To, jak wyglądają studia na kierunku geodezja i kartografia, zależy w dużej mierze od wybranej uczelni w Warszawie. Studenci mogą wybrać bowiem Politechnikę Warszawską lub Wojskową Akademią Techniczną. Każdą z tych szkół cechują wysokie standardy akademickie, lecz każda z nich zapewnia odrobinę inne wykształcenie.
Warto więc przeanalizować programy kształcenia. Jedno jest pewne – studia w Warszawie na kierunku geodezja i kartografia obfitują nie tylko w wykłady, lecz przede wszystkim w ćwiczenia praktyczne. Studenci na początku opanowują zagadnienia związane z przedmiotami ścisłymi.
Geodezja i kartografia to kierunek, który przygotowuje przede wszystkim do opracowywania nowoczesnych map, w programie kształcenia musi znaleźć się więc wiele specjalistycznych przedmiotów takich jak nawet grafika inżynierska czy rachunek wyrównawczy i geomatyka.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku geodezja i kartografia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia jednolite magisterskie;
-
studia I stopnia (inżynierskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Studia na kierunku geodezja i kartografia mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni. Jeśli studenci chcieliby równolegle zadbać o wykształcenie wojskowe, to będą na nich czekać pięcioletnie studia jednolite magisterskie. Wtedy też przystąpią do jednego egzaminu dyplomowego.
Uczelnie w Warszawie przygotowały też dwustopniową propozycję nauki. Po ukończeniu kształcenia I stopnia absolwenci otrzymują tytuł inżyniera. Mogą oni dalej kontynuować zdobywanie wiedzy na studiach II stopnia, przygotowują się oni również do obrony najważniejszej pracy dyplomowej. Tytuł magistra inżyniera świadczyć będzie bowiem o kompletności wykształcenia.
Na studiach w Warszawie na kierunku geodezja i kartografia można się również kształcić w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Należy pamiętać jednak, że ten drugi tryb nauki zawsze wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku geodezja wyposażają studentów przede wszystkim w praktyczne kwalifikacje. Muszą być one przede wszystkim osadzone na stabilnych podstawach teoretycznych. Wiedza, jaką otrzymają studenci, dotyczy geografii, informatyki czy techniki. Szerokie informacje z tych obszarów pozwalają na rozwój bardzo konkretnych kwalifikacji zawodowych.
Do umiejętności rozwijanych przez studentów geodezji i kartografii można zaliczyć między innymi: projektowanie i zakładanie sieci geodezyjnych poziomych i pionowych. Studenci poznają również metody i techniki różnorodnych pomiarów geodezyjnych czy zasad projektowania oraz metod opracowania i sporządzania map topograficznych i inżynieryjno-gospodarczych z wykorzystaniem techniki komputerowej.