Bioinformatyka to kierunek wpisujący się w oczekiwania współczesnego rynku pracy. XXI wiek to czas rozwoju technologicznego, a także era „Big Biomedical Data”, która poszukuje specjalistów odnajdujących się w tematyce biologii molekularnej i informatyki, czyli bioinformatyki.
Biolodzy-informatycy to eksperci, którzy sprawnie działają w świecie nowoczesnej biologii, a zarazem mają zasób wiedzy, który obejmuje analizę olbrzymich i często wysoce złożonych zbiorów informacji biomedycznych.
Stricte interdyscyplinarny kierunek jest idealny dla osób, które interesują się bioinformatyką i dziedzinami pokrewnymi, a także nie mają problemów z nauką przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Bioinformatyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku bioinformatyka w Poznaniu realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Tego typu studia informatyczne możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i fakultatywnymi; przewidują także praktyki zawodowe.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Bioinformatyka to kierunek, który powstał dzięki współpracy dwóch uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej. Umożliwia to połączenie rzetelnych treści, obejmujących biologię molekularną, z wiedzą i praktycznymi umiejętnościami odnoszącymi się do informatyki i programowania.
W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: algorytmy i struktury danych, uczenie maszynowe, bioinformatyka strukturalna, bioinformatyka sekwencji biologicznych, analiza danych wysokoprzepustowych. Realizowanie przedmiotów fakultatywnych pozwoli studentom zdobyć wiedzę w zakresie analizy danych genomowych, algorytmiki, bioinformatyki strukturalnej.
Studenci zaś mają okazję nauczyć się oceniać przydatność i zastosowanie dostępnych narzędzi informatycznych, które są wykorzystywane przy rozwiązywaniu konkretnych problemów biologicznych. Jednocześnie uczą się także projektować i konstruować tego typu narzędzia.