Bioinformatyka - Poznań

Bioinformatyka - Poznań

Studia na kierunku bioinformatyka w Poznaniu możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Bioinformatyka stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

22.01.2024

Bioinformatyka studia Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku bioinformatyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym

Bioinformatyka - Poznań
Studia na kierunku bioinformatyka w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Poznaniu 2024/2025 na kierunku bioinformatyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Biologii UAM) oraz Politechnice Poznańskiej (Wydział Informatyki i Telekomunikacji PP).
 
Opis kierunku
Bioinformatyka jest kierunkiem studiów adresowanym do miłośników biologii molekularnej i technik informatycznych. Program kształcenia kładzie nacisk na zajęcia praktyczne. Studenci uczą się projektować i konstruować własne narzędzia informatyczne służące do rozwiązywania konkretnych problemów biologii molekularnej, a także posługiwać się narzędziami informatycznymi służącymi do analizy złożonych zbiorów informacji biomedycznych. Uczestnicy zajęć poznają również język programowania, jakim jest Python. Wśród przedmiotów realizowanych w ramach studiów można wymienić: bazy danych, podstawy genetyki, optymalizacja kombinatoryczna, bioinformatyka strukturalna czy genomika funkcjonalna.
 
Praca po studiach
Absolwenci tego kierunku znajdują pracę w dynamicznie rozwijającym się przemyśle biotechnologicznych i bioinformatycznych. Pracują w polskich i światowych laboratoriach i instytutach badawczych. Są cenionymi pracownikami w przedsiębiorstwach zajmujących się narzędziami i systemami informatycznymi. Zajmują stanowowiska, na których wymagana jest wiedza biologiczna i informatyczna w jednostkach administracji.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek bioinformatyka?

Jeśli rozważasz studiowanie bioinformatyki w Poznaniu, musisz spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Warto wcześniej zainteresować się wymaganiami rekrutacyjnymi, ponieważ poszczególne uczelnie ustalają je indywidualnie.

Chętnych jest wielu, dlatego prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Proces rekrutacji jest zmienny w stosunku do trybu i poziomu kształcenia. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOINFORMATYKA W POZNANIU?

Bioinformatyka to kierunek wpisujący się w oczekiwania współczesnego rynku pracy. XXI wiek to czas rozwoju technologicznego, a także era „Big Biomedical Data”, która poszukuje specjalistów odnajdujących się w tematyce biologii molekularnej i informatyki, czyli bioinformatyki.

Biolodzy-informatycy to eksperci, którzy sprawnie działają w świecie nowoczesnej biologii, a zarazem mają zasób wiedzy, który obejmuje analizę olbrzymich i często wysoce złożonych zbiorów informacji biomedycznych.

Stricte interdyscyplinarny kierunek jest idealny dla osób, które interesują się bioinformatyką i dziedzinami pokrewnymi, a także nie mają problemów z nauką przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Bioinformatyka możemy podzielić na:

1. Typ

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku bioinformatyka w Poznaniu realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.

Tego typu studia informatyczne możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i fakultatywnymi; przewidują także praktyki zawodowe.

Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Bioinformatyka to kierunek, który powstał dzięki współpracy dwóch uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej. Umożliwia to połączenie rzetelnych treści, obejmujących biologię molekularną, z wiedzą i praktycznymi umiejętnościami odnoszącymi się do informatyki i programowania.

W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: algorytmy i struktury danych, uczenie maszynowe, bioinformatyka strukturalna, bioinformatyka sekwencji biologicznych, analiza danych wysokoprzepustowych. Realizowanie przedmiotów fakultatywnych pozwoli studentom zdobyć wiedzę w zakresie analizy danych genomowych, algorytmiki, bioinformatyki strukturalnej.

Studenci zaś mają okazję nauczyć się oceniać przydatność i zastosowanie dostępnych narzędzi informatycznych, które są wykorzystywane przy rozwiązywaniu konkretnych problemów biologicznych. Jednocześnie uczą się także projektować i konstruować tego typu narzędzia.

Uczelnie w Poznaniu - kierunek bioinformatyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Poznańska (Wydział Informatyki i Telekomunikacji PP) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Biologii UAM) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOINFORMATYKA W POZNANIU?

Studia na kierunku Bioinformatyka trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Bioinformatyka w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier / magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOINFORMATYKA W POZNANIU?

Absolwenci bioinformatyki mają bardzo wiele możliwości rozwoju naukowego i zawodowego, zwłaszcza że realizowane kształcenie ułatwia im podejmowanie pracy badawczej i analitycznej w instytucjach naukowo-badawczych oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku bioinformatyka:

  • przedsiębiorstwa wykorzystujące metody bioinformatyki, biologii i informatyki
  • przemysł biotechnologiczny i bioinifrmatyczny
  • laboratoria i instytuty badawcze
  • administracja
  • firmy, które zajmują się narzędziami i systemami informatycznymi

Możesz pracować w przedsiębiorstwach i jednostkach administracji na stanowiskach wymagających wiedzy biologicznej i informatycznej. Absolwenci odnajdują się w biostatystyce i programowaniu bioinformatycznym oraz w technikach programistycznych w biologii molekularnej.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Bioinformatyka w Poznaniu?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bioinformatyka Poznań studia i stopnia

Bioinformatyka Poznań studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bioinformatyka Poznań studia stacjonarne

Bioinformatyka w Poznaniu

Popularne kierunki informatyczne niestacjonarne w Poznaniu

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia