Inżynieria bezpieczeństwa to kierunek, który z pewnością odpowiada standardom współczesnego rynku pracy. Kompleksowo opracowana propozycja kształcenia umożliwia studentom zdobycie rzetelnej wiedzy i potrzebnych umiejętności odnoszących się do monitorowania stanu i warunków bezpieczeństwa osób, obiektów technicznych oraz środowiska przyrodniczego.
W trakcie poszczególnych etapów edukacji studenci nauczą się kontrolować przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa dzięki poznawanym przepisom i normom.
Kierunek inżynierski ułatwi Ci organizację i prowadzenie akcji ratowniczych, podejmowanie działań ograniczających wypadki, awarie i katastrofy, a także prowadzenie dokumentacji odnoszącej się do bezpieczeństwa.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Inżynierię bezpieczeństwa we Wrocławiu możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia, a realizowane są w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Kształcenie na studiach inżynierskich w zakresie inżynierii bezpieczeństwa odbywa się stacjonarnie i niestacjonarnie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Na studentów inżynierii bezpieczeństwa czekają wykłady i ćwiczenia, które prowadzone są w jak najbardziej praktyczny sposób. Właśnie dlatego interdyscyplinarny program studiów przewiduje zajęcia projektowe, laboratoryjne, a także praktyki zawodowe, które pozwolą Ci zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe i potrzebne kwalifikacje.
Studenci uczęszczają na przedmioty obowiązkowe, fakultatywne, a także specjalizacyjne. Wśród nich znajdziemy, chociażby: rysunek techniczny i geometrię wykreślną, biologię i ekologię, mechanikę i wytrzymałość materiałów, organizację i funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, logistykę w bezpieczeństwie.
Poznasz metody projektowania inżynierskiego, a także rozwiniesz umiejętności analityczne, informatyczne, techniczne. Będziesz uczęszczał/a również na zajęcia z modelowania i monitoringu zagrożeń.