństwo coraz częściej cierpi na choroby dwubiegunowe, depresje, alkoholizm, nerwice natręctw, nerwice lękowe, zaburzenia osobowości, ADHD... przykładów jest mnóstwo, a choroby psychiczne coraz częściej uznawane są za choroby cywilizacyjne. By się z nimi uporać, niejednokrotnie potrzebujemy pomocy specjalisty.
Idealni kandydaci na studia psychologiczne w Zielonej Górze to osoby empatyczne i komunikatywne, które nie boją się kontaktu z drugim człowiekiem i potrafią go wysłuchać. Warto, żeby w obrębie Twoich zainteresowań znajdowały się kwestie psychologiczne, sposób działania psychiki człowieka jako jednostki i społeczeństwa jako grupy. Dodatkowym atutem będzie odporność na stres.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku psychologia w Zielonej Górze realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają pięć lat.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia psychologiczne w Zielonej Górze możesz realizować na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Interdyscyplinarny kierunek studiów realizowany w sposób jednolity stara się wykreować najlepszych specjalistów w zakresie psychologii.
4. Praca po studiach
Kierunek psychologia w Zielonej Górze przygotowuje swoich studentów do pracy w różnych placówkach, na przykład w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w ośrodkach leczenia uzależnień, w ośrodkach badawczych i naukowych, w sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych i hospicjach i tym podobne. Wybór placówki zależy od realizowanej specjalności.
Absolwenci studiów psychologicznych szczycą się umiejętnością diagnozowania problemów psychologicznych zarówno u jednostek, jak i grup środowiskowych, również analizują wyniki diagnoz, a także planują i prowadzą badania naukowego. Mogą w sposób teoretyczny i praktycznych prowadzić działania badawcze również w grupie, a zakładając własną działalność gospodarczą udzielają pomocy psychologicznej w zakresie różnego rodzaju problemów.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia obfituje w przedmioty humanistyczne i społeczne, które koncentrują się na działaniu jednostki i grupy oraz próbują stwierdzić sposób ich działania i jego znaczenie. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: socjologia, pedagogika dla psychologów, psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia, prawne aspekty pracy psychologa, psychologia różnic indywidualnych, podstawy seksuologii, wprowadzenie do psychologii edukacyjnej i wychowawczej i wiele innych. Przedmioty są zarówno obligatoryjne, jak i obieralne, tak, by każdy mógł dokształcać się również w dziedzinie, która najbardziej go interesuje.
W programie studiów na kierunku psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
socjologia
-
pedagogika dla psychologów
-
psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia
-
prawne aspekty pracy psychologa
-
psychologia różnic indywidualnych