Biologia stosowana to kierunek skrojony na miarę zainteresowań wielu świeżo upieczonych maturzystów oraz potrzeb współczesnych pracodawców. Są to studia, których głównym celem jest wyposażenie studentów w szeroką wiedzę i umiejętności dotyczące ogólnych zagadnień biologii, chemii, fizyki oraz nauk pokrewnych, opartych na dziedzinach matematyczno-przyrodniczych.
Umiejętności praktyczne, które mają szczególne znaczenie w perspektywie podjęcia pracy zawodowej w przyszłości, nabędziesz w odpowiednio wyposażonych pracowniach oraz podczas praktyk studenckich. Interdyscyplinarność biologii stosowanej, a także zastosowanie jej w wielu pokrewnych dziedzinach są niewątpliwymi atutami tego kierunku.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biologia stosowana możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia pierwszego stopnia na kierunku biologia stosowana są adresowane do osób chcących rozpocząć kształcenie na tym kierunku. Trwają one sześć semestrów, czyli trzy lata i zostają zwieńczone uzyskaniem przez absolwentów dyplomu z tytułem licencjata. Następnie mogą oni kontynuować pogłębianie posiadanej już wiedzy i zdobywać całkiem nowe kompetencje na studiach magisterskich drugiego stopnia. W tym przypadku nauka potrwa dwa lata.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Osoby, które ukończą studia na kierunku biologia stosowana w Krakowie powinny posiadać dobrze ugruntowaną wiedzę, pozwalającą na dokładny opis i interpretację zjawisk przyrodniczych zachodzących w przyrodzie.
Studenci uczą się prowadzenia badań laboratoryjnych, zdobywają umiejętność zachowania zasad bezpieczeństwa podczas pracy z odczynnikami chemicznymi, dowiadują się o najważniejszych technikach mikroskopowych, pracują przy użyciu specjalistycznego oprogramowania informatycznego oraz aparatury, stają się ekspertami w zakresie bioróżnorodności organizmów, a ponadto zdobywają wiedzę na temat antropologii i genetyki człowieka.