Studia psychologiczne pozwalają na nabycie kwalifikacji psychologicznych, a zatem konceptualnych, praktycznych i społecznych. To zbiór wiedzy o ludzkiej naturze, która coraz częściej wzbogacana jest o elementy związane z zarządzaniem, biznesem, zdrowiem, czy sportem.
Co zrozumiałe, bardzo istotnym elementem kształcenia jest rozwijanie umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, organizowania własnego i zespołowego środowiska pracy, opracowywania projektów badawczych.
Złożoność otwiera zatem wiele możliwości zatrudnienia. Absolwenci studiów psychologicznych mogą pracować między innymi w poradniach, szkolnictwie, służbie zdrowia, ośrodkach penitencjarnych, mediach, sądownictwie, działach HR, klubach sportowych.
Człowiek, od początku istnienia świata stanowi najciekawszy przedmiot nauki i badań. Dzisiaj, choć sposobów dotarcia do fundamentów ludzkich emocji i zachowania jest niemal bezliku, to i tak niektórzy postrzegają psychologię jako dziedzinę, która owiana jest lekką tajemnicą. Co warte podkreślenia, chętnych do odkrycia tych tajemnic nie brakuje, a studia psychologiczne należą do najczęściej wybieranych.
Studia psychologiczne wyodrębniają się pośród innych ofert dydaktycznych nie tylko ze względu na problematykę, jaką poruszają, ale i czystą strukturę.
Studia psychologiczne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Już na początku należy zaznaczyć, że studia psychologiczne skierowane są do osób o konkretnych cechach i podjęcie nauki bez posiadania w sobie takich uczuć jak empatia i takich umiejętności jak wsłuchiwanie się w drugiego człowieka jest oczywiście możliwe, ale mija się z celem i głównymi założeniami tej dyscypliny.
Studia nastawione są na kształcenie o charakterze ogólnym z uwzględnieniem kwestii związanych z wyjaśnianiem zachowania, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i szerszym, społecznym. Jeśli w przypadku innych obszarów kształcenia można mówić o przebiegającym procesie, tak w stosunku do studiów psychologicznych takie określenie wcale nie pasuje jak ulał.
Studia psychologiczne to swego rodzaju podróż. Podróż przez człowieka. Porównując programy nauczania, można wywnioskować, iż podstawa we wszystkich jest identyczna. Studenci rozpoczynają naukę od wstępu do psychologii, by potem zaznajamiać się z takimi zagadnieniami jak:
-
metodologia badań psychologicznych,
-
biologiczne mechanizmy zachowania,
-
podstawowe umiejętności psychologiczne,
-
logika i filozofia.
Kolejnym krokiem kształcenia są:
-
psychologia procesów poznawczych,
-
psychologia uczenia się i pamięci,
-
psychometria,
-
psychologia rozwoju człowieka.
Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że studia psychologiczne zaczynają się krótkim słowem wstępu, aby niemal po chwili wypłynąć na szerokie wody tej dziedziny. A potwierdzeniem tego są oferowane specjalności. Studenci, w zależności od uczelni, mogą wybrać:
Psychologię wspierania rozwoju i efektywnego funkcjonowania człowieka,
-
Psychologię zdrowia,
-
Psychologię kliniczną,
-
Psychologię w biznesie,
-
Psychologię sądową.
Omawiając studia psychologiczne należy wspomnieć o kierunku kształcenia, który zyskuje coraz większą popularność- Kognitywistyce, która funkcjonuje na pograniczu psychologii poznawczej, filozofii umysłu, neurobiologii, lingwistyki. W przeciwieństwie do Psychologii można ją zgłębiać wedle podziału na pierwszy i drugi stopień.
Liczba kandydatów na kierunek psychologia (studia jednolite magisterskie - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
psychologia:
-
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 850
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Filozoficzny): 1598 kandydatów
-
Uniwersytet Łódzki: 1514
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 2194
-
Uniwersytet Szczeciński: 868
-
Uniwersytet Warszawski: 2742
-
Uniwersytet Wrocławski: 2714
-
Uniwersytet Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie: 1403
Popularne uczelnie gdzie można studiować kierunki psychologiczne